Vráťte sa po cievnej mozgovej príhode čo najskôr späť k bežnému životu

Mozgová príhoda patrí medzi najzávažnejšie ochorenia mozgu zhoršujúce budúcu kvalitu života. Viete však o novinkách v liečbe, ktoré vrátia postihnutého do bežného života?

Aké sú príznaky mozgovej príhody?

Klinické príznaky mozgovej príhody sú veľmi rozmanité, až 85 % pacientov postihujú priamo doma. Vznik je náhly a nezávislý na aktuálnom zdravotnom stave človeka. Mozgová príhoda sa prejavuje jednostrannou slabosťou tela, či jednostranným poklesnutím kútika úst a vážne postihuje rečové, zrakové a kognitívne funkcie.

Ako predchádzať cievnym ochoreniam?

Aby sme úspešne predchádzali cievnym ochoreniam je dôležité nepodceňovať liečbu vysokého krvného tlaku, mať pod kontrolou cukrovku, dodržiavať nízkotučnú diétu a upraviť svoj krvný obraz.

Prísun kyslíka k srdcu obmedzuje aj fajčenie. Čím viac a dlhšie človek fajčí, tým vyššia je pravdepodobnosť cievnej príhody.

Nezabúdajte čo najviac obmedziť stres. Silný a dlhotrvajúci stres zvyšuje hladinu adrenalínu, v dôsledku čoho stúpa krvný tlak, preto si plánujte prácu i odpočinok v rovnakom pomere.

Ďalším rizikovým faktorom je strava. Časté redukčné diéty zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody, ale porcia ovocia a zeleniny s dennou dávkou pohybu naopak znižujú na tretinu.

Ako urýchliť liečbu po mozgovej príhode?

Hlavným predpokladom účinnosti liečby je čas. Čím skôr je uvedená liečba pacientovi poskytnutá, tým je väčšia šanca na jeho dobrý výsledný stav. S následnou rehabilitáciou a logopedickou starostlivosťou sa musí začať čo najskôr, a to už na lôžkovom oddelení. Mali by pokračovať dostatočne dlho a úspech závisí od typu a rozsahu mozgovej príhody a tiež od spolupráce a vôle pacienta. Rehabilitácia pacientovi pomôže získať stratené pohybové možnosti a zručnosti, pacient by mal tiež získať náhradné zručnosti, obnoviť alebo zlepšiť schopnosť reči, písma, získať sebestačnosť.

Čas rekonvalescencie je však možné výrazne skrátiť. Na trhu je produkt, ktorý dokáže pacientov rýchlejšie vrátiť opäť ku kvalitnému životu. Produkt NurAiD II zlepšuje obnovu neurologických funkcií práve po cievnej mozgovej príhode. Odporúča sa ako výživový doplnok v rámci sekundárnej prevencie a rehabilitačných programov. Znižuje deficity v oblasti motoriky o 70% a výskyt včasných kardiovaskulárnych príhod a úmrtí po cievnej mozgovej príhode o 50%. Je dokázaná až 2,4 násobne vyššia šanca dosiahnutia funkčnej nezávislosti.

Začnite sa zotavovať teraz, pretože nezáleží na tom, čo sa stalo, ale na tom, čo bude...

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
12
Poslať správu
Zažite chuť Ameriky v Blue Bear Restaurant and Bar Mýtna 48 811 05 Bratislava, Slovakia

Chceš vedieť, keď Lucia Filipáková pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.