Ako fungujú sny?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vám sníva to, čo sa vám sníva? Čo vlastne, tie mnohokrát nezmysly, znamenajú? Sny rozhodne svoje posolstvo majú. Prečítajte si o ich mechanizme práve teraz!

Zdroj: tenor.com

Spánok patrí medzi tri hlavné činnosti človeka. Neodmysliteľne patrí do denného režimu. Nedostatok spánku má poväčšine negatívny dopad na ľudské telo a myseľ. Všetci to poznáme, aký útlm a vyčerpanie nás sprevádza pokiaľ máme nedostatok spánku. Spánková deprivácia, môže mať aj pozitívny vplyv, napríklad pri depresii, kde je vedecky dokázané, že riadené obmedzovanie spánku môže dočasne pomôcť pri jej liečbe.

Už v minulosti mali mnohé kultúry tendencie pripisovať veľký význam snom a rôzne ich vykladali. Doteraz existujú snáre, ktoré vám povedia, čo znamená, keď sa vám sníva o mori, zuboch, hadoch atď. Niečo pravdy, samozrejme, na výkladoch snov je. Má zmysel ich rozoberať, zapisovať a tak ďalej. Avšak v súčasnej dobe by sme hádam mohli prejsť aj k omnoho prepracovanejším a profesionálnejším metódam ich analýzy.

V krátkosti o spánku. V klasickom rozdelení poznáme dve fázy spánku. REM a NonREM. NonREM fáza obsahuje štyri stupne od zaspávania po hlboký spánok a každý tento stupeň sa vyznačuje rôznou mozgovou aktivitou. Sny sa vyskytujú v oboch fázach spánku, avšak v REM fáze sú častejšie, živšie, citovo zafarbené a často bizardné.

Zdroj: pexels.com

V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili Freudovu teóriu a to, ako chápal ľudskú myseľ a ako ju rozčlenil.

https://blog.refresher.sk/article/5691/s-freudom-to-nie-je-iba-o-sexe

V skratke, hlavnú úlohu v ňom hralo vedomie a nevedomie. Podľa niektorých názorov nás z väčšinovej časti riadi práve nevedomie. Vedomie používa obrany, aby sa všetky naše strachy, neslušné myšlienky, bolestivé zistenia atď. nedostali na povrch. Človek mnohokrát sám svojou snahou dosiahne uvedomenia si niektorých traumatických zážitkov, spomienok, vzťahov.

Povedzme si príklad.

Rozchod. Vec, ktorá je dosť bolestivá aj pri vedomí. Väčšina negatívnych myšlienok, bolestí a strachov je však v nevedomí. Vždy, keď sa stane nejaká prelomová vec vo vašom vzťahu, kríza alebo nejaké podozrenie, tak vaše obrany zafungujú, potlačia všetko zlé a vy si poviete, že istotne to nie je pravda (potláčanie), istotne mal/a dôvod na svoje konanie (racionalizácia), začnete často športovať, maľovať, viac pracovať ( sublimácia) aby ste všetko dostali z hlavy. Avšak, pokiaľ sa veľmi snažíme, tak niektoré tieto pocity si dokážeme uvedomiť a pracovať na nich dostatočnú dobu a, nakoniec, aj zvážiť, že ten rozchod je viac- menej potrebný a odôvodnený. Veľakrát sa stane, že vaše obrany sa rozpadajú veľmi pomaly, postupne a trvá, dajme tomu aj pol roka, kým si dáte dohromady všetky tie potlačené myšlienky a spomienky dohromady a rozhodnete sa k definitíve.

Zdroj: pexels.com

Ale späť k snom. Akú úlohu hrá vedomie a nevedomie v snoch?

Jednoduchú a predsa dosť zložitú. Je veľmi individuálne, aké silné obrany človek má.

Najsilnejšie sú však vždy v bdelom stave. Za roky skúseností viete veľmi efektívne potláčať a vyhýbať sa zlým myšlienkam a hnevu, venujete sa mnohým činnostiam, ktoré vám nedajú priestor a premýšľanie mimo stanovených cieľov. Nevedomie má obrovskú silu. Len si predstavte, aká vás zasiahne sila a koľko energie miniete, keď vybuchnete hnevom, alebo vás prirazí k stoličke obrovský strach. Tak to prešiel len tenký pramienok z obrovského prúdu energie, ktorá je vo vás potlačovaná. Navečer, pri zaspávaní sa akoby zmenšila alebo ztenšila hranica medzi vedomím a nevedomím. Nevedomie sa snaží prebrať aspoň kúsok priestoru na sebarealizáciu. Avšak, vedomie sa ani teraz nedá zahanbiť a hoci nedokáže počas spánku úplne nevedomie ovládať, napriek tomu vie jeho odkazy zašifrovať. A to sú sny!

Počas REM fázy sa telo akoby približovalo stavu pri bdení, srdce aj mozog vykazujú podobnú aktivitu. Aj obrazy, ktoré sa nám snívajú sú v reálne, avšak kvôli posledným obranám symbolické.

Zdroj: pexels.com

Prospektívna úloha sna - keď sa nám sníva o práci, že robíme nadčasy, rozprávame sa, dej je síce zmätený, nevidíte žiadne zreteľné tváre, ale pritom viete s kým sa rozprávate. To je sen zjavný a sníva sa vám o niečom, čo vám cez deň alebo v poslednom čase veľmi zamestnávalo myseľ a vaša psychika sa to snaží spracovať. Sen vám môže dopomôcť vyriešiť konflikty a problémy z bežného života, pretože vaše podvedomie má v sebe množstvo informácií, na ktoré ste sa možno nemohli rozpomenúť alebo ste ani nevedeli, že tam sú.

Kompenzačná funkcia - spočíva v doplnení postojov či informácií, ktoré vám chýbajú vo vedomí a pomôžu vám pochopiť vašu situáciu. Ešte raz si môžeme zobrať ako príklad rozchod. Môže sa vám snívať o rozchode mesiace predtým ako sa tak skutočne stane. Viete prečo to tak je? Samozrejme, takéto sny môžu byť len vyjadrením vášho strachu z rozchodu. Ale takisto vaše podvedomie môže zachytávať drobné náznaky odcudzenia, nevery partnera/partnerky, citové zmeny, názorové rozkoly, ktorým vy, zatiaľ, nevenujete pozornosť, neprikladáte im dôležitosť, ale v konečnom dôsledku môžu byť kruciálne.

Reduktívna funkcia- každý sa niekedy hrá na viac sebavedomého ako je, alebo si niekoho v mysli zlepšuje. Reduktívna funkcia sna sa preto snaží doviesť vás k opaku. Napraviť vaše preceňovanie a akoby vás zrazí k zemi. Čiže občas sa vám pokojne môže snívať ako ste boli bezbranní, hlúpi, nikto si vás nevšímal. To vám váš sen chce ukázať, že vaše ego je prebujnené a hrané, ukáže vám váš strach, z toho že by ste boli prehliadaní. Ale je to v poriadku, skutočné sebavedomie nie je nedosiahnuteľný cieľ.

Sny majú svoj odkaz, svoju funkciu.

Buď sú manifestné (zjavné) alebo latentné (skryté). Čiže, keď sa vám sníva, že šúpete zemiaky, tak to môže byť tým, že ste na obed mali zemiakové placky a vážne ste si ich zaslúžili.

Latentné sny sú už iné. Snová cenzúra vážne alebo kritické témy zamaskuje do symbolických tvarov, do rôznych paobrazov, prirovnaní (búrka, pivnica, lietanie, divoké more).

Pokiaľ ide o výklad takýchto snov, tak nikto nedokáže len tak preložiť symboliku sna bez spolupráce snívajúceho (a už vôbec nie snár).

Ten by mal zvážiť či sa nachádza v kritickom období, či momentálne rieši niečo, čo by v ňom vyvolalo pochybnosti, strach, hnev, avšak nebol schopný, alebo nemal čas sa tým zaoberať. V mysli však táto problematika ostala a psychika sa snaží všetko prijať do svojich schém a skúseností a istým spôsobom ich buď riešiť alebo spracovať. Pri vedomí kývnete rukou, že to nie je podstatné, ale vaše podvedomie má iný názor a pokračuje analýze.

Zdroj: tenor.com

FAKTY A ZAUJÍMAVOSTI

· Jedinci s narušeným spánkom majú až 4-5 krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie depresia.

· Počas sna (resp. v ňom) nedokážete čítať alebo určiť čas. Každý raz, keď sa pozriete na hodiny je iný čas alebo sa ručičky na hodinách ani nehýbu.

· Existujú sny, ktoré môžeme vedome ovládať a zasahovať do ich deja ( lietať, robiť extrémne skoky atď.). Takéto sny sa nazývajú lucidné sny.

· Ukázalo sa, že sny v určitom období sa dotýkajú poväčšinou jednej tématiky, a hoc sa ich symbolika líši, môžeme ich interpretovať ako jednu skupinu snov a nie každý zvlášť.

· Spánková paralýza je podľa vedcov normálny jav, hoci je strašidelný. Funguje to tak, že keď sa prudko zobudíme, naše svahy sú ešte stále v stave atónie (ochabnutie svalstva), aby sme sa počas spánku nehýbali, pričom naša myseľ je relatívne bdelá a predbehla naše telo. Tento stav treba vydržať v pokoji, za pár minút by mal prejsť.

· Bolo zistené, že počas spánkovej paralýzy vykazuje časť mozgu (amygdala) vysokú aktivitu. Amygdala je zodpovedná aj za emóciu strachu. To môže byť dôvod, prečo sa človek zobudí do spánkovej paralýzy v hrôze, ktorá sa môže aj zhoršovať.

· Desivé, hrozivé sny môžu byť súčasťou prodromálnej fázy schizofrénie a predchádzajú jej akútnemu nástupu. Nazývajú sa inkubus.

Myslím, že o spánku a snoch sa dala napísať celá séria článkov, pretože mnoho vecí sa tu nezmestilo. Je to však dobrý začiatok a náhľad do tejto tématiky a koho sny fascinujú si môže veľa vecí uvedomiť a ďalej si študovať. Už takto je tu veľa textu :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
32
Poslať správu
“I do my thing and you do your thing. I am not in this world to live up to your expectations, And you aren't in this world to live up to mine. You are you, and I am I, and if by chance we find each other, it's beautiful. If not, it can't be helped.”

Chceš vedieť, keď Palica pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.