Toxická pozitivita: čo je na nej nebezpečné?

Toxická pozitivita je o presvedčení, že človek by sa mal udržiavať iba v pozitívnych vibráciách bez ohľadu na to, v akej náročnej situácii sa ocitol.

Je všeobecne známe, že pozitívne myslenie a optimizmus roba život jednoduchším, ale každý sa raz dostane do nepríjemnej situácie, v ktorej pociťuje hnev, smútok, sklamanie alebo frustráciu.

Je dôležité si prejsť aj týmito pocitmi, dovoliť si ich prežiť a neodmietať ich. Nasilu pozitívni ľudia tieto emócie odmietajú a skrývajú sa za falošne pozitívnu masku.

Najčastejšie príklady toxickej pozitivity

Niekoho blízky človek náhle umrie a objaví sa osoba ktorá povie: „Všetko sa deje z nejakého dôvodu.” Nie, toto naozaj nie je vhodný spôsob utešovania. Trúchliaci človek v danej chvíli necíti nič okrem silnej bolesti zo straty blízkej osoby a nedokáže si bez nej predstaviť nasledujúce roky svojho života. Jednoducho si musí prejsť istou bolesťou a dať si čas na zotavenie.

Keď vyjadríte sklamanie alebo smútok a niekto vám povie: „Šťastie je stav mysle.” Tým chce naznačiť, že ak cítite negatívne emócie, tak je to len vaša chyba a mohli ste si vybrať radosť. Netlačte na seba.

Ak ste sa s tým už stretli, tak vedzte, že dotyčná osoba vám nijako nechcela ublížiť. Takéto vyhlásenia sú často dobre mienené a zrejme sa nedokáže vcítiť do vašej kože. Napriek tomu si treba uvedomiť, že podobné reakcie sú škodlivé.

Prejavy toxickej pozitivity

Toxická pozitivita môže veľmi uškodiť ľuďom, ktorí prechádzajú ťažkými časmi. Namiesto prejavenia autentických ľudských emócií ich potláča alebo úplne odmieta. Medzi typické prejavy patrí nasledovné:

odmietanie problémov namiesto ich riešenia

potreba pôsobiť na okolie zakaždým len pozitívnym dojmom

skrývanie alebo maskovanie skutočných pocitov

hanobenie tých, ktorí nemajú pozitívny prístup

skrývanie svojich pocitov za múdre citáty známych ľudí

Prečo je to škodlivé?

dusenie a odmietanie prirodzených ľudských pocitov, ktoré zahŕňajú pozitívne aj negatívne emócie

nasilu pozitívni ľudia sa hanbia za svoje pocity

pocit previnilosti

toxická pozitivita bráni osobnostnému rastu a hlbšiemu porozumeniu

Ako sa vyhnúť toxickej pozitivite

Ak ste obklopený toxickými ľuďmi alebo ak ste na sebe spozorovali známky toxickej pozitivity, existujú rady, ktoré vám pomôžu:

Majte kontrolu nad svojimi pocitmi, ale neodporujte im. Nekontrolované negatívne pocity môžu spôsobiť dlhodobý stres, ale tiež môžu poukázať na isté stránky vašej osobnosti (traumy, fóbie a podobne), vďaka čomu ich môžete neskôr prekonať.

Dovoľte si prejavovať vaše skutočné pocity. Keď sa ocitnete uprostred hádky alebo v stresovej situácii, je normálne, že cítite strach alebo hnev. Nečakajte od seba príliš veľa. Zamerajte sa na seba a podniknite kroky, ktoré vám pomôžu zlepšiť situáciu.

Je úplne v poriadku cítiť zmätok. Ak stojíte pred výzvou, môžete cítiť ohromnú nervozitu z budúcnosti, ale zároveň dúfate a veríte, že sa vám to podarí. Vaše pocity môžu byť rovnako nejasné, ako aj situácia, ktorej čelíte.

Podporujte iných. Keď niekto prejaví negatívnu emóciu, nesnažte sa to zahnať do outu prázdnymi pozitívnymi frázami, pretože sa môže do seba uzavrieť a cítiť sa nepochopene. Namiesto toho mu dajte pocítiť, že je normálne sa občas cítiť nenormálne a mimo.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.

Chceš vedieť, keď Milan Tkáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.