Doprajte si aspoň raz do týždňa digitálny detox a sledujte, čo sa stane

Digitálny detox je často spomínaný pojem práve z toho dôvodu, že väčšina ľudí si bez smart technológií nevie predstaviť bežné fungovanie v živote.

Svoje o tom vedia najmä ľudia, ktorí sa živia online biznisom a denne trávia príliš veľa času na internete. Spravte si minimálne jeden deň v týždni bez telefónu, televízie, počítača a všetkých sociálnych médií. Digitálny detox predstavuje úžasný spôsob, ako sa vrátiť do skutočného života. Vďaka nemu budete schopní ľahšie nadväzovať sociálne interakcie, a taktiež sa zbavíte stresu a neustálej potreby kontrolovať mobilný telefón. Nie je to však o jednom raze, keď ho budete pravidelne dodržiavať, uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a pokojnejšie.

Prečo si dopriať digitálny detox?

Isto sa veľakrát cítite byť presýtení obrovským množstvom informácií. Okrem online práce majú ľudia vo zvyku popri tom čítať rôzne príspevky o aktuálnych udalostiach, často sú medzi nimi negatívne správy a informácie, ktoré vám nijak neprospievajú, naopak škodia. Negatívnym dopadom smart technológií na ľudí je to, že v mnohých prípadoch už ani nedokážu prežiť deň bez telefónu v ruke. Výskum ukázal, že priemerný človek strávi až 11 hodín interakciou s digitálnymi médiami. To je skutočne veľa, nemyslíte?

Možno už dlhšie pociťujete túžbu odpojiť sa a vychutnať si ničím nerušený deň plný pokoja a reálnych udalostí zo života. Je to prirodzené. Niekedy môžete mať pocit, že ste na technológiách doslova závislý. Zistiť to môžete nasledovne. Choďte sa von prejsť a telefón nechajte doma. Počas času stráveného vonku pozorujte svoje pocity. Veľmi častými príznakmi závislosti je stres, úzkosť, narušená koncentrácia, nutkanie kontrolovať nové upozornenia alebo pocit, že vám niečo chýba. Ak tieto príznaky spozorujete, digitálny detox potrebujete ako soľ.

Ako to urobiť?

Digitálny detox si môžete dať kedykoľvek v týždni, pokiaľ to vaša profesia dovoľuje. Začnite deň tým, že budete robiť všetko bez telefónu, vyberte sa na prechádzku do prírody, čítajte knihu alebo robte niečo, čo už dlhšie odkladáte. Pokiaľ však každý deň musíte byť online kvôli práci, stanovte si čas, kedy sa úplne odpojíte a zregenerujete oči aj myseľ. Ak si napríklad chcete ísť zabehať a pustiť si svoj obľúbený playlist na Spotify, nastavte si letový režim a vypnite upozornenia. Nastavenie hraníc vám pomôže vychutnať si úžasné momenty z reálneho života.

Pomôžu vám aj tieto tipy

nejedzte s mobilom v ruke a v spoločnosti priateľov ho nechajte v taške

nepoužívajte telefón, TV a počítač tesne po zobudení a pred spaním

keď pracujete, nerozptyľujte sa technológiami, aby ste mali prácu hotovú čím skôr

povedzte svojim priateľom, že ste na digitálnom detoxe

nájdite si nové aktivity, aby ste znížili pokušenie na používanie technológií

veďte si denník a zapisujte pokrok

trávte viac času vonku a obohaťte svoj život o nové zážitky

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.

Chceš vedieť, keď Milan Tkáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.