Intolerancia na laktózu, čo to znamená?

V poslednom čase si už možno počul niekoľko krát že niekto má intoleranciu na laktózu. Málokto vie čo to v skutočnosti znamená

Intolerancia alebo neznášanlivosť laktózy je chyba tráviaceho traktu, ktorá vzniká zníženou tvorbou laktázy, ktorá laktózu štiepi, čím ju trávi. Človek by ale neveril, kde sa všade nachádza laktóza.

Sú dva druhy intolerancie laktózy. Prvý je akokeby dočasná intolerancia. Laktáza sa obnovuje ale pomaly. Druhý typ je horší. Laktáza sa neobnoví už nikdy.

Existujú aj výrobky bez laktózy, ale časom po nich taktiež príde človeku zle a celý kolotoč ide odznova.

Čo je to laktóza?

Laktóza, inak povedané je mliečny cukor, čo znamená že je v mliečnych výrobkoch. Ale nie len tam. Nachádza sa aj v čokoláde, pečive, niektorých druhoch sladkostí.

Ako sa intolerancia prejavuje?

Prejavuje sa kŕčmi a bolesťou brucha a hnačkami. Nie je to nič príjemné keď ťa dva dni bolí brucho. Zo začiatku vám je zle skoro po všetkom, aj po suchom chlebe. Neskôr už prídete na to čo si môžete dovoliť zjesť a čo nie. Môžete to skúšať sami na sebe, alebo ísť k doktorovi na vyšetrenie. Vyšetrenie nie je nič príjemné.

Čoho všetkého sa musíš vzdať?

Vzdať sa predovšetkým mliečnych výrobkov. Jogurty, máslo, mlieko, smotana, zmrzlina. To by sa prežiť dalo, horšia časť ešte len príde. Vzdať sa musíš sladkostí, ako je čokoláda, sladké pečivo, koláčiky, nutella. Dobré je aj vymeniť biele pečivo sa špaldové. Je lepšie, zdravšie a viac zasýti.

Ale na všetko existuje náhrada. Namiesto zmrzliny si daj sorbet, namiesto jogurtu, detskú výživu. Jedna z mála sladkostí sú gumený medvedíkovici a podobné výrobky.

Následky intolerancie

Následky sú celkom aj výhodné a praktické. Osobne som schudol približne 10 kilogramov. Intoleranciu som si (ne)pozval do života v júni 2017. Takže za 6 mesiacov 10 kilogramov. Človek sa cíti oveľa lepšie teraz ako predtým. Síce občas je to ťažké si odoprieť niečo ale dá sa to prežiť.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Blogy o všetkom, pre všetkých

Chceš vedieť, keď Kubo_uv pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.