Kávová horúčka: Ceny lámu rekordy, zásoby sa míňajú a Trump prilieva olej do ohňa

Milovníci kávy môžu očakávať hlbší zásah do peňaženiek, keďže ceny kávy lámu historické rekordy a zdá sa, že tento rast ešte zďaleka neskončil.

Milovníci kávy môžu očakávať hlbší zásah do peňaženiek, keďže ceny kávy lámu historické rekordy a zdá sa, že tento rast ešte zďaleka neskončil. Brazílska produkcia, kľúčová pre globálny trh, môže smerovať k 3-ročným minimám, zásoby klesajú alarmujúcim tempom a počasie pestovateľom už mesiace nepraje. K tomu všetkému sa pridáva geopolitická neistota, vedená vyhláseniami amerického prezidenta.

Rekordné výšky

Priebežné kontrakty na kávu Arabica (KC1!) dosiahli 3. februára 2025 na Intercontinental Exchange (ICE) nové historické maximum 3,9 USD za libru (asi 0,45 kg).* K 4 dolárovej hranici sa pritom začali približovať už posledný januárový týždeň. Kontrakty sú v rastovom trende približne od jesene 2023, pričom najvýraznejší rast zaznamenávali koncom minulého roka. V porovnaní so začiatkom februára 2024 ich cena vzrástla o viac ako 98 percent, kým z 5-ročného pohľadu išlo o 290 percent.*

Vývoj cien priebežných kontraktov kávy Arabica za posledných 5 rokov. (Zdroj: TradingView)*

30. januára 2025 prekonali rekordné úrovne aj kontrakty kávy Robusta, keď dosiahli 5,73 USD. Neskôr však ich cena klesla o 0,8 percenta a 3. februára 2025 sa obchodovali na 5,7 USD. Ročný prírastok kontraktov bol 72 percent, kým za 5 rokov vzrástli o 343 percent.*

Vývoj cien priebežných kontraktov kávy Robusta za posledných 5 rokov. (Zdroj: TradingView)*

Zásoby sa míňajú rýchlo

Za rastom cien stoja obavy investorov z klesajúcich zásob kávy v Brazílii, ktorá globálne prispieva približne polovicou produkcie kávy Arabica. Podľa Reuters, vyčerpal najväčší producent svoje zásoby úrody z aktuálnej sezóny a zostáva mu už iba 20 až 30 percent úrody. Počas niekoľkých dní totiž klesli zásoby certifikovanej kávy o asi 100 tisíc vriec. Navyše, novej úrode trvá dlhšie, kým je dostupná na trhu. Tieto udalosti spôsobujú zlé poveternostné podmienky, kedy suché počasie striedajú obdobia intenzívnych dažďov, ktoré poškodzujú bôby a znižujú ich kvalitu. Aj keď sa počasie v poslednom období zlepšilo, obavy z podpriemerných zrážok pretrvávajú. Prognózy produkcie na nadchádzajúcu sezónu preto znížila aj brazílska Národná zásobovacia spoločnosť (CONAB). Jej najnovšie odhady, podľa Comunicaffee International, hovoria o úrovni 51,81 miliónov vyprodukovaných vriec, čo by podľa portálu Euronews.com predstavovalo 4,4 percentný medziročný pokles. Odroda Robusta medzitým čelí, okrem problémov s počasím, aj s dodávkami, keďže vietnamskí poľnohospodári očakávajú pokračujúci rast cien. K spomaleniu a ďalším tlakom na reťazce by mali prispieť aj oslavy nového roka v Ázii.

Ďalšie vyhrážky o clách

Tlak na cenu kávy zvýšili aj vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyslovil na na účet Kolumbie. Na svojej sociálnej sieti Truth Social v nedeľu 26. januára 2025 uverejnil príspevok, v ktorom sa vyhrážal uvalením ciel na import z Kolumbie vo výške 25 percent s navýšením až na 50 percent. Stalo sa tak po tom, čo krajina odmietla prijať deportovaných migrantov ako represívne opatrenie voči americkým nariadeniam v oblasti migrácie. Pre zaujímavosť- vysoké clá, by podľa CNBC neovplyvnili len cenu kolumbijskej kávy, ktorá v sezóne 2023/2024 predstavovala 20 percent celkového dovozu do USA a bola hneď za importom z Brazílie, ale aj ropu a rezané kvety.

Vyššie ceny už zaznamenali aj spotrebitelia

Nekvalitná a nízka úroda vplýva na každého člena kávového ­„reťazca“, od farmárov cez pražiarov až po spotrebiteľov, ktorí to pocítia pri vyšších cenovkách. Niektoré spoločnosti môžu pristúpiť k zvýšeniu cien alebo zmenšeniu balení, v prípade konzumentov by mohla nastať zmena preferencií. Na Slovensku vzrástla cena kávy od roku 2016 do 2023 každý rok. Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že v roku 2023 bola priemerná spotrebiteľská cena praženej mletej kávy 3,87 EUR za 250 gramov, čo predstavovalo takmer 10- percentný nárast v porovnaní s rokom predtým. Samozrejme, svoj podiel na tom mali aj inflácia a ďalšie ekonomické ukazovatele. Za šálku dobrej kávy si spotrebitelia musia priplatiť aj v kaviarňach. Svedčí o tom aj prieskum Európskej kávovej federácie (ECF), ktorý poukázal na zvýšenie cien v rozmedzí od 5 do 15 percent. Podľa Euronews.com, sa tak dialo od roku 2023 až v 65 percentách európskych kaviarní. ECF zároveň upozorňuje, že v tomto prípade treba brať do úvahy aj ceny cukru, mlieka a spotrebného tovaru ako sú poháre, ktoré sa odzrkadľujú na výslednej cene pre spotrebiteľa.[1]

Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Olivia Lacenova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.