Úsilie o bezpečnú pitnú vodu: Zlepšenie vodného hospodárstva v Rivne

Prístup k vode niektorí nemajú vôbec, majú ho veľmi obmedzený alebo majú dostupnosť k nezdravej nebezpečnej vode. Vodu, bohužiaľ, stále mnohí nemôžu brať ako samozrejmosť.

Jedna z mála potravín, bez ktorej neprežijeme, no naďalej sú s jej dostupnosťou problémy. Prístup k vode niektorí nemajú vôbec, majú ho veľmi obmedzený alebo majú dostupnosť k nezdravej nebezpečnej vode. Vodu, bohužiaľ, stále mnohí nemôžu brať ako samozrejmosť.

Zabezpečenie prístupu bezpečnej pitnej vody je základom zdravého života. Asociácia vodárenských spoločností v Rivne na Ukrajine od roku 2021 do začiatku roka 2023 realizoval projekt s cieľom zlepšenia kvality života a zdravia obyvateľov. Zvyšovaním povedomia a investovaním do modernizácie infraštruktúry sa iniciatíva zameriava na zabezpečenie dodávky bezpečnej pitnej vody do komunity. Využili sa moderné technológie, zdieľanie skúseností a na záver sa podarilo zabezpečiť zdravotne neškodlivé dodávky pitnej vody vďaka inštalácií technologických zariadení.

Tento projekt bol finančne podporovaný spoluprácou Ministerstva zahraničných vecí a SlovaAid-u vďaka ktorej sa inštalovala samovýrobňa chlornanu sodného na dezinfekciu pitnej vody. Tento projekt nie je prvým, ktorý asociácia na Ukrajine realizovala a hneď po tomto sa realizuje nový projekt takisto súvisiaci s bezpečnou vodou.

V priebehu troch rokov sa podarilo zapojiť do projektu expertov z Európy na rozvoj stratégií, optimalizácie aj technických regulácií. Problematika tohto projektu v minulosti bola odkázanosť na dovážanie činidiel z iných oblastí, no inštalácia lokálnej dodávky pitnej vody umožnila sebestačnosť a znížila prevádzkové náklady na dezinfekciu vody. V minulosti sa dokonca stalo, že ich dodávateľ prestal vyrábať chlornán a v tom momente ho nemali odkiaľ zobrať, čo bol tiež jeden z dôvodov prečo sa začala výstavba samostatného plánu bez odkázanosti na niekoho iného.

Vďaka spoločnému úsiliu o bezpečnú pitnú vodu pre obyvateľov Rivne na Ukrajine sa úspešne podarilo zlepšiť vodohospodársku infraštruktúru, a tým aj chrániť zdravie obyvateľov a zlepšiť ich kvalitu života. Projekt sa stal úspešným pre moderné technológie, investíciám, skúsenostiam a momentálne zabezpečuje prístup k bezpečnej vode aj budúcim generáciám.

Zdroje fotografií:

Association of watewr utilities of Ukraine. 10 million hryvnias were raised for Ukrainian water utilities for 3 years of cooperation with Slovakia. Dostupné na: https://ukrvodokanal.in.ua/u-m-bratyslava-vidbulas-persha-robocha-zustrich-v-ramkah-realizatsiyi-proektu-bezpechna-voda-dlya-mista-rivne/

"Rivneoblvodokanal" won a grant for equipment for water purification in the city. When implemented. Dostupné na: https://suspilne.media/177235-rivneoblvodokanal-vigrav-grant-na-obladnanna-dla-ocisenna-vodi-v-misti-koli-realizuut/

SlovakAid. Zdravá voda pre Rivne. Dostupné na: https://slovakaid.sk/projekty/zdrava-voda-pre-rivne/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Skupina mladých ľudí plných faktov. Prinášame vám zaujímavosti a fakty z oblasti klimatických zmien. 💙 junior ambasadori 🤍 @unicef_sr @slovakaid 🗣️: 🧠🌱🌍🌳🫱🏿‍🫲🏼🌊☀️🫂 #slovakaid #odamatters Tento projekt „Mladí FAKTY-visti” v trvaní 07.2023 - 07.2024 bol realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.

Chceš vedieť, keď FAKTY-visti pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.