AI od Microsoftu púta pozornosť

Umelá inteligencia (AI) v týchto dňoch upútala pozornosť na trhoch.

Spoločnosť Microsoft v spolupráci s OpenAI, teda firmou, ktorá vyvinula bota ChatGPT aktuálne testuje jeho použitie s pomocou užívateľov. Toto testovanie nedopadlo práve najlepšie a reakcia akcií nenechala na seba dlho čakať.

Na testovanie chatbota, ktorý je založený na technológii AI sa zúčastnilo približne milión užívateľov. Tí odhalili šokujúce konverzácie, ktoré zažili. Tie zahŕňali vyhrážanie, vyznania lásky  a iné bizarnosti. Dokonca testujúci objavili v chatbote "alternatívnu osobnosť" s názvom Sydney, ktorej osobnosť sa prejavuje ako náladový tínedžer s mániodepresiou, ktorý bol proti svojej vôli uväznený v druhotriednom vyhľadávači.

Spoločnosť Microsoft ako určité odôvodnenie týchto problémov uviedla vo svojom blogovom príspevku, že chatbota sa pravdepodobne nebude používať na zábavu. Okrem znepokojujúcich rozhovorov sú jedným z problémov aj faktické nepresnosti. Ukážka od Microsoftu, v ktorej AI analyzovala správy o príjmoch, obsahovala niekoľko čísel a faktov, ktoré boli nesprávne. Mnohé útržky konverzácií sa objavili aj na Twitteri.

V druhej polovici týždňa sme tak mohli vidieť, že akcie spoločnosti Microsoft klesali cca o 4%.* AI je kontroverznou témou a tieto konverzácie iba podporujú rôzne konšpiračné teórie. Na druhej strane môže táto technológia nahradiť milióny zamestnancov, pretože dokáže produkovať texty, či digitálny obsah. Jej využitie v komerčných produktoch ako sú iPhony môže byť v budúcnosti prakticky neobmedzené.

Výkonnosť akcií spoločnosti Microsoft za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing) *

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď zetano.sk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.