6.5.2018 13:12

Fascinujúce psychické poruchy, o ktorých ste možno nevedeli alebo ste mali o nich mylnú predstavu

V tomto článku sa dozviete o viac - menej neznámych psychických poruchách a zistíte informácie, ktoré vám doteraz o niektorých chýbali.

Zdroj: tenor.com

Hypersexualita. Už podľa názvu si každý domyslí, o čo v tejto poruche sexuálneho pudu pôjde. Všetci poznáme staré známe pomenovanie „nymfomanka“. Čo však tak známe nie je, je to, že mužská verzia tohto ochorenia sa volá satyriáza.

Čiže pre budúcnosť, páni. Nie, nie ste nymfomani, ste satyri.

Toto pomenovanie sa používa často, avšak skutočnosť je taká, že človek trpiaci hypersexualitou má nielenže zvýšenú chuť na sex, táto chuť je abnormálna a prekáža nielen okoliu, partnerovi, ale i samotnému trpiacemu, pretože mu narúša normálny život.

Potreba sexu ich mnohokrát privedie k promiskuite, pretože ich partneri nie sú ochotní alebo schopní spĺňať ich prehnané požiadavky.

Sex je nutnosť aj 60 - 80 krát mesačne. Čo myslíte? Poznáte nejakého satyra alebo nymfomanku?

Indukovaný blud. Eva Syřišťová v knihe Imaginárny svet predkladá dokonalý príklad indukovaného bludu. Manželský pár, nevychádza takmer z bytu, muž schizofrenik, jeho žena nie, bludy majú ale spoločné. Áno, je to možné. Hoci ste, čo sa týka psychického stavu, zdraví, tak pokiaľ ste v izolovanom a veľmi pevnom dyadickom vzťahu môžete časom začať bludy zdieľať s osobou, ktorá nimi primárne trpí.

Histriónska porucha osobnosti. Osobnosť afektovaná, dramatická, ktorá robí scény kvôli maličkostiam, avšak dôležité veci vnímajú veľmi plytko a ľahostajne. Jadro názvu- histrión je gréckeho pôvodu a znamená herec, pričom tieto osoby sú sústredené na seba, na svoj vzhľad, strhávajú na seba všetku pozornosť, sexualizujú, flirtujú a v situáciách kedy to nie je vhodné, len aby boli stredobodom.

Ojedinelým príznakom, ktorý sa prejavuje na telesnej úrovni je hysterický oblúk, ktorý sa prejavuje tak, že histrión sa pri výstupe a záchvate dotýka zeme len pätami a hlavou a telo má prehnuté do vrchu.

Zdroj: pixabay.com

Disociatívna fúga je mrákotný stav, v ktorom sa človek po prežití nejakej traumy „vydá na cesty“. Postihnutý jedinec cestuje, pričom pre okolie sa zdá v normálnom stave, avšak svoju cestu, svoje konanie, si neuvedomuje a koná akoby na autopilota. Jedinci sú schopní prejsť dlhú vzdialenosť a po ukončení cestovania si na toto obdobie nepamätajú a môžu mať aj problémy uvedomiť si svoju osobnosť, sú dezorientovaní.

Trichotillománia. Porucha kontroly impulzov a konkrétne ide o nutkavé vytrhávanie si vlasov, mihalníc, obočia, alebo dokonca ochlpenia v genitálnej oblasti. Osoby s touto poruchou pociťujú narastanie napätia, ktoré sa uvoľňuje až vytrhnutím vlasov či ochlpenia, po ktorom prichádza dočasné uvoľnenie. Po akte niektorí ľudia produkty ich činnosti vyhodia, niektorí však ochlpenie/vlasy jedia, žuvajú, dotýkajú sa nimi častí tela či tváre, skladujú ich atď.

Prozopagnózia. Získaná porucha pri ktorej človek nedokáže rozpoznávať tváre. Predstavte si, že v ťažkej forme, vidíte svoju vlastnú tvár v zrkadle ale neviete, že je vaša. Rozpoznanie inej osoby je možné podľa hlasu chôdze, gestiky, ale nie podľa tváre.

Zdroj: pexels.com

Tourettov syndróm. Ide o syndróm, ktorý je zapríčinený narušením mozgu. Osoba, ktorá trpí týmto syndrómom má tiky- nutkanie robiť pohyby alebo vydávať zvuky. Pohybové tiky sú napríklad žmurkanie, trhanie končatinami, grimasovanie. Vokálne tiky sa môžu prejavovať ako chrochtanie, pískanie, vykrikovanie viet či slov, pískanie, hučanie. V prípade vykrikovania sa môže stávať, že ide o slová alebo vety vulgárneho alebo obscénneho charakteru. Ide o nutkanie, čiže toto správanie sa dá len ťažko ovplyvniť a nie je dôsledkom nedostatočnej výchovy.

Zdroj: pexels.com

Schizofrénia. Táto porucha je najviac známa ako rozdvojená osobnosť. Omyl. Preklad tejto poruchy hovorí o „rozštiepenej mysli“. Osoba, ktorá touto poruchou trpí má iba jednu osobnosť a nie viacero, ako sa mnohí, mylne, domnievajú. Podstatou schizofrénie je strata kontaktu s realitou. Ľudia s touto poruchou nevedia rozlíšiť, ktorý podnet je reálny a ktorý je skreslený.

Zvyčajne táto porucha nastupuje medzi 19 – 30 rokom, pričom už dva roky pred vážnym nástupom choroby sa prejavuje isté príznaky ako zvýšená únava, znížená radosť z vecí, ktoré boli predtým predmetom radosti, poruchy spánku. Pacienti popisujú pocity toho, že sa „niečo zmenilo“ , „zvláštne stavy a pocity zmeny“, zvláštne pocity akoby „to neboli oni“, pocity „nereálnosti“.

Možné, pri istom type schizofrénie, je prežívanie megalomanických (napr. presvedčenie o svojej neskutočnej dôležitosti), depresívnych (napr. presvedčenie o ťažkom ochorení) alebo paranoidných bludov (človek si myslí, že je prenasledovaný) a výskyt halucinácií (počutie hlasov, ktoré sa vyhrážajú, komentujú naše konanie alebo prikazujú, pocity ožarovania, vkladania a ovplyvňovania myšlienok atď.

Objavujú sa aj negatívne príznaky, pri ktorých je človek akoby „ochudobnený“ o isté prejavy. Má znížené prežívanie emócií a citov, sťahuje sa zo sociálneho prostredia a vyhýba sa sociálnym kontaktom.

Mnohopočetná porucha osobnosti. Je mnohokrát zamieňaná so schizofréniou. Schizofrenik má osobnosť jednu. Naopak, ten kto trpí, už spomenutou, mnohopočetnou poruchou osobnosti môže mať dve alebo viacero nezávislých osobností s vlastnými spomienkami, správaním, hlasovým prejavom atď. Vždy sa však prejavuje iba jedna osobnosť. Jedna osobnosť si existenciu tej druhej neuvedomuje. Prechod od jednej osobnosti do druhej môže prísť v záťažových, stresujúcich alebo skôr traumatických udalostiach, kedy druhá osobnosť môže fungovať ako spôsob ochrany, zvládania tejto udalosti.

Je neskutočné, aké rôzne formy utrpenia môže človek zažívať či už z dôvodu úrazu, ochorenia alebo z vrodených príčin. Vytrhávanie chlpov, vlasov, chorobné pútanie pozornosti na svoju osobu, viacero osobností v jednej osobe, tiky, mrákotné stavy, sexuálne poruchy. Všetko toto je len výňatok z mora porúch, ktoré sú definované v rámci klasifikácie chorôb. Nepíše sa o nich ľahko a tieto slová, ktoré som o nich napísala sú veľmi zjednodušujúce a obmedzené. Slúžia len rozšírenie si obzoru a uvedomenie si, že existuje široké spektrum toho, čo sa môže nazývať psychická porucha.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
11
Poslať správu
“I do my thing and you do your thing. I am not in this world to live up to your expectations, And you aren't in this world to live up to mine. You are you, and I am I, and if by chance we find each other, it's beautiful. If not, it can't be helped.”

Chceš vedieť, keď Palica pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.