Veľký Choč alebo najkrajší východ Slnka

Prešiel som už mnoho hrebeňoviek a kopcov, a videl mnoho západov a východov Slnka, ale tento bol asi jeden z najkrajších.

V predošlom článku som opisoval čaro západu a východu Slnka a moje nocovanie na Kľaku. Ale toto malo predsa len o niečo viac do seba, pretože vidieť zapadať Slnko za Malú Fatru a vidieť ho vychádzať smerom na Západné Tatry, celý čas mať pod sebou Liptov a Liptovskú Maru, je niečo úplne super.

Výstup sme začali v dedine Valaská Dubová, odkiaľ to je pomerne najrýchlejšie. Síce trošku nudnejšie, väčšinu času sa zdržiavate v lese, kde nie je žiadny výhľad, ale nejde o nič hrozné, čo sa týka náročnosti. Od rázcestia Stredná Poľana sa ocitnete na lúke, kde už vidno tú výšku, ktorú ste si poctivo vyšliapali. Ukazujú sa výhľady, ale stále to nie je ono, takže pokračujete ďalej na vrchol, kde sa stretnete s reťazami, ktoré vám výstup trošku oživia.

Po hodine a pol sa nachádzame na vrchole, cca o 20:15, takže rozloženie statívu, techniky, hľadanie vhodných miest na fotenie sa začína. Hore sa stretávame a zoznamujeme s ďalšími turistami, ktorí si prišli pozrieť toto krásne prírodné divadlo.

Ako vidieť na fotografiach popredných modelov nám pri tomto západe slnka zahral Stoh, Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec.

Pri tomto západe vidíme v pozadí Západné Tatry.

Keď nám Slnko už-už zapadalo, tak sa nám začali ukazovať aj hviezdy a rozsvecovať dediny v okolí. Je fakt zaujímavé pozorovať z takej výšky dediny, ktorých sa vám zdá byť odrazu milión, a vy sa nachádzate vo výške (1608 m.n.m.) s jednou čelovkou a foťákom. Keď prišla hlbšia noc, ukázala sa na oblohe aj moja obľúbená Mliečna cesta.

Východ Slnka začínal približne už o 4:20, a to bolo to, na čo som sa najviac tešil. Práve kvôli tomu, že som videl množstvo výborných fotografií východu Slnka na tomto vrchu. Prvý sa mi do objektívu ukázal môj obľúbený vrch Kriváň a s ním tiež aj Západné Tatry.

Počas schádzania z kopca som prvýkrát videl tieň hory, na ktorej sa práve nachádzam. Je to zaujímavý úkaz, ktorý sa vám nepodarí uvidieť na každej hore.

Po vychutnaní tohto výhľadu sme sa pomalým tempom presunuli späť do Valaskej Dubovej, kde sme túto turisitku ukončili.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
9
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Nikolas Jašurek pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.