20.4.2018 17:21

Je to, čo momentálne prežívate, naozaj láska?

Pomocou psychologickej teórie sa pozrieme aké vzťahy prežívate a či ten váš momentálny má atribúty úplnej lásky.

Láska, love, die Liebe, amour, amor a tak ďalej. Jedno slovo, veľa jazykov, nejednotná definícia. Ako taká láska vyzerá? Pre niekoho takto:

zdroj: tenor.com

Všetkým nám je jasné prečo láska nemá definíciu. Je tak abstraktná a individuálna, že sa popisuje asi tak ľahko ako pojem duša. Niektorí si spájajú lásku s motýlikmi v bruchu, iní s oddanosťou alebo vernosťou. Niektorí ju chcú spečatiť deťmi a svadbou, iných to neláka.

Z fyzickej stránky je to jednoduché prečítať , dokonca aj odmerať. Zvýšené hladiny hormónov z nás vedia urobiť bláznov. Ako však popísať ne/pravú lásku z hľadiska psychológie?

zdroj: tenor.com

Robert Sternberg - významný psychológ, ktorého skúmanie sa dotýka nielen lásky, ale aj inteligencie, kreativity a mnohých iných fenoménov.

Psychológ Sternberg vytvoril tzv. trojuholníkovú teóriu lásky.

Podľa jeho teórie existuje sedem (vlastne osem, ale ten jeden sa neráta) druhov lásky, pričom v každom z nich je prítomnosť jedného alebo viacerých prvkov z tejto teórie. Keďže ide o trojuholník, aspekty sú tri. Samozrejme, každý z nich môže byť zastúpený vo väčšej či menšej miere. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Prvým aspektom je intimita. Intimita by sa dala popísať ako pocit blízkosti, dôvernosti vo vzťahu. Poznáte tie chvíle na počiatku vzťahu, keď sa jemne spoznávate a cítite, že môžete sa tomu druhému zdôverovať, hovoriť mu o svojich pocitoch, slabostiach a snoch bez obáv z vysmiatia? Tak to je intimita.

zdroj: pexels.com

Vášeň je ďalším prvkom, ktorý sa primiešava do istých typov lásky. Vášeň hádam ani nie je potrebné opisovať. Je to prudké vzplanutie voči tomu druhému v zmysle fyzickej, sexuálnej príťažlivosti.

zdroj: pexels.com

Posledný vrchol trojuholníka tvorí záväzok. Je to pocit oddanosti voči druhej osobe, isté puto, možno vernosť, ktorá nám káže byť voči tomu druhému lojálny. Ide o vedomú voľbu druhého človeka nasledovať, podporovať ho a byť s ním.

U každého je predstava týchto aspektov trocha iná. Niekomu napĺňa predstavu záväzku úplná vernosť jednej osobe, inému to, že sa zakaždým vráti k jednému a tomu istému človeku, napriek tomu, že mal niekoho iného. Zaujímavé.

zdroj: tenor.com

Kombináciou prítomnosti (alebo aj absencie) týchto troch bodov vznikajú rôzne typy lásky:

· Intimita bez prítomnosti vášne a záväzku popisuje kamarátsku lásku, kde ľudia zdieľajú isté veci, majú druh puta, avšak bez záväzku do budúcnosti. Sme kamaráti, tu a teraz, uvidíme čo bude o rok.

zdroj: pexels.com

· Intimita a vášeň bez prítomnosti záväzku je romantická láska, ktorá môže pripomínať lásku z filmu, je idylická, intímna, spojená so silnými pocitmi príťažlivosti voči tomu druhému, bez ohliadania sa na budúcnosť. Avšak, ak neprerastie do oddanosti rýchlo vyprcháva.

zdroj: pexels.com

· Intimita a záväzok bez prítomnosti vášne - tento druh lásky môže popisovať výnimočný priateľský vzťah, ktorý je čisto platonický, alebo stav, do ktorého prešli dlhodobí partneri či manželia, kedy buď vyprchá, alebo momentálne absentuje vášeň, ale jedincov stále spája silné puto a záväzok voči tomu druhému, alebo aj voči rodine.

· Čistá vášeň bez záväzku či intimity sa nazýva bláznivá, vášnivá láska – kedy cítite silnú fyzickú príťažlivosť, ale nezdieľate nijaké intímne puto a nemáte vo vzťahu ani záväzok. Čistý one night stand.

zdroj: pexels.com

· Vášeň a záväzok, bez intimity – unáhlená, fatálna láska, ktorá začala silnou vášňou, prešla rýchlo do záväzku, avšak chýba v nej intimita. Poznáte ľudí, ktorí sa v priebehu krátkeho zato veľmi vášnivého vzťahu vybrali do kostola bez toho, aby poznali o sebe viacero intímnych detailov? Tak títo spadajú presne sem.

zdroj: pexels.com

· Záväzok samotný bez intimity alebo akejkoľvek vášne sa dá popísať ako prázdna láska, ktorá je možným dôsledkom vyhorenia vo vzťahu alebo môže byť aj výsledkom vzťahu, ktorý je účelový a čisto logický krok.

· Spojením všetkých trocha aspektov (intimity, vášne a záväzku) vzniká úplná láska, ktorá je takým podvedomým ideálom pre všetky beznádejné romantické duše.

zdroj: pexels.com

Neprítomnosť týchto troch častí trojuholníka sa nazýva neláska.

Dôležité je si ale uvedomiť, že vzťahy prechádzajú rôznymi fázami. Ako sa menia ľudia v nich, tak sa mení aj povaha vzťahu a tam kde bola niekedy úplná láska nemusí ostať nič. A to, čo začínalo ako láska vášnivá môže prerásť do niečoho oveľa hlbšieho.

Na väčšine vzťahov sa dá nájsť niečo pozitívne. Hoci to bola vášnivá láska, tak ste mali neuveriteľnú noc alebo to bolo čisto platonické priateľstvo a zdieľali ste bez obáv všetko, čo ste mali na duši. Ste o skúsenosť bohatší a hádam aj lepší ako osobnosť...

Ak ste si po tomto článku uvedomili, napríklad, že vám chýba intimita vo vzťahu neznamená to, že sa ho máte vzdávať, toto si na tričko nezoberiem! :D Na všetkom sa dá pracovať, pokiaľ je človek otvorený a má snahu. Naopak, ak sa vidíte v priateľskom vzťahu so svojím dlhoročným partnerom, tak vám gratulujem!

Ako ste na tom vy vo vzťahu ?

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
16
Poslať správu
“I do my thing and you do your thing. I am not in this world to live up to your expectations, And you aren't in this world to live up to mine. You are you, and I am I, and if by chance we find each other, it's beautiful. If not, it can't be helped.”

Chceš vedieť, keď Palica pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.