Neliečenie má za následok rozvoj ochorenia do závažnejších klinických štádií. Ľudia toto ochorenie často podceňujú, a to aj preto, že o ňom koluje v spoločnosti mnoho mýtov. Čomu viac netreba veriť?
Ďalší mýtus! Kompresné pančuchy síce pomôžu v prevencii vzniku varixov, ale základnou a najdôležitejšie prevenciou kŕčových žíl je najmä pravidelný pohyb. Každý pohyb je lepší ako žiadny, ale ak by sme mali odporučiť tie najlepšie, potom sú to najmä rýchla chôdza, jazda na bicykli, plávanie. Aktivity, pri ktorých sa skáče alebo behá, sú menej vhodné práve pre nárazy, ktoré vedú k zvýšenej záťaži na žilové chlopne. Pri takýchto športoch je potom vhodné používať športové kompresné podkolienky, ktoré tomuto poškodeniu bránia.
Nie sú iba estetickým problémom! Ako kozmetický problém sa berú do úvahy len drobné žilky, ktoré trápia väčšinou ženy. Typicky sa objavujú na vonkajších stranách končatín. Kmeňové varixy sú naopak poškodené veľké žily, ktoré sa prejavujú vystúpenými, vinutými žilami, najčastejšie na lýtkach. Takéto postihnutie je už skutočným zdravotným problémom a neliečené vedie k závažnému poškodeniu cievneho zásobenia dolných končatín, ktoré je sprevádzané zmenami kvality a farby pokožky a v najkrajnejšom prípade až vznikom vredu predkolenia.
Mýtus! Kŕčové žily je ochorenie povrchného žilového systému. Ich komplikáciou môže byť zápal, ktorý je sprevádzaný lokálnymi bolesťami a vznikom krvnej zrazeniny v oblasti varixov. Takáto zrazenina však môže len veľmi ojedinele postihnúť povrchovú žilu v celom priebehu a viesť tak aj k prestupu do hlbokého žilového systému. Hlboká žilová trombóza, ktorá je spojená s rizikom pľúcnej embólie postihuje vždy hlboký žilový systém.
To nie je pravda, žilový systém dolných končatín funguje najmä na základe svalovej pumpy – krvný tok v žilách je teda podporovaný práve pohybom svalov a to vedie naopak k dobrému stavu žilovej steny a celého systému. Varixy vznikajú práve u pacientov, kde je krvný tok v žilách spomalený, teda u pacientov, ktorí sú skôr dlhodobo v pokoji – typicky u profesií so sedavým zamestnaním, alebo u ľudí, ktorí cez deň dlho stojí. Športovci mávajú často výraznú žilovú kresbu vďaka tomu, že majú málo podkožného tukového tkaniva, ale nejde o funkčne poškodené žily.
Nič podobné neexistuje. Kŕčová žila je vždy jedna z povrchových žíl. U hlbokých žíl môže byť poškodený aj chlopňový aparát, ale to vedie k tzv. hlbokej žilovej nedostatočnosti, ktorá sa lieči len konzervatívne – nie je to teda nález k operácii.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Danka Šimová pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.