Top 10 najzaujímavejších stavieb na svete. Ohúrili aj vás?

Architektúru a zázraky stavebnej techniky, spojené s umením a kultúrou, nájdeme dozaista tisícok na svete. My sme pre vás spísali top 10 stavieb, ktoré očaria nielen výzorom, ale aj riešeniami.

1.Tancujúci dom

Na tento dom už narazila väčšina z nás. Praha nie je ďaleko a ukrývajú sa v nej svetové unikáty, ktoré môžeme pokojne navštevovať. Medzi ne určite patrí aj Tancujúci dom so svojím ojedinelým vzhľadom. Architekti Milunić a Gehry ho vytvorili podľa obrazu tancujúceho páru Freda Astaira a Ginger Rogersovej.

2. Cube House

Ak hľadáme netradičné, istotne by sme nemali opomenúť les domčekov postavený v Rotterdame. Netradičné nie je len to, že sa o ňom hovorí ako o lese, ale to, že sú to prevrátené štvorcové domy na stračích nôžkach. Skupina 39 domčekov je obývateľná a každý z nich má 4 poschodia. Prízemný vchod, prvé poschodie s obývačkou, druhé s dvoma spálňami a tretie využívané ako záhradka. Niektoré z nich sú prerobené tiež na múzeá a hostely.

3. Ontario College of Art and Design (Toronto, Kanada)

Neexistuje žiaden podobný objekt ako OCAD, ktorý slúži ako centrum miestnej univerzity so zameraním na dizajn a umenie. Budova bola dokončená v septembri 2004 uznávaným britským architektom Willom Alsopom a dodnes priťahuje svojím fenomenálnym vzhľadom kanadské, ale aj medzinárodné médiá.

4. Habitat 67

Mierne postapokalypticky vyzerajú domy, ktoré nachádzame v kanadskom Montreale. Komplex obytných budov leží na brehu a už z diaľky je nenapodobiteľný. Možno pripomína naše obytné domy, ale tu je každá jednotka oddelená a má vlastnú záhradu. Dielo postavili pri príležitosti Svetovej výstavy v roku 1967 a má pripomínať prepojenie človeka a jeho obydlia.

5. Lotosový chrám

Lotosový chrám v New Delhi je jedným z najnavštevovanejších miest sveta. Denne sem prichádza aj 10 tisíc ľudí, aby sa tu mohli pomodliť. V chráme, ktorý pripomína lotos s deviatimi lupeňmi a jazierkami, sa môžu stretávať veriaci všetkých svetových náboženstiev. Príjemný vzhľad je potom už len čerešničkou na torte.

6. Ako z rozprávky

Tento domček sa nachádza v Srbsku a hoci nejde o ideálne miesto na bývanie (vlastne sa v ňom dá len prespať), ťažko nájdete krajšie prostredie, v ktorom by mohol stáť.

7. Olympic Stadium (Montreal, Quebec, Kanada)

Olympijsky štadión je viacúčelová budova v Hochelaga-Maisonneuve v okrese Montreal, Quebec. Bol postavený ako hlavné dejisko letných olympijských hier konaných v roku 1976. Jeho zaužívané pomenovanie „The Big Owe“ je považované ako odkaz na astronomické náklady, ktoré boli použité na vybudovanie tohto areálu. Dnes ho využívajú predovšetkým miestni baseballisti a kanadské futbalové tímy. A ak by ste nevedeli, veža začlenená do spodnej časti štadióna je najvyššia naklonená veža na svete (175 metrov).

8. Nord LB building (Hannover, Nemecko)

Toto riaditeľstvo pre nemecké banky má rozlohu 40 000 m² a skladá sa z veľkého množstva skla a oceľových boxov poukladaných na seba. Medzi hlavné zaujímavosti budovy patrí reštaurácia so strechou v tvare motýlích krídel a 20 metrová veža, ktorá mení farbu podľa aktuálnej polohy slnka.

9. National Theatre (Peking, Čína)

Budova opery v Pekingu, alebo ak chcete „vtáčie vajce“, obsahuje 5 452 miest na sedenie, umiestených v troch halách a jej plocha je 12 000 m². Dizajnový konkurz vyhral Francúz Paul Andreu, ktorý vsadil na materiálnu kombináciu titán - sklo a zaradil sa tak medzi najslávnejších architektov sveta.

10. UFO Bratislava

Vyhliadková veža UFO bola zaradená do Svetovej federácie veľkolepých veží. Jej stavba trvala pozoruhodných 6 rokov, od roku 1967 do 1972. S druhou stranu Dunaja ju spája Most Slovenského národného povstania, ktorý patrí medzi najdlhšie zavesené mosty na svete. Architekt J. Lacko a inžinier a A. Tesár koncipovali UFO ako stožiar, ktorý mal slúžiť na upevnenie oceľového mosta. Za 45 sekúnd vás výťah vyvezie z nuly do nemého úžasu. Vo výške 95 metrov, s dohľadom až 100 kilometrov spoznáte skutočné čaro stavby, ktorá dotvára neodmysliteľnú súčasť siluety mesta Dunaj.

Zdroje: www.prague.eu, www.hnonline.sk www.airbnb.com www.pinhomeideas.com www.flickr.com www.thousandwonders.net

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Realitná kancelária POLIS, s.r.o. vznikla v roku 2004. Zakladateľ a majiteľ Peter Drábek prišiel z prostredia novo-vznikajúceho realitného trhu na počiatku milénia, kde pôsobil ako realitný maklér a svoje skúsenosti začal aktívne posúvať aj na svojich mak

Chceš vedieť, keď POLIS reality pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.