8.8.2021 15:58

Potulky po krásach Slovenska 44

Zniev- Druhý najvyššie položený hrad na Slovensku

Ahojte,

Je tu tretí blog z Turca. Dnes nás čaká zrúcanina hradu, malá kalvária ku Kostolu Najsvätejšej Trojice, obria lavička a lesná hojdačka. To všetko v obci Kláštor pod Znievom.

Cesta na hrad

Cestu na hrad začíname na parkovisku pri dedinskom cintoríne.

Stačí sledovať značky a z hlavnej cesty sem odbočiť. Odtiaľ vedie cesta priamo do lesa, k hore nad obcou. Po chvíľke vás bude čakať rázcestie. Odtiaľto sa dá vybrať tromi cestami. Vpravo, miernejšou cestou na hrad. Stredom, priamejšou, ale strmšou cestou na hrad.

Vľavo, kľukatou cestičkou ku kostolíku a odtiaľ na hrad.

Kalvária + Kostol Najsvätejšej Trojice

My sa vyberáme cestičkou vľavo ku kostolu. Tá vedie po vyšliapanom lesnom chodníku, ktorý zároveň tvorí kalváriu aj so zastaveniami.

Chodník vás po 15-tich minútach zavedie rovno ku kostolíku. Ten je síce uzavretý, ale okolie je tu krásne. Trocha sa porozhliadame, urobíme pár fotiek a ideme smerom k hore na hrad.

Najskôr sa schádza kúsok dole z briežka, kde je kostolík, ale potom cesta ide iba do kopca. Čaká nás prvé mierne stúpanie a kúsok cesty po rovinke. Asi o 20 minút sa dostávame na štrkovú cestu pre autá, odkiaľ nás zelená značka vedie priamo cez les do kopca. Tu začína ozajstná turistika. Je to cesta priamo do kopca s dosť ostrým sklonom. Nie je síce dlhá, ale zapotíte sa.

Tento úsek trvá ďalších 15 minút. Po ňom prichádza znova rázcestie na štrkovej ceste. Opäť vás ale značka ťahá priamo do kopca. Tu na vás čaká ešte jedno prudké stúpanie po malú lavičku. Tento úsek trvá cca 20 minút. Tá nám padla vhod na vydýchanie a malú prestávku na pitný režim. Odteraz je cesta síce stále dovrchu, ale už nie je taká prudká a kľukatí sa.

O pár minút prichádzame k malej kaplnke sv. Margity Uhorskej. Aj tu sa dá posedieť na lavičkách a spraviť si prestávku. Čaká nás ešte posledná tretina náročnej cesty.

Od kaplnky sa ide asi 15 minút nenáročného stúpania ku kláštorskej vyhliadke.

Odtiaľto sa vám prvýkrát ponúka naozaj nádherný výhľad na celé údolie a okolité vrchy. Dokonca vidno strechu kostolíka, kde ste sa asi pred hodinou a štvrť nachádzali.

Tu sme si konečne povedali, že to stúpanie stálo za to, no cesta sa ešte nekončí. Čaká nás posledné stúpanie priamo k ruinám hradu. Je to posledných 20 minút stúpania, ale ubehne to rýchlo. Prakticky celá cesta vedie lesom, čiže ani letné slnko nám cestu neťažilo.

Hrad

Konečne sa z lesa dostávane von na akúsi lúčku, odkiaľ už vidno kamenný múr.

Dorazili sme na vytúžený koniec cesty, kde sa nám ponúkajú ešte krajšie výhľady na okolie. Ako z nadpisu vyplýva, nachádzame sa na druhom najvyššie položenom hrade na Slovensku.

Hrad nie je určite to, čo je tu na pozeranie. Zachovalo sa z neho veľmi málo a už sa neobnovuje. Každopádne je tu pár múrov a tabuľa s obrázkom, ako hrad niekedy vyzeral.

Je to tu hlavne o krásnom výhľade a predstave, ako tak vysoko niekedy postavili hrad. Týmto výstupom som zdolal 3 najvyššie položené hrady na Slovensku, ktoré nájdete na mojich blogoch.

Vedeli ste že?

Najvyššie položený hrad na Slovensku je Liptovský hrad nad obcou Kalameny pri kúpeľoch Lúčky. Ten som opisoval minulý rok. Tretí najvyššie položený hrad na Slovensku je Vršatec, ktorý sa nachádza nad obcou Vršatecké Podhradie neďaleko Ilavy.

Časy ciest:

Cesta na hrad z parkoviska aj s kalváriou nám trvala 1 hodinu a 50 minút. Cesta priamo na hrad bez kalvárie by mala trvať asi o 15 minút menej.

Cesta vpravo ( na obrázku ) od rázcestia( po lúke) je síce menej strmšia, ale časovo vás asi vyjde rovnako ako s kalváriou. Neviem to presne, lebo my sme ju absolvovali len na ceste dole a rozdielna je iba v prvej polovici. Je však určite najmenej náročná na stúpanie. My sme cestu zvládli aj s deťmi okolo 10 rokov. Mali síce na Kláštorskej vyhliadke krízu, no zvládli to úspešne až na hrad. Netreba sa hlavne ponáhľať a ísť svojím tempom. Tu však blog samozrejme nekončí.

Obria lavička a prírodná hojdačka v Kláštore pod Znievom

Po návrate na parkovisko nás čakali už len dve zaujímavosti, ktoré nie sú fyzickyvôbec náročné. Sadáme do áut a uličkami cez obec sa dostávame presne oproti cintorínu (pri futbalovom štadióne) na lúku, kde sa nachádza obria lavička.

Žiadne značenie som si v obci nevšimol, a tak sme sa riadili mapou na internete. Z lavičky výborne vidno, akú zaberačku sme pred pár hodinami zvládli, keďže lavička je umiestnená presne oproti hradu.

Je to hlavne miesto na zaujímavé fotky, pretože lavička je ozaj ako pre obrov.

Prírodná hojdačka

Nad lúkou kde je lavička umiestnená vidno lesík, kde je zavesená hojdačka. Je to asi 10 minút ľahkej chôdze.

Na hojdačke sa dá, samozrejme, pohojdať, pre mňa skôr miesto na peknú fotku.

Ďakujem za každé prečítanie či spätnú väzbu :)

Všetky moje blogy nájdete tu : https://refresher.sk/profil/adam257/blogy

Najnovšie ma môžete sledovať aj na instagrame : nejaky.adam

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.