Máte sklony k perfekcionizmu? Spoznajte jeho úskalia

Možno sa zdá, že perfekcionizmus nepredstavuje žiadny problém. Veď prečo by aj mal, keď mnoho úspešných podnikateľov, umelcov, celebrít a športovcov baží po neustálom zlepšovaní a dokonalosti.

Perfekcionistov motivujú vpred veľké vízie a ciele.

Snažia sa byť najlepší z najlepších, a tak dosahujú výsledky, ktoré by možno niekto druhý považoval za nemožné. Títo ľudia sú veľmi priebojní, konzistentní a idú ďalej aj cez nepríjemné prekážky. Majú cit pre detail a všimnú si každú chybičku a nedokonalosť. Často sú vzorom pre iných ľudí. Existuje však niekoľko ALE. Perfekcionizmus má totiž aj svoje temné stránky.

Chceli by sme dodať, že nižšie uvedené body neplatia na každého, pretože každý človek je individuálny a má svoje originálne vlastnosti. Negeneralizujeme, len sa snažíme poukázať na isté úskalia, s ktorými sa perfekcionisti stretávajú častokrát na dennej báze.

Váhanie

Mnoho perfekcionistov čaká na ten správny čas na riešenie nových úloh a projektov. Radi veci analyzujú a robia ich zložitejšími, ako v skutočnosti sú. Zľaknú sa. Majú vysoké nároky a ich nerealistické očakávania môžu spôsobiť dokonca to, že úlohu nedokončia, prípadne ju neustále odkladajú.

Nízka produktivita

Keď sa stane, že perfekcionista prevezme nejaký projekt, obvykle má tendenciu venovať pozornosť každému detailu, dokonca aj takému, ktorý si nikto iný nevšimne (okrem ostatných perfekcionistov). Nakoniec to zvykne dopadnúť tak, že perfekcionista venuje jednej časti projektu veľa času, čo má potom vplyv na celkovú produktivitu.

Stagnácia

Jednou z hlavných nevýhod perfekcionizmu je stagnácia. Mnohí perfekcionisti odmietajú akúkoľvek pomoc od okolia, pretože majú na všetko vlastný postup a riešenia, ktoré považujú za najlepšie. Niekto by možno povedal, že takí ľudia zjedli všetku múdrosť sveta. Často nie sú ochotní vypočuť a brať vážne názor druhých ľudí. To im odopiera možnosť získať nové inšpirácie a iný pohľad na daný problém. V podstate sa odmietajú učiť.

Horší zdravotný stav

Dá sa povedať, že perfekcionisti sú zároveň workoholici, ktorí sa nezastavia, kým nedosiahnu svoj vytýčený cieľ. Často sa stáva, že kvôli práci obetujú svoje hobby, jedlo, rekreáciu a spánok. To sa, samozrejme, po čase začne odzrkadľovať na fyzickom a psychickom zdraví. Súčasťou ich života môže byť permanentný stres a napätie.

Horšie vzťahy

Ak poznáte perfekcionistu, možno ste si všimli, že tlačí na okolie, aby sa prispôsobilo jeho štandardom. Nepružnosť môže časom spôsobiť, že perfekcionista stratí priateľov, prípadne sa kvôli jeho vysokým nárokom narušia medziľudské vzťahy (s partnerom, deťmi, priateľmi či s kolegami).

Nevidia celok

Perfekcionisti sú zvyčajne tak veľmi posadnutí detailmi, že im nakoniec chýba celkový obraz. Často sa zaujímajú o konečný výsledok, než o proces, ktorý je veľmi dôležitý. Krátkozrakosť obmedzuje potenciál a bráni stať sa veľkým vizionárom. Ak ste perfekcionista, potešíme vás, pretože dokážete veci otočiť a prekonať tieto nevýhody. Stačiť vám bude len sebauvedomenie a úprimná odvaha zmeniť sa.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.

Chceš vedieť, keď Milan Tkáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.