Bývať vo vlastnom alebo zostať v prenájme?

Mať svoj vlastný priestor na plnenie snov je túžbou mnohých ľudí. Pre mladých Slovákov je ale kúpa nehnuteľnosti stále v nedohľadne pre nedostatok prostriedkov. Je však lepšie bývať v podnájme?

Pravdou je, že potreba vlastniť svoje bývanie je v nás natoľko zakorenená, že len malý počet z nás volí inú cestu. Podľa prieskumov viac než 80 % ľudí u nás je vlastníkom nehnuteľnosti. Všeobecný názor na to, či kupovať, je väčšinou jednoznačný – áno. Tvrdia to banky, pretože by vám radi požičali, tvrdí to štát, pretože občan s nehnuteľnosťou je zodpovedný občan s adresou a platiaci dane. Ak však odložíme emócie bokom, nájdeme tri racionálne dôvody v prospech kúpy vlastného bývania.

Pocit istoty

Vaše bývanie, aj keď je založené v prospech banky, je váš majetok, o ktorom rozhodujete vy. Narozdiel od nájmu rozhodujete, ako dlho tu budete bývať, s kým tu budete bývať a akú farbu budú mať vaše steny.

Finančná stabilita

Pri prenájme, ktorého výška môže rásť či klesať sa náklady na vlastné bývanie dajú pomerne dobre plánovať na dlhšiu dobu vopred.

Tvorba osobného majetku

Nehnuteľnosti predstavujú jeden z najbezpečnejších nástrojov na sporenie. Ak máte stály zamestnanecký pomer s dobrými platovými podmienkami, máte tak šancu bývať vo vlastnom za rovnakú cenu, ako by ste zaplatili za nájom cudzieho bytu. Veľmi dôležitým faktorom pri kúpe je aj samotné financovanie nového bývania. V súčasnosti môžu mladí ľudia ešte stále využiť hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých na úver do výšky 50 000 €, ktorý ponúka veľmi výhodné podmienky pri požičaní finančných prostriedkov pri kúpe bytu či rodinného domu.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Realitná kancelária POLIS, s.r.o. vznikla v roku 2004. Zakladateľ a majiteľ Peter Drábek prišiel z prostredia novo-vznikajúceho realitného trhu na počiatku milénia, kde pôsobil ako realitný maklér a svoje skúsenosti začal aktívne posúvať aj na svojich mak

Chceš vedieť, keď POLIS reality pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.