Cesta po Severnom Poľsku

Samozrejme že našu cestu sme celú prešli vlakom tak jak to je u nás vždy obvyklé.

Naša cesta začala budíčkom o pol 3 ráno. Z obavy meškajúcich vlakov a následného nestihnutia prípojov sme si spojenia nakombinovali tak, že v každej stanici sme mali cca hodinku čas. Na hlavnej stanici v Bratislave sme si tak vo vynovenej čakárni (skoro za milión eur :-D) prečítali novinky na Facebooku a vo svete, prezreli Instagramy a poloprebudení o 6:10 vyrazili smer Praha. My sme ale vystupovali v Břeclavi, kde sme počas necelých dvoch hodín stihli preskúmať blízke okolie, nakúpili občerstvenie na dlhú cestu vlakom a zvyšok strávili opäť sedením v čakárni.

Krátko po 9 ráno to vypuklo. 9-hodinová cesta vlakom do Gdaňsk, ktorá sa nakoniec natiahla ešte o 50 minút navyše kvôli meškaniu (takže vlaky meškajú aj v zahraničí, ale nehoreli sme!). Celí vysilení a hladní sme našli naše ubytovanie, podarilo sa nám vychangovať izbu za inú (kvôli pretekajúcej sprche), s krásnym výhľadom na rieku a mesto.

Po osviežení sa sme sa vybrali do mesta, pozrieť okolie a nájsť niečo pod zub. Na hlavnej ulici (Dluga ulica) sme si vytipovali podnik Original burger, kde sme za 23 zlotých dostali neskutočnú mňamku.

Neskôr sme ešte skočili na Indiu.

Gdaňsk je jedno z najkrajších miest, ktoré som kedy navštívil. Kamkoľvek pôjdete, natrafíte na čarokrásne uličky plné uzučkých historických budov, typické pre toto mesto. Nie sú len na Dlugej ulici, ale všade. A pomimo toho krásne historické tehlové budovy.

Neďaleko sa nachádza aj Mariacka ulica, pre turistov azda najfotogenickejšia, plná turistických obchodíkov a kaviarničiek. Vonku pred obchodmi nájdete aj výklady s ponukou jantárových šperkov, keďže Gdaňsk bol významným bodom Jantárovej cesty.

Celé historické centrum si dokážete prejsť aj pešo, orientovať sa je dosť jednoduché. Na ďalší deň sme sa motkali mestom kade-tade, načerpávali atmosféru, našli úžasný tekvicový cheesecake v podniku Pikawa.

Urobili sme prvé fotky a nezabudli navštíviť dominantu mesta – kostol Panny Márie, najväčší tehlový kostol na svete. Za 10 zlotých si môžete vyšliapať 409(!) schodov a vychutnať si výhľad na celé mesto.

V Gdaňsk sa nachádza nespočetne veľa múzeí, máte z čoho vyberať. Obehať všetky by zabralo dosť času, my sme si vybrali len jedno, a to Múzem 2. svetovej vojny. Nachádzalo sa možno 5 minút od nášho ubytovania, a je to impozantná moderná budova v tvare kosoštvorca. Vstupné je 23 zlotých, my sme mali šťastie, utorky majú vstupné zadarmo.

V múzeu sa nachádzalo 17 hál, v ktorých sa rozoberal celý konflikt, ako postupovala druhá svetová vojna, až po jej koniec. Každá hala bola niečím výnimočná, v každej boli mini kiná, v ktorých sa premietali dokumenty. V halách boli vybudované celé ulice aj s dlažbou. Keď som vstúpil dovnútra, cítim som sa akoby som bol priamo v centre diania. Dlažba, budovy, všetko detailné spravené. Po pár krokoch sme sa ocitli v ďalšej ulici, kde boli reálne vozne, v ktorých prevážali židov do koncentračných táborov. Prešli sme niekoľko hál, zrazu sme boli v zbombardovanej Varšave, v strede ulice bol tank. Všetky budovy zbombardované, všetko naozaj reálne, a miestami som sa cítil, akoby vojna práve teraz skončila v tejto hale. Bolo tam toho veľmi veľa, my sme tam strávili 2 hodiny a odchádzali s otvorenými ústami a zimomriavkami na koži. Rozhodne odporúčam navštíviť!

V stredu sme sa rozhodli preskúmať okolité známe mestá. O 7:25 sme vyrazili vlakom smer Gdynia Glowny (medzi Gdaňsk a Gdynia premáva prímestská vlaková linka každých 5 minút). Strávili sme tam 3 hodiny, stihli sme sa prejsť k rozbúrenému moru a kvôli zlému počasie aj ísť na kávu v mini nákupnom centre.

O 10:54 už nasledoval smer Hel (podchod krásne spája prímestskú vlakovú linku s normálnymi vlakovými spojmi, len treba pozorne hľadať kadiaľ ísť). Hel sa nachádza na 35 km dlhom poloostrove a cesta z Gdynie trvá necelé 2 hodiny. Nachádza sa tu mnoho pieskových pláží, ktoré sme ale nevyužili, keďže bol november, no na prechádzku to bohato stačilo. Cestou späť na stanicu sme navštívili aj Skanzen obrany.

Po príchode do Gdaňsk sme vyhladovaní navštívili Pirogarniu, kde sme si dali úžasné pirôžky (hubové a špenátové), a poľské pivo k tomu ako bonus. Zaujímavosťou je, že prípravu týchto pirohov môžete sledovať zvonku, lebo reštaurácia má presklenú kuchyňu a vidíte kuchárky priamo v akcii.

Posledný deň sme navštívili mesto Malbork, kde sa nachádza hrad s rovnomenným názvom. V roku 1945 bol na 80% zničený a Poliaci ho dokázali celý zrekonštruovať! Je to najväčší gotický hrad na svete a navyše postavený z tehly.

V tento deň sme aj ukončili náš výlet po Poľsku. Vyskúšali sme vlak Intercity Premium, kde máte na výber balenú vodu alebo teplý nápoj. Wifi sa ale nedočkáte. Vlastne v žiadnom poľskom vlaku nebola wifi, a z našich skúseností ani vo vlakoch v Rakúsku a Taliansku.

Cestou sme sa zastavili na hodinu vo Varšave, kde sme si dali raňajky (Mcdonald´s to istí :D) a šli priamym vlakom domov na Slovensko, ktorý tiež dostal meškanie 50 minút na území Poľska. 

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
11
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Nikolas Jašurek pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.