Sólo cestovanie: Aké sú podľa mňa výhody a nevýhody

Nebojíš sa? Nenudíš sa? Ty si taký samotár? To by som nevydržal/a. To je len niekoľko reakcií ľudí, keď sa bavíte o cestovaní osamote.

Sólo cestovanie je niečo, čo si väčšina nevie predstaviť až do momentu, kedy si to vyskúša. A väčšinou potom už nechce nič iné, podobne ako to bolo v mojom prípade. Musím povedať, že tento rok som ešte nikde nebol úplne sám a celkom mi to aj chýba. Zato však minulý rok som si času sám so sebou užil naozaj požehnane. Aj vďaka tomu som dokázal dať dokopy zoznam pozitív a negatív cestovania s jednočlennou posádkou.

Začalo to víkendom v Terchovej, pokračovalo týždňom vo Francúzsku a skončilo výletmi do Varšavy a Sofie. Minulý rok bol fakt prelomový v tom, aby som sa naučil cestovať sám a tiež vydržať tráviť čas sám so sebou. Začalo to rozpačito, ale výsledok bol viac ako úžasný. Napriek tomu som si istý, že sólo cestovanie nie je pre každého a tiež, že okrem veľa výhod má aj nejaké tie nevýhody. Rozhodol som sa ich preto v tomto článku zhrnúť na základe mojich skúseností. Budem rád, ak to vidíte inak, ak mi napíšete a môžeme o tom pokecať. Začnime tými pozitívami.

Výhody

Sloboda

Nech máte ľudí akokoľvek radi a nech to znie akokoľvek nepríjemne, spoločnosť ľudí je väčšinou obmedzujúca. Hľadanie kompromisov nerobí nikoho reálne spokojným. Rôzne predstavy, plány, potreby, alebo finančné možnosti väčšinou vedú iba k nezhodám medzi zúčastnenými. Ja už som vyskúšal všetky formy cestovania. S rodičom, s priateľkou, s najlepším kamošom, s kamarátkou, viacerými kamarátmi, cudzími ľuďmi, ale aj ako veľká partia. Aj keď to všetko bolo svojim spôsobom fajn, nikdy to nebolo úplne podľa mojich predstáv.

Keď ste sami, nikto vám nekecá do toho, kedy máte vstávať, kam máte alebo nemáte ísť, koľko môžete sedieť na káve, kedy a kde musíte jesť, kedy musíte ísť na záchod, kedy si musíte oddýchnuť a podobne. Všetko si zariadite tak, ako chcete vy, tak, ako to cítite, ako vám to vyhovuje. Žiadne prispôsobovanie, žiadne sťažovanie, všetko je len na vás. To je pre mňa určite najviac, čo mi sólo cestovanie ponúka.

Sebaláska 🙋🏻‍♂️❤️ Niečo, čo znie možno smiešne a preto sa o tom príliš nehovorí. Niekedy si ju predstavujeme tak, ako na tejto fotke 😂 No nemyslím tým obdivovanie samého seba v zrkadle, ani pýchu či povýšenecké správanie. Myslím absolútne úprimné uvedomenie si svojich dobrých aj zlých vlastností. Vedieť povedať nie, ak nám niečo nie je príjemné. Vedieť selektovať, čo chcem robiť a čo už by znamenalo ísť proti sebe. Nerozdať sa za každú cenu iným. Zároveň však vedieť priznať, v čom máme nedostatky, v čom je niekto iný lepší. Sebaláska je podľa mňa veľmi dôležitým kľúčom k vlastnému štastiu a následne aj k tomu, aby sme mohli robiť šťastnými iných 😊 Dúfam, že sa mi do konca týždňa podarí dať dokopy článok o tom, že mať samého seba na prvom mieste je absolútne v poriadku 😊 Lebo sebaláska nie je sebeckosť 😉

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Duševná hygiena

Pre mňa osobne nie je nič viac, ako dať si do uší slúchadlá, vypnúť vplyv okolitého sveta a utopiť sa v tom dokonalom pocite pokoja. Je veľmi pravdepodobné, že kdekoľvek ma stretnete samého, mám na sebe alebo aspoň pri sebe slúchadlá, pretože bez hudby to u mňa fakt nejde.

Byť sám je síce zo začiatku strašidelné, ale keď sa človek naučí z toho ťažiť, dokáže to narobiť v hlave veľké zázraky. Má totiž veľa času buď nad všetkým popremýšľať, zanalyzovať či naplánovať, alebo naopak nemyslieť vôbec na nič a nechať si myseľ úplne odpočinúť. Oboje je v tomto rýchlom a hektickom svete nekonečne potrebné :)

Spontánnosť

Toto troška súvisí s tou slobodou. Myslím, že každému sa už stalo, že natrafil niekde na internete na super lákavú letenku, zájazd, dovolenku, čokoľvek. Takéto ponuky spravidla veľmi rýchlo zmiznú. Čo sa stane, keď nechce ísť človek sám? Musí rýchlo niekomu zavolať, zisťovať, vysvetlovať, aby nakoniec zistil, že ho neláka destinácia, nemá čas, alebo nemyslí tak ďaleko dopredu (najmä letenky sa často kupujú aj pol roka vopred). Než to nejako celé odkomunikuje, ponuka je fuč. Tento scenár som zažil tak veľakrát, až som sa raz nasral a kúpil si raz letenku za 2€ z Prahy do Marseille sám. Nevedel som, či pôjdem, mal som rešpekt, no nechcel som si nechať ujsť možnosť.

Nakoniec už viete, že môj týždeň na Francúzskej riviére dopadol nad očakávania. Aj vďaka tomu, že som sa nemusel na nikoho obracať pri kupovaní leteniek. Odvtedy už som nikdy neriešil, či mám s kým ísť. Keď som letenku chcel, tak som si ju kúpil. Či to bola Varšava, Sofia, alebo na tento rok Kyjev.

Možnosť spoznať nových ľudí

Priznám sa, že toto nie je práve môj prípad, nakoľko ja nejakú socializáciu na cestách príliš nevyhľadávam. Keď som sám, užívam si to a nepotrebujem silou mocou s niekým prehadzovať small talky. Aj keď samozrejme najmä na hosteloch sa človek stretne s ľuďmi, ktorí majú super zaujímavé príbehy, a rád si s nimi pokecá, no na pivo spolu chodiť nemusíme.

Veľa cestovateľov však oceňuje práve toto. Že môžu spoznať nových ľudí, domácich, počúvať rôzne príbehy a nadväzovať priateľstvá, ktoré častokrát vydržia aj dlhšie než tie, ktoré majú doma. Možno keď sa raz vydám na nejakú dlhšiu cestu (čo aktuálne vôbec nepredpokladám), aj ja zmením názor a ocením spoločnosť niekoho, s kým môžeme začať odznova bez nejakých predsudkov z minulosti.

Nevýhody

Zdieľanie emócií

Cestovanie je emotívna záležitosť, o tom asi nikto nepochybuje. Lenže s emóciami sa najlepšie pracuje, keď ich môžeme zdieľať s inou osobou. Nie nadarmo sa hovorí “Podeľ sa s radosťou, bude väčšia. Podel sa s bolesťou, bude menšia.” Tuto má sólo cestovanie asi najväčšiu nevýhodu. Veľakrát objavíte nejaké krásne miesto a vy sa z neho tešíte sami. Mne sa život vynára, keď som v Nice vystúpal na kopec, z ktorého je krásny výhľad na celú známu promenádu. Vtedy som si fakt povedal, že to je tak krásne, že by som chcel, aby tam bol pri mne niekto, s kým by som to mohol precítiť spoločne.

Rovnako si tiež neviem predstaviť (našťastie sa mi nikdy nič podobné nestalo), že by ma niekde okradli alebo prepadli a ja by som zostal sám. Neviem, čo by som robil, na koho sa obrátil, ale viem, že to je situácia, kedy sa proste hodí mať niekoho pri sebe. Ako napríklad, keď som sa v Thajsku vysypal z motorky. Mal som šťastie, že bol pri mne Mišo, ktorý mi vybehol do lekárne, pomohol mi vyčistiť a zaviazať ranu, aby sme mohli pokračovať ďalej.

Užívam si samotu, fakt nepotrebujem ľudí len preto, aby som nebol sám, no priznávam, že sú situácie, kedy spoločnosť poteší (samozrejme nie hocijaká).

Mojou prvou a jedinou motiváciou písať články o cestovaní bolo odovzdať ľuďom čo najväčšie množstvo užitočných informácií na jednom mieste. Žiadne moje otravné selfies, ale jednoduché tipy, kde čo vybaviť, koľko čo stojí, kde sa najesť alebo si dať kávu 👍🏻 Z Thajska som napísal 6 článkov a mám pripravený siedmy. Som presvedčený, že dokážu komukoľvek pomôcť plnohodnotne si naplánovať prvú cestu do Ázie a predísť mnohým komplikáciám. Aby som thajskú kategóriu obohatil aj o miesto, ktoré je veľmi obľúbené, no nemal som možnosť ho navštíviť, oslovil som @ivanagreslikova či by mi nenapísala guest blog o Chiang Mai 🙂 Teším sa, že dnes na blogu pribudol jej článok o meste vyhľadávanom najmä digitálnymi nomádmi. Dala pre vás dokopy 7️⃣ dôvodov, prečo do thajského itineráru zaradiť aj Chiang Mai. Link na super článok nájdete v BIO ↖️ #thajsko #tonydubravec #119_365sk

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Náklady

Požičať si auto, dopraviť sa na letisko, booknúť si hotel, to sú niektoré z vecí, ktoré sa oplatia viac, keď vás je viac. Samozrejme funguje verejná doprava, dá sa bývať v hosteli a podobne, no niekedy fakt dobre padne dopriať si väčší komfort a rozpočítať náklady medzi viacerých.

Fotky!

Môj najzásadnejší problém, ktorý prináša sólo cestovanie. Jednoducho vás nemá kto odfotiť tak, ako si to predstavujete. Inému turistovi asi nebudete 5-krát pripomienkovať fotku :) Takže sa spoliehate na selfie tyče, alebo selfie len tak z ruky, prípadne samospúšť. No priznajme si, ani jedno nie je to práve :) Takže, ak už cestujete s kýmkoľvek, uistite sa, že počíta s úlohou fotografa :D

Čo vy a sólo cestovanie?

Teraz povedzte vy. Ako ste na tom s témou sólo cestovanie? Keď sa rozprávam so skúsenými cestovateľmi, skoro každý si pochvaľuje najviac, keď je sám, a výnimky robí len vo výnimočných prípadoch. Inak však ľudia majú skôr otázky, ktoré som spomínal v úvode článku. Preto ma zaujíma, ako sú na tom moji čitatelia. Máte s cestovaním osamote skúsenosti? Alebo ste ešte neodhodlali, ale chceli by ste? Kto už to skúsil, je lepšie mať niekoho pri sebe, alebo si to užívať sám a absolútne slobodne? Napíšte mi, som veľmi zvedavý :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Bloger, cestovateľ, social media konzultant, storyteller, nadšený kávičkár :)

Chceš vedieť, keď Tony Dúbravec pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.