Ja som darling, ty si darling, on je darling...všetci sme "darlingovia"

Odkedy pracujem na jachte, takmer non-stop som obklopená ľuďmi spoza Lamančského kanála, Britmi...

Za tie dva roky som si všimla pár zaujímavých javov, gastronomických aj negastronomických, ktoré sú takéééé Britské, že som sa rozhodla ich sem tak pre srandu spísať. Nuž tak teda páči sa, všetko, čo (ne)potrebujete vedieť o Britoch :

ČAJ O PIATEJ

Všetci dobre poznáme tento anglický zvyk. Je to celkom pravdivé, až na to, že ten čaj nie je o piatej, ale skôr 5-krát za deň. Moji kolegovia ho pijú, samozrejme s mliekom, o 8 ráno, o 11, potom okolo 13 poobede, skoro vždy sa im podarí nejaký ten Earl Grey o 16-17 no a nakoniec nesmie chýbať šálka čaju pred spaním. Ja ako dievča z Liptova, som skôr zvyknutá na Tatranský čaj alebo keď už čaj, tak v poriadnej zime :)

MASLO NAŠE KAŽDODENNÉ

Pre Britov je maslo sväté. Zatiaľ som však neprišla na to, či je maslo v rebríčku životne dôležitých komodít na tej istej úrovni ako čaj alebo nižšie. Keď to zistím, určite tento post doplním o získaný poznatok.

Jedna z množstva "maslových mňamiek", ktorých som bola svedkom...ovocný koláč s nechutne hrubou vrstvou masla

FAZUĽOVÁ KAŠA Z DOLNIAKOV JE ŽEVRAJ ANGLICKÁ?

No ani neviem koľkokrát sme už mali na večeru fazuľovú kašu, presne takú, akú robievala moja babka z Dolniakov (len tak pre informáciu, Dolniaky sú pre Liptákov všetko, čo je na juh od Chopka). Musím povedať, že som bola celkom prekvapená, že obyčajná fazuľová kaša, po anglicky kidney beans, aka "obličková fazuľa" (bléééé) sa takto papá aj inde, ako na malej juhoslovenskej dedine.

HRDÝ NA TO, ŽE SOM BRIT

Tento jav je pre mňa, ako Slovenku, tak trošičku závideniahodný. "Vymysleli sme tenis, kriket, vodné pólo, vynašli astronomické hodiny, nepotrebujeme Európu, Shakespeare je tiež náš, tak isto ako prince Harry a teraz už aj Meghan Markle," niečo podobné začujete z britských úst pomerne často. Sú takí hrdí na to, že sú "britiš" a vôbec to neskrývajú. Ja som tiež hrdá na to, že som Slovenka, len niekedy si to asi skôr nechám pre seba. A tak je to asi s mnohými mojimi rodákmi.

...no a konečne k tým "darlingom"

"WOULD YOU LIKE A CUP OF TEA, DAAAAAARLING? "

Je to asi niečo ako: "Dáš si šálku čaju, moja?" Tuho som rozmýšľala, a dospela som k záveru, že v slovenčine nemáme žiadne obdobné slovko, ako to anglické darling, čo by sme používali doslova v každej vete. Po dákej tej dobe mám už fakt pocit, že každý dookola je darling, všetko je darling.

Ak Ťa baví čítať aj po anglicky a chceš vedieť viac o tom, aká je v skutočnosti práca na jachtách, tak si kukni zopár postov na na mojom blogu slovakmermaid.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Dievka z Liptova, co vystudovala namorne pravo a odplachtila sa objavovat svet na jachtach. Miluje cokoladu, jogu, slobodu a more :)

Chceš vedieť, keď Slovak mermaid pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.