Móda

Prečo je móda 90-tych rokov opäť tak trendy

20.3.2018 21:24
Katein "heroin chic", začína sa kombinovať vintage a streetwear s haute couture, svoje miesto má aj grunge, ale silný je aj vplyv hip-hopovej kultúry.

Kult supermodeliek nahrádza Kate Moss, ktorá je ich pravým opakom a jej „heroin chic“ sa stáva veľkým trendom. Stajlisty začínajú kombinovať vintage a streetwear s haute couture. Vplyv kultúry ulice na vysokú módu predstavuje všadeprítomnosť tenisiek. Koniec devadesiatych rokov patrí trendu logománie, ku ktorému prispela najmä hip-hopová kultúra. Objavuje sa však aj pojem antimóda, ktorá vyvrcholila grunge štýlom a bola proti okázalosti.

Máte v tom trochu chaos? Presne tak, dominantný nebol žiadny štýl a v móde prevládala viac menej nejednotnosť. Okrem toho, že pretrvávajú aktuálne aj iné trendy, je tiež citeľný aj vplyv 90 rokov.

Poznáte to, keď niekto začína vetu, alebo status slovami „Ten pocit, keď“ – a presne to je dôvodom ich návratu. Túžba po tom, aký svet zvykol byť. Asi najdôležitejším symbolom devadesiatych rokov bola autenticita a postoj „too cool to care“.

Pre dnešných mladých dizajnérov, ako napríklad Gosha Rubchinsky, alebo Vetement´s (Demna Gvasalia) je to doba v ktorej vyrastali. Prinášaním štýlu 90-tych rokov späť do módy je tu akoby snaha oživiť energiu a ducha tej doby. Doby, ktorá bola jednoduchšia a ľahšia než tá predtým a menej mätúca a nebezpečná než tá súčasná.

Vždy, keď sa nejaký trend vráti, daná generácia ho uchopí po svojom a dá mu svoj vlastný rukopis, prispôsobí ho svojej dobe. Mileniáli dnes ovplyvňujú módu oveľa viac ako len spotrebitelia. Sú zároveň jej dizajnérmi, ktorí menia štýly a trendy.

Ak sa zamyslíme nad tým, že estetika akéhokoľvek momentu je odozvou na komplexný súbor ekonomických skutočností, sociálnych noriem, morálnych dilem a rozličných technologických a kultúrnych príhod, tak nám návrat 90 rokov príde možno celkom logický.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
1
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
DUAS TERAZ S VIDEOKLIPOM.
Alnwick castle – domov Harryho Pottera pre prvé dva diely
Zemiakovo Syrové Placky
Daredevil vstal z mŕtvych a je temnejší než kedykoľvek predtým!
Chýba vám motivácia, máte problémy s pamäťou a ste stále unavený?
Konečne Sri lanka ! Chipmankovia, šváby inak celkom pekný začiatok mesačného...