Nie sneh, ale prach je naším nepriateľom v zime

Zima už býva akási teplá. Ale šálik by sa nám zišiel. Alebo možno aj respirátor. Lebo len čo sa začne kúriť, naše ovzdušie ohrozujú prachové častice.

Kedy ste naposledy zažili poriadnu zimu? Takú, keď ste niekoľko týždňov chodili zababušení od hlavy po päty? A ústa si zahrývali hrubým šálom, aby ste sa nenadýchali chladného vzduchu priamo. Zima už býva akási teplá. Ale šálik by sa nám zišiel. Alebo možno aj respirátor. Lebo len čo sa začne kúriť, naše ovzdušie ohrozujú prachové častice.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale zima je zároveň obdobím, kedy na niektorých miestach Slovenska dochádza k “smogovej situácii”. Smogová situácia sa vyhlasuje pri zlých hodnotách znečisťujúcich látok PM10, ozón SO2 a NO2. A v zime sa vyhlasuje najčastejšie pre PM10.

Čo je to ten PM10 je? Je to prachová častica, ktorá je taká malá, že ju môžeme ľahko vdýchnuť. Jej priemer je menší ako 10 µm (nanometrov). Čím je častica menšia, tým hlbšie sa do pľúc dostane. Je oveľa menšia, ako zrnko jemného plážového piesku, ktoré má veľkosť až 90 µm.

Vo všeobecnosti sa zvýšené koncentrácie PM10 sa počas zimy vyskytujú v ovzduší pretože začneme svoje príbytky vykurovať + k tomu “dopomáhajú” aj emisie z dopravy a zvýšený zimný posyp ciest.

UNICEF Slovensko v spolupráci so SAMO Europe už dlhšie merajú kvalitu ovzdušia na niekoľkých miestach Slovenska. A môžeme potvrdiť, že len čo začne byť vonku zima a začneme kúriť, hodnoty PM10 sa zhoršujú. O zhoršenej kvalite ovzdušia hovoríme ak je hodnota PM10 medzi 40 -100, o veľmi zlej - keď je vyššia ako sto.

Meranie prachových častích PM2,5 a PM10v mesiacoch júl až december 2023 na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave - Petržalke.

Meranie prachových častích PM2,5 a PM10v mesiacoch júl až december 2023 v Turanoch.

V zime asi kúriť neprestaneme. Bola by nám zima. Ale možno je fajn občas pozrieť stránku “Dnes dýcham”. A ak by v našom meste bola zistená smogová situácia, alebo zvýšená koncentrácia prachových častíc - možno je dobré pritiahnuť si cez ústa aspoň ten šálik. A nevetrať. Lebo nevpustíme čerstvý, ale škodlivý vzduch. A keď čakáme v aute, tak sa radšej lepšie oblečme, namiesto toho, aby sme len tak nechali pustený motor kým sa auto zohreje a my v ňom. Sadze sú zložené z veľmi jemných čiastočiek uhlíka, na ktorom sú absorbované polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH) a ďalšie organické látky, ktoré sú pre človeka karcinogénne.

Zdroje:

https://dnesdycham.populair.sk/smogove-situacie

https://www.shmu.sk/File/oko/vystrahy/nove/1579130025_zakladne_vseobecne_informacie_smogu_pm10_.pdf

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Skupina mladých ľudí plných faktov. Prinášame vám zaujímavosti a fakty z oblasti klimatických zmien. 💙 junior ambasadori 🤍 @unicef_sr @slovakaid 🗣️: 🧠🌱🌍🌳🫱🏿‍🫲🏼🌊☀️🫂 #slovakaid #odamatters Tento projekt „Mladí FAKTY-visti” v trvaní 07.2023 - 07.2024 bol realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.

Chceš vedieť, keď FAKTY-visti pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.