Móda

Retro - symbol ženskosti a elegancie

25.2.2018 16:08
Čo charakterizuje štýl retro a prečo ho návrhári majú tak radi.

Že sa móda neustále vracia a opakuje je dobre známe, avšak vždy vo svojej novej podobe. Minulosť je jednoducho pre módu najväčšou inšpiráciou.

Aj keď je retro v móde dnes už široký pojem, asi najviac ju charakterizuje obdobie šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. 60 roky sa niesli v znamení mladosti a anarchie, symbolizovali éru tzv. „youthquake“ ( významná kultúrna, politická, alebo sociálna zmena vyplývajúca z akcií či vplyvu mladých ľudí) a tiež éru „mini“ a azda preto je to návrhármi najviac oživovaná dekáda, než ktorákoľvek iná.

Prevládali v nich pestré farby ako oranžová, žltá, fialová, zelená a látky boli potlačené geometrickými, alebo abstraktnými vzormi.

Dnešná doba, v ktorej sa módne trendy menia tak rýchlo, že by sme pomaly predchádzajúcu sezónu mohli zaradiť do kategórie retro, vedie k dobe, kedy slovo nadčasovosť a klasika naberá čoraz viac na význame.

Z týchto šiat cítim retro závan možno aj práve preto, že pre toto obdobie bola tak príznačná ženskosť a elegancia. Presne taká, ktorá sa z dnešnej módy vytráca. Nehovoriac o tom, že som doslova obsessed všetkým košeľovým. Či sú to košeľové šaty, oversized, alebo pánske košele. Farba zohrala tiež významnú úlohu, a ak aj nie ste ich fanúšikom, tak takáto žltá až jemne horčicová, by si mohla získať vašu priazeň.

Nepochybne každé obdobie módy malo svoje čaro a tiež svoje pravidlá, a snáď sa o žiadnom inom období nedá povedať to, že žiadne pravidlá nemá, ako o súčasnosti. Preto si to čo najviac užívajme, vyjadrujme svoje štýly a inšpirujme sa navzájom.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujem Lobby baru v Košiciach.

Foto: Patrisse Labant photography

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
Pridať komentár
12
Nahor
Najštýlovejšia bunda posledných sezón
50 odtieňov vášne
Keď už ani jóga, ani fľaša vína nepomáha
Pozor na tú fialovú
O rok silnejší a múdrejší
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Hovězí láska - Platí teorie zámku a klíče?
Právě dnes! Mezinárodní den štěstí? Co s tím? Co dnes podniknete?
Krok vzad, dva kroky vpred.
Výstup na hrad Súľov 660m.n.m.
Jánošík na úteku: 10. (Najne)bezpečnejší úsek
Z poľskej strany, alebo ako dobrovoľne strácať rozum