Móda

Retro - symbol ženskosti a elegancie

25.2.2018 16:08
Čo charakterizuje štýl retro a prečo ho návrhári majú tak radi.

Že sa móda neustále vracia a opakuje je dobre známe, avšak vždy vo svojej novej podobe. Minulosť je jednoducho pre módu najväčšou inšpiráciou.

Aj keď je retro v móde dnes už široký pojem, asi najviac ju charakterizuje obdobie šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. 60 roky sa niesli v znamení mladosti a anarchie, symbolizovali éru tzv. „youthquake“ ( významná kultúrna, politická, alebo sociálna zmena vyplývajúca z akcií či vplyvu mladých ľudí) a tiež éru „mini“ a azda preto je to návrhármi najviac oživovaná dekáda, než ktorákoľvek iná.

Prevládali v nich pestré farby ako oranžová, žltá, fialová, zelená a látky boli potlačené geometrickými, alebo abstraktnými vzormi.

Dnešná doba, v ktorej sa módne trendy menia tak rýchlo, že by sme pomaly predchádzajúcu sezónu mohli zaradiť do kategórie retro, vedie k dobe, kedy slovo nadčasovosť a klasika naberá čoraz viac na význame.

Z týchto šiat cítim retro závan možno aj práve preto, že pre toto obdobie bola tak príznačná ženskosť a elegancia. Presne taká, ktorá sa z dnešnej módy vytráca. Nehovoriac o tom, že som doslova obsessed všetkým košeľovým. Či sú to košeľové šaty, oversized, alebo pánske košele. Farba zohrala tiež významnú úlohu, a ak aj nie ste ich fanúšikom, tak takáto žltá až jemne horčicová, by si mohla získať vašu priazeň.

Nepochybne každé obdobie módy malo svoje čaro a tiež svoje pravidlá, a snáď sa o žiadnom inom období nedá povedať to, že žiadne pravidlá nemá, ako o súčasnosti. Preto si to čo najviac užívajme, vyjadrujme svoje štýly a inšpirujme sa navzájom.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujem Lobby baru v Košiciach.

Foto: Patrisse Labant photography

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
Pridať komentár
0
Nahor
Dnešná móda
Stratégia „Sex sells“ v móde
Prečo je móda 90-tych rokov opäť tak trendy
Najštýlovejšia bunda posledných sezón
50 odtieňov vášne
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Istria - perfektná dovolenka za málo peňazí
Dizajn e-shopu je jedným z kľúčových faktorov úspechu online podnikania
Making a Murderer: Obeť systému a médii alebo psychopat a vrah? (Recenzia)
Zamyslime sa nad sebou
Žabomyšia vojna
Radikálne odlišný pohľad na smrť Krista