48 MPx fotoaparát na iPhone 15: Aké sú výsledky?

Fotoaparát je jednou z hlavných vlastností, ktoré spotrebiteľ zvažuje pri kúpe, porovnáva s konkurenciou.Toto je 48 MPx!

Apple si svoje fotoaparáty vyvíja už niekoľko rokov. Prvý iPhone síce fotoaparát nemal, avšak postupne sme sa od základného 2 MPx snímaču pre manažérsky telefón dostali až k 12 MPx, ktoré boli súčasťou výbavy už od série iPhone 7, z roku 2016.

Dnes má najnovší iPhone 15 hlavný 48 MPx snímač, ktorý môžeš poznať napríklad z vlaňajšej Pro série zariadení, ako iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Vďaka tomu si našli niektoré prémiové funkcie cestu aj do základnej verzie, ktorú aktívne testujem.

Cez deň dlhodobý štandard

Veľmi veľkou výhodou 48 MPx snímaču je, že základný režim produkuje fotografie v rozlíšení 24 MPx. Zapnúť si vieš aj plné rozlíšenie, v nastaveniach aplikácie Fotoaparát, cez funkciu s názvom HFIF MAXTo je stále dvojnásobok toho, čo doteraz. Príklady nájdeš samozrejme v priloženej galérii.

Za optimálnych svetelných podmienok sa nemáme o čom baviť. Fotografie nie sú presaturované na štýl Samsungu, a Apple ponúka veľmi reálne zobrazenie farieb s ideálnym pomerom rozmazania pozadia, ktorý môžeš portrétovým režimom ešte zvýrazniť. V iOS17 si môžeš hĺbkové nastavenie snímky dodatočne zmeniť aj v galérii. Palec hore.

Mňa osobne veľmi zaujal ultra-širokouhlý senzor. Ten produkuje najmä počas dňa veľmi použiteľné a dovolím si povedať, že v danej triede nadpriemerné snímky. Milo prekvapený som bol aj pri použití 2x optického zoomu.

4K video pri 30 / 60 fps

Dlhodobo najvyššie priečky hodnotení dostáva Apple za svoju video stopu. Stabilizácia videa, jeho plynulosť pri nahrávaní, ako aj softvérové spracovanie obrazu. To všetko by sme mohli hodnotiť na 1* pri 30 fps aj pri 60 fps, a aj čo sa týka nahrávania videa na sociálne siete.

Je tu ale jedno "ale" ... A to tzv. duchovia alebo škrvny na obraze, viditeľné pri nahrávaní aj pri postprocesingu. Ide najmä o situáciu pri spracovaní umelého LED osvetlenia alebo vo všeobecnosti svetelné obrazce pri nahrávaní videa.

Podľa recenzií súdim, že týmto "špeciálnym" efektom sa Apple pýši už niekoľko generácií. A nie, a nie to opraviť v niektorej z iOS aktualizácii. Neberte ma zle, video stopa, najmä pri 60 fps, je naozaj príkladná a striedanie objektívov špičkové. Aj tak škoda toho.ň

Ukážku 4K / 60 fps videa na smartfóne Apple iPhone 15 si môžeš prezrieť na nasledujúcom odkaze.

Nočná fotografia: Tak sa to robí do psej matere!

Za mňa najvyššia zmena pri zmene smartfónu na iPhone je práve nočný režim. Softvér, jeho optimalizácia v štandardnom režime a automatická voľba toho nočného pri detekcii slabého osvetlenia.

Ostrosť, minimalizácia šumu, reálne farby. Tak sa to robí! Maximálna spokojnosť.

V ďalšej časti sa vyberiem do zaujímavého prepojenia sveta iOS a smart domácnosti od spoločnosti Google ...

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Technologický nadšenec, občas prehnaný detailista.

Chceš vedieť, keď Slavo Dzuričko pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.