Sýria- vojna a voda

Sýria je krajina, ktorá si zažila a stále zažíva množstvo ťažkostí.

Sýria je krajina, ktorá si zažila a stále zažíva množstvo ťažkostí. V súčasnosti patrí do desiatky najnepokojnejších krajín na svete a zatiaľ čo mnohé krajiny Blízkeho východu v súčasnosti zažívajú obdobie rastu svojich ekonomík a životnej úrovne, Sýria zostala pomerne chudobná, nestabilná a izolovaná.

V roku 1970 Hafez al-Assad prevzal moc od vojenskej junty, ktorá bola pri moci predchádzajúce štyri roky. Krajine odvtedy vládne rodina Assadovcov. Zle riadené ekonomické reformy a prenasledovanie akejkoľvek politickej opozície vytvorili v krajine dlhodobé napätie, ktoré nakoniec v roku 2011 prepuklo do občianskej vojny. Sýrska vláda je odvtedy v konflikte s mnohými povstaleckými skupinami, teroristickými milíciami a zahraničnými vojskami.

V priebehu sýrskej občianskej vojny došlo vo veľkej miere k bombardovaniu civilných cieľov. Obete sa ťažko odhadujú, ale 13 miliónov ľudí, čo predstavuje viac ako polovicu sýrskeho obyvateľstva, bolo vysídlených a mestá ako Halab boli takmer úplne opustené.

Humanitárna kríza spôsobená občianskou vojnou bola v poslednom čase len prehĺbená zhoršujúcimi sa ekologickými problémami. Rieka Eufrat, primárny zdroj vody pre poľnohospodárstvo, výrobu elektriny a domácu spotrebu v Sýrii, zažila v roku 2021 najväčšie sucho od roku 1953. Pitná voda začala byť na prídel po celej krajine a ľudia sa čoraz viac spoliehajú na nebezpečné vodné zdroje. Vodné priehrady tvoria dôležitú časť produkcie elektriny v Sýrii a kvôli bezprecedentným suchám dostávajú niektoré štvrte v krajine len 2 hodiny elektriny denne. Všetky tieto faktory spolu so škodami, ktoré spôsobilo turecko-sýrske zemetrasenie v roku 2023 už aj tak nestabilnému severu krajiny, len zhoršujú prebiehajúcu krízu. Poškodená infraštruktúra, kolabujúce zdravotníctvo, nedostatok čistej vody a zvyšujúca sa potravinová neistota pustošia celú krajinu. Približne 90 percent obyvateľstva v súčasnosti žije v chudobe a približne dve tretiny Sýrčanov potrebujú okamžitú humanitárnu pomoc.

Agentúra Slovakaid spoločne s nadáciou Integra a organizáciou Medair zorganizovali projekt na pomoc Sýrčanom v komunite Hjeira, ktorá sa nachádza neďaleko hlavného mesta Damask. V projekte sa zrekonštruovali dva vodné zdroje, ktoré sú schopné poskytnúť 30 litrov pitnej vody denne pre 12 tisíc ľudí, čo je masívny nárast oproti predchádzajúcim 10 litrom na osobu na deň. Poškodenými vodnými zdrojmi sa rýchlo šírili infekčné choroby, ktoré predstavovali vážne riziko pre životy detí, tehotných žien a starších obyvateľov Hjeiry. Obnovené vodné zdroje budú pravidelne kontrolovať vyškolení členovia obce, aby sa tomuto problému predišlo.

Voda vracia do vojnou zmietanej Sýrie nový život. Umožňuje jej obyvateľom pokračovať v živote napriek drsnej realite okolo nich. Projekty ako tento sú neoddeliteľnou súčasťou obnovy takého humanitárne krehkého regiónu a môžeme len dúfať, že počet podobných snáh bude len narastať.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Skupina mladých ľudí plných faktov. Prinášame vám zaujímavosti a fakty z oblasti klimatických zmien. 💙 junior ambasadori 🤍 @unicef_sr @slovakaid 🗣️: 🧠🌱🌍🌳🫱🏿‍🫲🏼🌊☀️🫂 #slovakaid #odamatters Tento projekt „Mladí FAKTY-visti” v trvaní 07.2023 - 07.2024 bol realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.

Chceš vedieť, keď FAKTY-visti pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.