MagSafe príslušenstvo: Oplatí sa alebo je to "gimmick"?

Dnešný článok je aktuálny pre všetkých majiteľov série iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14 a iPhone 15. Toto je MagSafe.

Apple predstavil svoju unikátnu MagSafe technológiu ešte pri predstavení série iPhone 12, v októbri roku 2020. Ide konkrétne o sériu 18 magnetov na zadnej strane, ktoré sú takticky umiestnené pre čo najlepšie uchopenie príslušenstva. A áno, nájdeš aj "druhovýrobu".

Nejde exkluzívne o Apple produkty

Môžeš bez MagSafe funkcie žiť? Áno. Ale je to užitočná a praktická vychytávka? Áno. A ak si teda chceš život trošku užiť a nekupovať si len to nevyhnutné, toto je jeden z tých prípadov. Kožené obaly, priehľadné obaly, stojany do auta s centrovaním, bezdrôtové nabíjanie a v neposlednom rade magnetická peňaženka s lokalizáciou.

To všetko a ešte omnoho viac ti ponúka štandard MagSafe, ktorý si Apple necháva patrične certifikovať. Preto originálny obal stojí 45,90 €, originálna peňaženka z inovatívneho textilného materiálu stojí 57,90 € a certifikované príslušenstvo od Belkin, napr. pre využitie iPhone zariadení ako webkamery, takisto nie je lacné.

Máš ale na výber. A to je dôležité. Takisto platí, že svet MagSafe príslušenstva nekončí a najlepšie je ho postupne objavovať a zisťovať, čo vlastne vyhovuje práve tebe. Ja to mám rovnako a zvolil som príslušenstvo od iných značiek ako Apple.

Fixed, Alzaguard, ako aj Aliexpress.com

V porovnaní s Apple produktmi sú ceny príslušenstva z druhovýroby prakticky tretinové. Za obal od Alzaguard s MagSafe kompatibilitou som zaplatil 15,90€. Originál od Apple začína na sume 45,90€. Že je to veľa? Ide o základný, číry obal. Tie drahšie siahajú až do 68,90€.

Peňaženka s magnetickým uchytením cez MagSafe od Alzaguard stojí 9,90€. Originál od Apple stojí 57,90€ a navyše má veľmi nekvalitný a "inovatívny" textilný materiál z tkaniny FineWoven, kožu tu už nenájdeš. Táto drahšia verzia ti ale ponúkne aspoň funkciu "Find My" ak ju potrebuješ.

Do tretice český Fixed. Okrem toho, že vyrába stojany do auta s MagSafe kompatibilitou už za nejakých 17,90€, má aj obaly na AirTag, teda čip s možnosťou vyhľadávania cez "Find My" funkciu. Tieto púzdra sú z kože a začínajú už na sume 13,90€. A čo originál? Ten už kožený nie je a stojí viac ako 30€.

Veľmi podobným príkladom je aj originálna Apple MagSafe powerbanka. Má nízku kapacitu, pomalé 1,5A nabíjanie a veľmi zvláštny algorimus samotného nabíjania. Cena atakuje 120€. Alternatívy z druhovýroby s kapacitou 10 000 mAh napr. od značky Baseus, s MagSafe a 20 W nabíjaním začínajú na 40€.

Nejde tak ani o to, aké konkrétne produkty som si zakúpil ako príslušenstvo. Ale skôr o porovnanie druhovýroby s originálom. Ceny sú tretinové, kompatibilita vďaka MagSafe štandardu príkladná a kvalita spracovania rovnaká, ak nie ešte lepšia, v porovnaní s textilným materiálom od Apple.

Čo dodať na záver? Pozor na Lightning konektor. Máme síce už Apple AirPods a Apple Pencil s USB-C, avšak množstvo kúskov ešte stále používa starší Lightning. Avšak Apple má skvelé produkty a sú naozaj prepracované. Produkty, áno. A príslušenstvo? Niekedy mi to príde ako lacný "outsource" ..

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Technologický nadšenec, občas prehnaný detailista.

Chceš vedieť, keď Slavo Dzuričko pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.