Kroky, vďaka ktorým pomôžete druhým otvoriť sa

Pri vzťahových, pracovných, rodinných a iných problémov je dôležitá komunikácia. Veľa koučov si na sedeniach vypočuje, ako sa ich partner, alebo kolega nedokáže otvoriť a povedať veci na rovinu.

Neochota komunikovať a riešiť problémy je veľakrát horšia ako ich samotné riešenie. Keď toto jednu či druhú stranu nenechá spokojnú, môžu sa objaviť pocity frustrácie, hnevu, zranenia a sklamania. Taktiež to vedie zníženej ochote opätovne nadviazať konverzáciu.

Prečo sa niektorí ľudia nedokážu otvoriť a prejaviť sa?

Hlavným dôvodom môže byť to, že takýto človek necíti emocionálne bezpečie. Proste vám neverí a bojí sa odhaliť svoj vnútorný svet. Nemáte totiž jeho dôveru. Toto sa môže diať z dôvodu prežitia traumy v detstve alebo predošlých negatívnych skúsenostiach a zradách. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že s otvorením sa majú problém najmä muži, a to naprieč mnohým kultúram.

Ako niekomu pomôžete otvoriť sa

Dôležitá je konzistentnosť

Ak sa váš priateľ či kolega nedokáže vyrovnať s traumami z minulosti, snažte sa docieliť to, aby vám dôveroval. Dajte mu najavo váš záujem a ochotu pomôcť. Keď mu poviete, že mu zavoláte alebo pomôžete, uistite sa, aby ste svoje slovo dodržali. Budujte dôveru a robte dobré skutky opakovane.

Počúvajte

Každý vzťahový poradca vám povie, že rozhovor sa dá viesť len vtedy, keď sa človek pýta a aktívne počúva. Aj keď majú mnohí problém s otvorením sa, každý z nás túži byť vypočutý a pochopený. Aktívne počúvanie je skvelou cestou, ako zvýšiť dôveru a vyvolať v druhom pocit, že vám na ňom záleží. Hovorí sa tomu aj empatia.

Dajte si pozor na reč tela

Reč tela je pri komunikácii kľúčová. O človeku dokáže prezradiť jeho náladu alebo to, či klame. Dajte si pozor na svoju reč tela, ak sa chcete s niekým zblížiť. Neverbálne signály, ktoré vysielame, pomôžu v druhých vyvolať pocit bezpečia a dôvery. Nikdy nezabúdajte na očný kontakt, prirodzenú a srdečnú mimiku a tón hlasu. Práve toto sú signály, vďaka ktorým sa vám môžu druhí ľahšie otvoriť.

Pýtajte sa, ale s mierou

Nájsť balans medzi citlivými otázkami a neslušným vyzvedaním je občas náročné, ale zásadné, ak chcete, aby vám niekto dôveroval. Sústavné vypytovanie sa môže v druhom človeku vyvolať odpor. Nikto nechce mať pocit, že je na policajnom výsluchu. Buďte bdelí, trpezliví a pozorne počúvajte, kým položíte otázku.

Vyjadrite svoj postoj a pýtajte sa na potreby druhých

Keď nič nezaberá, na rovinu sa opýtajte, čo váš kolega potrebuje, aby sa cítil bezpečne a dokázal sa otvoriť. Aj toto môže v niektorých prípadoch človeka odplašiť, ale vyskúšať to môžete. Ak je stále uzatvorený do seba, môžete povedať napríklad toto: „Naozaj mi na tebe záleží a chcem, aby si sa mi otvoril. Rád ti pomôžem a poradím, ak ťa niečo trápi. Ak sa o tom nechce rozprávať, pochopím to. Ak budeš potrebovať moju pomoct, budem tu pre teba.”

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.

Chceš vedieť, keď Milan Tkáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.