Sklerotizácia a miniflebektómia, účinné a bezbolestné zákroky

Každá žila v ľudskom tele sa môže stať kŕčovou. Najčastejšie však postihujú dolné končatiny, oblasť pod kolenom a chodidlá.

Pre mnohých ľudí je však problém kŕčových žíl iba kozmetickou záležitosťou a riešia ju najmä z estetického hľadiska. Môže sa však stať, že varixy spôsobia nepríjemné bolesti a môžu viesť aj k vážnym zdravotným problémom. Tie by sa v žiadnom prípade nemali podceňovať. Čím skôr sa problém začne liečiť, tým lepšie.

Kozmetické mikrochirurgické odstránenie

Miniflebektómia je metóda na odstránenie bočných kŕčových žíl z malých rezov pomocou špeciálneho inštrumentária. Flebektómia sa používa vtedy, ak sú varixy natoľko objemné, že ich nemožno ošetriť skleroterapiou prípadne sa nedá očakávať ich vymiznutie po rádiofrekvenčnom, laserovom alebo mechanochemickom odstránení. Zákrok sa vykonáva pri lokálnej anestézii a deformované cievy sa odstraňujú pomocou mini-punkcií. Miniflebektómia predstavuje tzv. mini-operáciu. V oblasti žily sa vytvorí malý rez, časť žily sa vytiahne, aby sa vykonala lokálna kompresia. Po jednoduchej operácii je miesto vpichu na žile uzavreté, rez je šitý.

Pre lepší účinok sa zvykne používať laserová alebo lekárska skleroterapia súčasne. Používajú sa kozmetické švy a s následným použitím kompresného plátna sa dosiahne ideálny kozmetický účinok. Pri liečbe žíl na nohách je menej traumatická. Pacienti sa tak rýchlo zotavia a po operácii nemajú bolesť.

Sklerotizácia

Sklerotizácia patrí medzi moderné zákroky, ktoré sa vykonávajú ambulantne a nevyžadujú hospitalizáciu či práceneschopnosť. Sklerotizácia predstavuje vpichnutie látky tzv. sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily. Tým sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily. Táto metóda odstránenia kŕčovýl žíl sa môže použiť na malé popraskané žilky, menšie ako 1mm a malé kŕčové žily 1-3 mm.

Pred sklerotizáciou je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. V deň sklerotizácie sa odporúča zvýšená pohybová aktivita a vo všeobecnosti hodnotí väčšina pacientov obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné. Po zákroku sa však môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka, ale nemajte obavy. Ide len o prirodzenú reakciu spojenú s uzatváraním žíl.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Danka Šimová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.