Panama City za jeden deň

Tiež som zástancom toho, že krajinu a jej kultúru spoznáš nie za týždeň, ale možno skôr za rok. No ale čo keď nemáš kedy?Nevadí, aj za deň sa dá toho vidieť viac než dosť.

Ak sa chystáte do Panamy, pripravte sa na mega klimatický šok. Ja som sa tam dostala tak postupe, loďou z Karibiku, ale ten šok ma neobišiel. Od mája do septembra je tam dažďová sezóna, čo znamená, že leje každý deň. To však nie je až tak na škodu, keď si uvedomíte, že cez deň je veľmi dusno, vlhko a horúco.

Panamu by som nazvala krajinou dvoch tvárí. Je to krajina kde sa na jednej strane koncentruje obrovské bohatsvto, najmä v hlavnom meste Panama city, no na tom istom mieste je vidieť aj neskutočnú chudobu. Hovorí sa, že Panama city je New York Centrálnej Ameriky, klik pre English verziu Panama city, New York of Central America

Panamu z jednej strany obmývajú teplé vody Karibského mora, z druhej zasa bičujú vlny Tichého oceána, ktorý je snom každého surfera. V Paname nájdete pravý dažďový prales, so všetkou háveďou, ktorá tam patrí, a o pár kilometrov ďalej sa zo zeme týčia mrakodrapy a cesty brázdia žlté taxíky pripomínajúce tie v New Yorku.

Ak sa rozhodnete navštíviť Panama city, myslím, že jeden alebo dva dni vám budú úplne stačiť. Je to skutočné veľkomesto, sídlo všetkých tých "schránkových firiem", ktorých majitelia sa nikdy nenájdu, keď náhodu treba. Samotné mesto je rozdelené na staré a nové, a ako to už zvykne bývať, to nové nemá nejakú veľkú kultúrnu hodnotu, keďže sú tam len výškové budovy, kancelárie a apartmánové domy a nejaká tá panamská veľkomestská verzia Lidla.

Keď však zájdete do old Panama city, budete sa cítiť ako v typickom latinsko americkom mestečku, s úžasnou architektúrou, farebnými budovami a páľavou horúčavou, ktorej sa fakt nedá ujsť.

Nedalo nám nestratiť sa v malých uličkách, s rôznymi obchodíkmi so suvenírmi a obdochdmi predávajúcimi tie " najautentickejšie" panamské klobúky. V tom množstve je ťažko rozoznať, ktorý je pravý a ktorý je len napodobenina. Tie "fejkové" stoja tak 20$ , za originál zacvakáte tak 150$. Aj tie lacnejšie vyzerajú celkom fajn, ale len dovtedy, kým ich nezrolujete, tak ako hovorí návod, ktorý prikladajú k originálom. Tam sa ukáže, či ste si kúpili kvalitku, ktorá vydrží alebo len jednorázovú imidžovku. Pravé sa dajú pekne zrolovať, čo vám umožní klobúk prenášať v batožine. Nepravé sa pekne krásne polámu a môžte ich preniesť akurát tak do koša. True story.

Dajte si kávu alebo obed v jednej z malých kaviarní, kde si ku vám sám od seba prisadne miestny muzikant a začne hrať na gitare. Tomu, čo si priosadol ku nám trošičku chýbal talent, ale jednoznačne mu nechýbalo nasadenie a presvedčenie,že je panamský Bon Jovi.Cute.

Čo sa týka dopravy, najlepšie je mať taxík na celý deň, čo nás na osobu vyšlo asi 60 $. Je to dosť, ale ak máte len jeden alebo dva dni, je to asi jediná možnosť. Taktiež, taxikári a šoféri v Centrálnej Amerike sú veľmi zhovorčiví a priateľkskí. Z mojej skúsenosti je to ako mať šoféra a sprievodcu v jednom, takže nakoniec celkom dobrý "díl". Práve od nich sme sa dozvedeli veľmi veľa o budovaní Panamského kanála alebo o tzv. "červených diabloch" . Červení diabli je nickname pre panamskú hromadnú dopravu. Po diaľniciach sa tam preháňajú retro autobusy, ktoré sú veľmi originálne vylepšené a myslím, že môžem použiť aj vysokoodborný termín vytuningované, ak sa lepšie pozriete na tie gigantické výfuky. Každý autobus je súkromným vlastníctvom vodiča, a teda niet čudu, že každý autobus je iný a veľmi kreatívne personalizovaný.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Dievka z Liptova, co vystudovala namorne pravo a odplachtila sa objavovat svet na jachtach. Miluje cokoladu, jogu, slobodu a more :)

Chceš vedieť, keď Slovak mermaid pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.