Recenzia: Graham Moore - Posledné dni noci

Priznám sa, že túto recenziu som začal písať, keď som ešte nemal dočítanú celú knihu. Tak veľmi som vám chcel o nej povedať. Posledné dni noci som si kúpil pred Vianocami úplnou náhodou v Panta Rhei.

Zaujal ma iba popis na zadnej strane prebalu a hlavné postavy príbehu - Thomas Edison, George Westinghouse a Nikola Tesla. Čo ma nakoniec čakalo na 390 stranách bestselleru The New York Times? Prečítajte si v mojej novej knižnej recenzii.

Napriek tomu, že lákadlom na kúpu knihy sú práve spomínané tri známe osobnosti, najdôležitejšou postavou celého príbehu je Paul Cravath. Je to mladý právnik, ktorý sa krátko po skončení univerzity stal partnerom vo firme advokátskej hviezdy New Yorku Waltera Cartera. Pre 26 ročného muža úspech, ktorý si musí obhájiť vo svojom prvom veľkom prípade. Zastupuje v ňom vynálezcu, priemyselného magnáta a obchodníka, Georga Westinghouse-a. Toho žaluje vtedajší najslávnejší vynálezca a milionár, Thomas Alva Edison, za porušenie patentu na žiarovku. Tento proces sa v histórii nazýva aj "Vojna prúdov".

Jedno z mojich neoficiálnych (lebo oficiálne nemám) predsavzatí na tento rok je oveľa viac čítať 📚 Pred Vianocami som sa v stories pýtal na nejaké tipy na knihy. Síce som si v @pantarheisk vybral nakoniec podľa seba, ale musím povedať, že veľmi dobre. Aktuálne čítam "Posledné dni noci" od oscarového autora Grahama Moore-a. Je to príbeh mladého právnika v New Yorku, ktorý zastupuje pána, ktorého žaluje Thomas Edison za porušenie patentu na žiarovku 💡 Okrem toho sa v príbehu objaví aj Nikola Tesla ako podivínsky génius. Aktuálne som asi v polovici a určite po dočítaní napíšem aj recenziu na blog 📝 Čítanie je skvelá vec a ja som ho veľmi dlho zanedbával, tak teraz sa polepším 🙂 Akú knihu aktuálne čítaš ty? #bookstagram #tonydubravec #15_365sk

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Píše sa rok 1888, keď sa vo svete začína rozširovať elektrická sieť. Prvé žiarovky poháňané generátormi na jednosmerný prúd rozsvecujú zatiaľ skôr lukratívne štvrte newyorského Manhattanu. Elektrina je vnímaná ako mágia (Edisona verejnosť nazýva kúzelníkom), s ktorou sa neradno zahrávať. Paul sa hneď na začiatku stáva svedkom smrtelného nešťastia zapríčineného nevhodnou prácou s elektrickým vedením.

Thomas Edison patrí k najmocnejším mužom nielen New Yorku. Vďaka svojim vynálezom, ako aj vďaka blízkemu obchodnému vzťahu s človekom s bezodnými vreckami - J.P.Morganom. George Westinghouse nemá New York rád a žije v Pittsburghu. Rozprávkovo zbohatol na výrobe pneumatických bŕzd pre vlaky, no to mu nestačilo a obchodného ducha preukázal aj v biznise s elektrinou. Edison naňho a na všetky jeho dcérske firmičky podal spolu 312 žalôb. Ak sa mu podarí vyhrať vojnu, Westinghouse by mu mal zaplatiť 5 miliárd dolárov (na koniec 19. storočia nepredstaviteľné číslo). Nikola Tesla je prisťahovalec zo Srbska. Génius, ktorého každý považuje za podivína alebo schizofrenika. Kariéru v Amerika začal u Edisona, neskôr pracoval pre Westinghousa, no v oboch prípadoch jeho genialita nezvládla autoritu svojich šéfov.

Dvojročný príbeh je plný postáv, ktoré zohrali svoju väčšiu či menšiu úlohu. Autor priniesol do príbehu mnoho zvratov, občas nečakaných, občas možno trošku prvoplánových, no aj na takmer 400 stranách sa mu darí udržať dynamiku rozprávania. Počas hlavného sporu prebieha niekoľko ďalších príbehov. Paul sa snaží získať uznanie svojho otca, vidiečana z Nashvillu, ktorý mu nezabudol jeho odchod do veľkomesta. Zamiluje sa do svojej klientky v inom prípade, Agnes Huntingtonovej, ktorá je hviezdou Metropolitnej opery a súčasťou mestskej smotánky. Musí sa spovedať svojim partnerom z advokátskej kancelárie, ktorých meno môže svojou prehrou poškodiť rovnako výrazne, ako to svoje. Mini úspechy striedajú mini pády, čo drží čitateľa v napätí až do posledných stránok, kedy príbeh začne naozaj gradovať.

Pozri si tiež moju recenziu na knihu Forrest Gump od Winstona Grooma.

Tento príbeh je historickou fikciou. Jednotlivé udalosti sa väčšinou v minulosti naozaj stali, upravená je však ich chronológia tak, aby sa vošli do obdobia rokov 1888-1890, kedy sa odohráva dej knihy. Všetky hlavné postavy tiež skutočne existovali a sú v knihe vykreslené na základe reálnych pamätí venujúcich sa tomuto sporu. Na konci knihy autor vysvetľuje všetky zdroje, pri ktorých pri písaní čerpal, keby ste sa chceli o tému z knihy zaujímať hlbšie.

Hodnotenie na záver:

Román Posledné dni noci ma bavil. Takmer celý čas som bol zvedavý, čo bude na ďalších a ďalších stránkach. Predstavoval som si, ako to asi skončí. Bude to happy end, alebo Paulova raketová kariéra skončí, pretože si zobral na ramená viac, než dokázal uniesť? Neviem, či to nakoniec skončilo tak, ako som chcel. Ale neviem, či som vôbec chcel, aby to nejako konkrétne skončilo. Bavil ma ten dej a keď som stále viac cítil ubúdajúce strany na pravej strane väzby, bol som smutný. Reálne postavy jednoznačne príbehu pridali na atraktivite. Nedávam bodové hodnotenia, ale už len to, že som sa rozhodol o tejto knihe napísať, znamená, že ju rozhodne odporúčam :)

Knihu vydalo na Slovensku v roku 2017 vydavateľstvo Slovart.

Viac mojich článkov nájdeš na blogu www.tonydubravec.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Bloger, cestovateľ, social media konzultant, storyteller, nadšený kávičkár :)

Chceš vedieť, keď Tony Dúbravec pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.