Ako sa stať úspešným v zahraničí

Recept na úspech aj za hranicami Slovenska.

Každý mladý človek premýšľa nad tým, ako byť úspešný v práci, kde začať, ako sa zlepšovať, ako najefektívnejšie budovať svoju kariéru a dosiahnuť svoj cieľ. Svoju cestu za splnením svojho cieľa nám prezradí úspešná knižná autorka, ktorej krásne knižky sú toho dôkazom.

Stanka predstav sa nám a povedz nám niečo o sebe.

Volám sa Stanka Wixted a spolu s mojim manželom Timom vychovávame dvoch krásnych synov - Patricka a Derryho. Už 18 rokov žijem v Londýne. Tu pracujem na svojich knihách a piesňach pre deti.

Aký bol dôvod, ktorý ťa priviedol k písaniu kníh?

Keď boli moje deti malé, rada som im čítala knihy pred spaním, alebo som si len vymýšľala príbehy a im sa to veľmi páčilo. Tak vznikol nápad písať a publikovať detské knihy. Knihy, ktoré píšem sú určené pre deti od 2 do 6 rokov, ale mám rozpracované aj ďalšie projekty, ktoré budú určené aj pre staršie deti. Knižky píšem v angličtine, takže od mala môžu byť pomôckou pre rodičov, pomocou ktorej môžu učiť deti cudzí jazyk už od útleho detstva.

Kde nachádzaš inšpiráciu pre svoje knihy?

Inšpiráciu nachádzam v každodennom živote. Keď boli moji synovia malí, inšpiráciu som čerpala z ich príhod, alebo som si len spomenula na moje detstvo a spomienky, ktoré mi utkveli v pamäti som pretvorila do príbehov v mojich knihách. Momentálne som vydala už ôsmu knihu. Samozrejme mám viaceré projekty, ktoré pripravujem, okrem iného aj knihu Brush your teeth, ktorého ideu som, ako inak, dostala pri učení mojich synov umývať si zuby. Podľa mňa je dobre vysvetliť deťom, prečo je to dôležité. Táto kniha je určená práve na to, a ešte sa pri jej čítaní aj zabavia.

Ako dlho trval proces od nápadu až po samotnú publikáciu a potrebovala si na to aj externú pomoc?

Od začiatku to nebolo vždy ľahké. Prešli sme si spoluprácou s agentúrou, ktorá bola veľmi drahá a nebolo to ono. Ale ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Vďaka tejto agentúre som spoznala dizajnéra, ktorý mi navrhol základné postavy do mojich kníh. Neskôr som spolupracovala ešte niekoľkými ľuďmi, no momentálne tvorí môj tím Michael Smith, hudobný producent, ktorý mi pomáha s tvorbou hudby do detských piesní a uspávaniek, Liz Holliday, ktorá mi pomáha s editovaním textov, Mark Cornwell, ktorý je môj konzultant a poradca a Tony Campbell, ktorý robí krásne ilustrácie do mojich knižiek.

Čo všetko musí človek zvládnuť a na čo má byť pripravený, aby sa stal knižným autorom?

V prvom rade sa musí vyzbrojiť trpezlivosťou. Publikovať knihy nie je ľahký proces. V druhom rade bude potrebovať aj isté financie na začiatok. Záleží tiež na tom, či si dokáže grafiku do kníh urobiť sám, alebo potrebuje externých spolupracovníkov. A nakoniec je tu proces hľadania distribútorov, ktorý je komplikovaný. Je to však veľmi dôležité, pretože vďaka tomu dostanete svoje knihy na pulty obchodov.

Čo by si poradila všetkým, ktorí sa túžia stať knižnými autormi?

Stanka Wixted je autorkou krásnych detských knižiek v anglickom jazyku, ktoré obsahujú CD's s audio knihou a detskými piesňami. Knihy sa predávajú cez Amazon, toddlyworld.com a prostrednictvom kníhkupectiev. Za svoje knihy získala ocenenie University of Perugia - profesor Honoris Causa.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Večne snívajúca milovníčka cestovania, dobrého jedla a bláznivých vecí, momentálne žijúca tento seriál s názvom Život v Anglicku.

Chceš vedieť, keď Trough Kate's lens pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.