Ako si vybrať správny kanister

Potrebujete pre svoje podnikanie alebo domácnosť kanister? Nie všelijaký kanister je možné použiť na každý typ kvapaliny. Každá kvapalina si vyžaduje špeciálnu úschovu.

Na trhu existuje množstvo druhov kanistrov. Podľa čoho si však vybrať ten správny?

Rozhoduje objem kanistra

Výber toho najvhodnejšie kanistra závisí pochopiteľne od objemu kvapaliny, ktorú v ňom chceme uschovať. Rozhodujeme sa zároveň individuálne podľa skladovacích potrieb. Napríklad na skladovanie pohonných hmôt v domácej garáži postačí kanister s objemom niekoľko litrov. Naopak pre priemyselné sklady a distribučné centrá je vhodnejší a praktickejší s objemami v desiatkach litrov.

Príslušenstvo ku kanistrom

Ku kanistrom, ktoré to potrebujú je poskytované príslušenstvo. Ide najmä o dávkovacie pumpičky, uzávery s odvzdušňovacou membránou, výpustné hubice, kľúče na jednoduchú manipuláciu s uzávermi alebo výpustné kohútiky k plastovým typom.

Rozhoduje typ kvapaliny – aký kanister potrebujeme?

Kanistre na vodu

Tieto kanistre sú asi najbežnejšie a minimálne raz ich určite použil každý z nás. Väčšinou obsahujú výpustnú hubicu alebo kohútik. Bývajú vyrobené z pevného plastu, často majú potravinový atest.

Kanistre na pohonné hmoty

Kanistre na pohonné hmoty sú, už ako vyplýva z názvu, určené na skladovanie a bezpečnú prepravu benzínu, nafty a vykurovacích olejov. Bežne vyrábané z vysokohustotného polyetylénu. Výhodou je, že sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu.

Antikorové kanistre

Antikorové kanistre sú predovšetkým na uchovanie horľavých kvapalín, sú teda vhodné na bezpečnú prepravu benzínu, ropy alebo vykurovacích olejov. Sú z hrubej antikorovej ocele a bývajú vybavené kvalitným tesnením, ktoré odolá väčšine chemikálií.

Plastové PET kanistre

Plastové PET kanistre sú určené na skladovanie a prepravu kvapalín v potravinárskom, farmaceutickom alebo chemickom priemysle. Sú vyrobené z termoplastu, ktorý sa najčastejšie používa ako obalový materiál na potraviny, nápoje aj iné kvapaliny. Výhodou je, že sú veľmi odolné voči nárazu a navyše ľahké.

Plechové kanistre

Používajú sa na uskladnenie lakov, riedidiel, tmelov, olejov a pod. V prípade záujmu je ich možné dostať ich aj s certifikáciou na prepravu nebezpečných látok. Plechové povínované kanistre sa používajú v situáciách, kedy skladovaná látka naruší kvalitu plastových kanistrov.

Antistatické kanistre

Tieto kanistre sa používajú na skladovanie a prepravu benzínu, nafty a vykurovacích olejov. Vyrobené sú z upraveného polyetylénu, ktorý poskytuje antistatické vlastnosti vďaka svojej elektrickej vodivosti.

Agro kanistre

Agro kanistre slúžia na skladovanie a prepravu kvapalných agrochemikálií. Ide o rôzne druhy hnojív a postrekov. Sú väčšinou vyrobené z trojvrstvového polyetylénu, ktorý zabraňuje prieniku všetkých agresívnych látok.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Danka Šimová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.