20.10.2017 10:53

Život v kamióne

Možno si si nikdy neuvedomil, že keby nebolo kamionistov, nemal by si ani prácu. Ako je to možné? Prečítaj si nižšie.

V článku o tom, že byť šoférom z povolania nejde iba o krútenie volantom som písala, že, mojím snom bolo jazdiť na kamióne, čo sa mi však nesplnilo a jazdila som "iba" na dodávke. Nedávno sa mi však naskytla šanca vyskúšať si to aj na kamióne avšak z pohľadu spolujazdca. Kým som nezažila, netušila som, že aj nejaký iný pohľad na túto prácu je, keďže som ju vždy videla iba z pohľadu šoféra.

Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako túto prácu vnímajú rôzne skupiny ľudí. Rozdelím ich do troch skupín;

Z pohľadu šoféra

Budem sa orientovať skôr na pohľad šoféra kamiónu, nakoľko sú medzi kamiónom a dodávkou isté odchýlky ;) Najdôležitejšou vecou pre šoféra je náklad. Dbá na to, aby bola váha rovnomerne rozložená po návese, aby bol tovar správne zagurtňovaný, aby sa nijak nepoškodil. Dáva pozor na to, aby mal papiere k tovaru správne vypísané, informuje svoju firmu o rôznych problémoch, či zmenách pri nákladkach a vykládkach. Počas jazdy neustále sleduje svoj náves, či ho ešte vôbec má a či sa náhodou nerozhodol neprísť na miesto vykládky/nakládky. Do zákrut si vždy nadchádza, aby nespôsobil ujmu inému účastníkovi cestnej premávky a zároveň aj sebe. Dôležitou vecou je dodržiavať predpisy AETR, pre laikov - musí dodržiavať pauzy a časy jázd. Dbá na to, aby bol tovar správne privezený na určené miesto výkladky bez poškodení. Vždy sa modlí za to, aby vykládka vyšla bez kričania a nervov, chce vyložiť s kľudom bez akýchkoľvek problémov a tiež prosí Boha o to, aby natrafil na normálneho vozíčkara. (Pozn. zamestnanca obsluhujúceho vysokozdvižný vozík). Keď sa chystá robiť pauzu, trikrát si dobre premyslí, kde auto odstaví, aby mu niekto nepoškodil náves, tovar, ťahač, aby mu neukradol tovar, či naftu. Jeho spánok nie je tvrdý, pretože zaspáva s pocitom zodpovednosti. Predsalen kamión nestojí 5 eurokorún.

Z pohľadu spolujazdca

Pol dňa si hľadá vhodnú polohu sedenia, či vyloženia si nôh. Všetky polohy sú nepohodlné a často je z toľkého sedenia veľmi unavený. Ak si nájde tú správnu polohu, v zápätí ho šofér poprosí o (v mojom prípade) urobenie raňajok. Upozorňuje vodiča o tom, že auto pred nami zabrzdilo aj napriek tomu, že ho vodič zreteľne vidí. Ak pozná cestu, informuje šoféra o najbližších pumpách. Hovorí sa, že ženy chodia často cikať. Ono je to pravda! :D Počas dňa si fotí nohy vyložené na rôznych miestach s pozadím diaľnice. Skúša, ako sa sedí na zemi, na sedačke, na posteli. Zatiaľ čo pri nákladke má šofér problémy, ktoré rieši s x ľuďmi, spolujazdec sedí v kabíne a nadáva si, kde toľko ten šofér je, že by rád už šiel a nechce sa mu toľko čakať. Pri vychádzaní z kabíny dbá na to, aby sa neprizabil. Ak jeho nuda presiahla už isté hranice, vyjde za šoférom v domnienke, že mu pomôže zdvihnút štvortonovú paletu. Keď zistí, že to nie je v jeho silách, vezme si račne a spolu s nimi sa prechádzka po parkovisku. Ak vidí, že šofér nemá zrovna najlepšiu náladu, snaží sa ho rozveseliť a povzniesť situáciu. Ak zamestnanci danej firmy vidia, že spolujazdec je žena, napätá situácia sa akoby zázrakom zmení. Teší sa z toho, že môže šoférovi pomôcť zagurtňovať tovar, aj keď nie dobre :D Počas cesty vyjedá všetko, čo mu príde pod ruky. Jeho spánok je tvrdý narozdiel od toho šoférovho.

Z pohľadu šoféra osobného auta

Zasa sa mi ten hlúpy kamión votrel do cesty a brzdí ma! Ničí cestu, lebo je ťažký a navyše aj hlučný. Kamionista na parkoviskách robí neporiadok a nevie sa správať. Opäť ideme do kopca 30km/h lebo jemu to viac nejde a ja nemôžem obiehať! Ponáhľam sa a vďaka nemu nestihnem prísť tam, kam mám namierené. Cesta je úzka, on široký a nemôžem ho obehnúť, lebo by som sa nezmestil.

Každý človek túto prácu vníma inak. Ale ja, keďže ju poznám zo všetkých uhlov môžem povedať, že bez nás - dopravcov by niekoľko percent ľudí nemalo prácu. Prečo? pretože my šoféri zabezpečujeme tovar pre vašu firmu, aby ste mali z čoho vyrábať produkty, za ktoré máte plat. Verte, že nám nie je príjemné brzdiť vás, no jednoducho zatiaľ nevymysleli lietajúce autá, aby sme mohli vzlietnuť a nezavadzať, keď sa niekam ponáhľate. Preto buďťe k nám zhovievaví a ohľaduplní, robíme to v konečnom dôsledku pre vás. :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Od volantu k štetcom. Šoférka dodávky cez týždeň, vizážistka cez víkend. Takto nejako sa to celé začalo. Dnes ma líčenie a všetko s tým spojené živí.

Chceš vedieť, keď MoňaT pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.