Viete, aký je rozdiel medzi whisky a whiskey?

Whisky je alkohol známy ako nápoj gentlemanov, destilovaný z obilnín a zrejúci v drevených sudoch. Dnes patria medzi najznámejšie tie, ktoré sú vyrábané v Škótsku a v Írsku.

Ako a kde whisky vznikla?

Vznik whisky sa datuje od 12.storočia, kedy sa začal vyrábať alkohol z jačmeňa. Najprv sa rozšíril medzi ľuďmi, neskôr sa začal podávať aj na kráľovských stoloch. Za vznikom whisky stojí svätý Patrik, ktorý do Írska doniesol informácie o procese destilovania alkoholu. Vtedy sa však whisky vyrábala len nelegálne, pretože obilie malo slúžiť na iné účely. Napriek tomu, že sa Íri so Škótmi bijú o to, kto vynašiel výrobu tohto nápoja, z hľadiska historických faktov máme najviac informácií o škótskej whisky. Zaujímavosťou je, že pitie whisky pomáha predísť mnohým zdravotným problémom ako infarktu, demencii či mŕtvici.

Škótska whisky a írska whiskey

Tento alkoholický nápoj má dva platné názvy: whiskey alebo whisky bez „e“ v názve. Ak sa píše whiskey, tak hovoríme o írskom a americkom destiláte. Ak whisky, tak sa jedná o destilát z Kanady, Škótska alebo Japonska. Pre lepšie zapamätanie existuje malá pomôcka. Anglické názvy krajín ako Ireland a America majú v mene „e“. Japan, Canada a Scotland ho v názve nemajú.

Škótska whisky

Whisky s označením „škótska“ musí byť vyrobená v Škótsku, destiluje sa dvakrát a mala by byť odležaná v dubových sudoch minimálne tri roky. Základnou surovinou pri jej výrobe je jačmenný slad, ktorý po pridaní kvasiniek zreje v dubových sudoch najmenej tri roky na území Škótska.

Írska whiskey

Írsku whiskey od škótskej whisky  neodlišuje len jedno písmeno v ich názve. Írska sa totiž destiluje až trikrát a vyznačuje sa rašelinovou príchuťou. Na jej výrobu sa používa najmä jačmeň. Ako už vyplýva z jej názvu, dozrievať musí v Írsku po dobu najmenej troch rokov. Samozrejme existuje aj whiskey z iných štátov, ako napríklad z Japonska, Kanady, Tennessee alebo Slovenska.

S ľadom alebo bez?

O tejto otázke diskutujú viacerí milovníci whisky. Správny spôsob pitia whisky neexistuje. Určite ste však počuli, že najlepšie by mala chutiť čistá, bez ľadu. Výhrada proti ľadu je vysvetlená tým, že nízka teplota znecitliví jazyk, čím zníži našu schopnosť vychutnať si plnú chuť whisky. Opak je však pravdou a malé množstvo vody ju len zlepšuje. U nás v Blue Bear si máte možnosť vybrať zo širokej ponuky kvalitných whisky/whiskey, ktoré podávame presne podľa vašej chuti.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
14
Poslať správu
Zažite chuť Ameriky v Blue Bear Restaurant and Bar Mýtna 48 811 05 Bratislava, Slovakia

Chceš vedieť, keď Lucia Filipáková pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.