Guiness, Titanic, Big Ben

Uhádol si o aké krajiny sa jedná? Ak chceš zistiť viac, smelo čítaj ďalej...

Prvá krajina: Írsko

Írske oplotenie :-)

Aké je Írsko­? Je to krajina zvaná “Emerald Isle”, alebo “Smaragdový ostrov”. Pýši sa krásnou architektúrou, historickými budovami, hradmi a mega peknou prírodou a ako povedal miestny Ír: ,,keby tu toľko nepršalo, tak by tu nebolo toľko zelene”, a teda aj premenlivého počasia. Zaujímavosťou je, že na ostrove nie sú žiadne hady (podľa legendy ich z ostrova vyhnal samotný svätý Patrik), je to jediná krajina, ktorá má na vlajke hudobný nástroj a práve tu sa vyrába „čierne zlato“ s názvom Guinness.

Miestni ľudia sú neskutočne milí a zhovorčiví, nie je netypické ak ťa niekto len tak náhodne osloví na ulici a opýta sa odkiaľ si a čo sa chystáš vidieť v danej krajine. V neposlednom rade sú veľkí vtipkári, robia si srandu zo seba, z ostatných, sú veľmi sarkastický, ale vraj je to všetko kvôli ich komplikovanej minulosti, že vtedy im nezostalo nič, doslova nič, len ten humor. Od búrlivej minulosti sa časy našťastie zmenili k lepšiemu, no ten humor im zostal. :-)

Cesta na

Naša cesta vyzerala nasledovne. Z Košíc sme sa prepravili vlakom do Budapešti, následne sme sa metrom dostali na letisko. Z Budapešti sme leteli priamo do Dublina. Z Dublina sme sa na 4. deň zviezli diaľkovým autobusom do Belfastu. Z Belfastu sme na 8. Deň leteli do Londýna. Z Londýna sme išli letecky vo večerných hodinách späť do Košíc.

Itinerár (celý pobyt)

1. deň- Dublin

2. deň- Dublin

3. deň- Cliffs of Moher

4. deň- Belfast

5. deň-Giant’s Causeway

6. deň- Belfast

7. deň- Belfast

8. deň- Londýn

DUBLIN

pohľad na katedrálu sv. Patrika

Zaujímavosti a tipy

Dublin, hlavné mesto Írska, má čo ponúknuť, okrem čierneho zlata zvaného Guinness írskej whisky Jameson, je to mesto kde sa človek cíti veľmi príjemne, nemyslím tým príjemne v rámci alkoholového opojenia :-), ale toto mesto má skrátka veľa do seba. Zaujímavosťou je, že toto mesto bolo v 9 storočí osídlené Vikingami. Názov Dublin pochádza zo staro-rímskej gaelčiny “Dubh Linn” po anglicky “black pool” čo vo voľnom preklade znamená “čierny bazén”. V tomto meste sa vyskytuje vyše 660 licencovaných krčiem (medzi nimi aj turisticky obľúbený Temple bar) a denne sa v Dubline vyrobí 10 miliónov pínt (pollitrákov) piva Guinness.*

Už keď sme pri pití o Íroch sa vraví, že sú veľkí pijani. Sú, sedenie pri ‘’pintách” je súčasťou miestnej kultúry. Avšak okrem riadne podgurážených turistov, sa tí miestni javili, že “pijú s rozumom”. Zaujímavosťou pre mňa bolo to, že veľa ľudí chodilo na wc s drinkom v ruke. Akože...

Srandou je, že ak ti niekto v Írsku povie, že chce “craic“, čítaj “crack“, tak chce nie drogy, ale zábavu.

Doprava

Ako som už spomínala, do Dublina sme šli letecky z Budapešti. Odtiaľ sme vzali coach bus (Aiport Hopper) z nástupištia, ktoré sa nachádza asi 200m od Terminálu 1. Týmto minibusom sme sa zviezli do centra Tallaght, odkiaľ sme šli asi 15 min. pešo na naše ubytovanie. Tallaght je vzdialený cca 20 min. verejným autobusom od centra Dublinu.

Ubytovanie

Ubytovaní sme boli v prímestskej časti Tallaght. Ubytovanie bolo v tejto časti lacnejšie, keďže nájom je v rámci Dublina dosť vysoký, v tomto prípade platí, že čím ďalej od centra, tým je ubytovanie lacnejšie. Ako verní zákazníci Airbnb sme opäť využili služby tejto aplikácie.

Jedlo

Irish breakfast

Už dávno neplatí, že Írske jedlo je na figu. V Dubline sme sa stále dobre najedli. Obyčajne sme si hľadali reštauráciu v blízkosti na podnet Tripadvisora. Najtypickejšie pivo pre Dublin, je Guinness a vyrába priamo v Dubline. Od roku 2012 otvorili Guinness Storehouse, kde sa dozviete všetko od zberu, cez výrobu až po samotné chutnanie. Momentálne je to atrakcia č. 1 v rámci Dublinu. Za pivo v reštaurácii zaplatíte 4,5-5,5 eur. Za jedlo okolo 12-15 eur.

Určite treba vyskúšať Irish breakfast, čo je vlastne obdoba English breakfast a mega kalorická bomba. Základom je volské oko, klobása, krvavá tlačenka, slanina, zemiaková placka a poväčšine aj huby a fazuľa, taká fajná objemovka. :-) V ponuke je aj veľa morských plodov a pre nich typický Shepperd’s pie. Máš sa na čo tešiť.

Top atrakcie

Čo sa oplatí v rámci Dublinu je určite služba Hop on hop off, kde ťa autobus povozí po najlepších atrakciách v meste. Celkove tak absolvuješ 33 zastávok. Existujú tzv. combo tickets, kde môžeš kombinovať hop on hop off a iné atrakcie. My sme sa rozhodli pre combo Hop on hop off a Guiness Storehouse. V Dubline majú dokonca live guideov na autobusoch, čo je určite bonus. Lístky sme si vyzdvihli priamo na letisku, stačilo sa preukázať platným voucherom.

Guiness storehouse

Samotné mesto je úplná topka. Pekné, čisté, kopec parkov, kde tá zeleň je asi najzelenšia zo zelených, bez srandy. :-) Keď vidíš tie parky, máš chuť schmatnút deku a hodiť sa v parku do trávy. Z miest ktoré sa oplatí si pozrieť sú: Guiness Storehouse, Trinity College, Katerdrála sv. Patrika (okolie), populárnou je aj Jameson distillery.

Katedrála sv. Patrika

Na tretí deň sme si naplánovali výlet s Paddywagon tours na útesy Cliffs of Moher. Poučenie dňa-treba si dávať pozor, kedy sú v danej krajine štátne sviatky. Tým, že bol sviatok sme sa nevedeli dostať do mesta načas hromadnou dopravou. Našťastie, v Dubline funguje appka mytaxi, a teda vďaka taxíku sme dorazili na miesto stretnutia načas.

Cliffs of Moher sú jedým z prírodných úkazov, ktorý ročne navštívi viac ako 1 milón ľudí. Už samotná cesta tam bola veľmi zaujímavá. Všade navôkol pasúci sa dobytok a to toho vtipné slová nášho tour guida. Jeho príbehy stáli za to, veľmi srandovný chlapík . Najprv sme sa zastavili pri hrade Dunguaire castle, ktrorý trebalo obísť v protismere hodín. Neskôr sme sa pristavili pri tzv. Little Cliffs v kamenistom území s názvom Burren, čo boli mini útesy n a štýl tých veľkých. Ďalšia zastávka obed v dedine Doolin a za tým sa šlo na Cliffs of Moher.

Dunguaire castle

Čím sme stúpali vyššie, tým bola viditeľnosť nižšia. Tušili sme, že to v rámci viditeľnosti neveští nič dobré. A bolo tomu tak. Keď sme došli na miesto, viditeľnosť stála za houby. Cliffs nebolo skoro vôbec vidno, všade samá hmla. No už len ten pocit, že sme tam, ten pocit neviditeľného vertikálneho spádu znamenal riadnu dávku adrenalínu. Mimo turistického centra sa dalo pokračovať ďalej napravo aj naľavo od centra kde chodníky už neboli chránené balvanmi pred “kamikadze selfie maniakmi”, ktorí s obľubou sadali až na samý okraj útesov s hompáľajúcimi sa nohami nad 214 metrovým zrázom. Sorry, ale nie. Časovo to zbehlo veľmi rýchlo, mali sme asi 1 hodinu a 45 minút na túru po okolí, no to ani zďaleka nestačilo. Nuž, čas plynie rýchlo, keď je niekde super.

Cliffs of Moher

Na záver sme sa pristavili pri “Bunratty Castle” na krátkych 15 min. Káva, zmrzlina a šlo sa naspäť do Dublina.

Kedy ísť

Írsko je známe premenlivým a upršaným počasím. Hneď prvý deň sme vychytali krásny slnečný deň. Miestni vraveli, že tu v Írsku prší každý druhý deň. V našom prípade to ja tak dáko vychádzalo. Lejak sme v meste nezažili, skôr šlo o prehánky. Írsko turisticky ožíva hlavne počas leta. Preto aj tu platí, že ak si sem naplánujete dovolenku počas mesiacov júl a august, bude to tam turistami značne preplnenejšie.

Druhá krajina: Severné Írsko

BELFAST

Belfast Cityhall

Severné Írsko- krajina večných bojov medzi katolíkmi a protestantmi. Divoké časy sú preč a konfliktnú minulosť pripomínajú početné murals, a teda nástenné maľby, ktoré demonštrujú ťažké časy, boje, konflikty a túžbu po mieri ako aj Belfast’s peace wall, “Belfastská stena mieru”, ktorá kedysi rozdeľovala príslušníkov týchto dvoch vyznaní. Belfast, hlavné mesto Severného Írska, ročne navštívi približne 1,5 miliónov ľudí ročne. Je to mesto kde bol postavený Titanic Led Leppelin tu prvýkrát zahrali ich legendárny song Stairway to Heaven a v Belfaste bola vymyslená prvá pneumatika.**

Doprava

Z Dublina sme sa na 4. deň vybrali diaľkovým autobusom do Belfastu. Cena 10 eur jednosmerne bol celkom dobrý deal. Po necelých 2,5 hodinách sme už aj vystupovali na železničnej stanici v Belfaste. Aj v Belfaste majú Uber, naštastie. Ten nás zo stanice zobral za 8,40 eur na ubytko, pohoda. Najlepší fail sme zažili priamo v taxíku, keď som vodičovi, ktorý bol miestny Ír a hovoril strašne rýchlo, nerozumela, si vravím, že ty kokso, to čo on splieta? :-)

Ubytovanie

Ubytovanie sme opäť riešili cez Airbnb. Ross, náš hostiteľ, bol úpolne v poho týpek, s ktorým, napriek tomu, že sme sharovali byt, sme ani nevedeli, kedy je doma a kedy nie. Podobne ako v Dubline sú centrálne byty dosť drahé, tak sme nakoniec bývali v časti Belfastu zvanej Fortwilliam Grange . Za 15 min. sme sa vedeli easy dopraviť do centra doubledeckerom.

Jedlo

zeleninový kische, varené zemiaky a zeleninka

Ako som už spomínala, voči írskemu jednu netreba mať žiadne predsudky. Všade kde sme jedli, boli sme s jedlom nadmieru spokojní. Super kuchyňu mali v Bushmills, to je destiléria, kam sme sa dostali v rámci tour na Giant’s Causeway. Srkli sme si k jedlu samozrejme jednu Irish whisky. Bushmills bol založený v roku 1608 a ročne sa teší mnohým návštevníkom. Podľa mňa, je to jednou z “must do”vecí, čo vyskúšať v Severnom Írsku. Neotestovali sme žiaden sea food, ale vraj sa oplatí. Jedlo na obrázku je “kische“, curry zemiaky, šalát na štýl Coslow a zelenina. Dať si pivo vo whisky výrobni, je dosť fail :-), ale kompenzujem to “východoslovenským štandardom“ pivo+pálenka.

Top atrakcie

Hneď na ďalší deň po príchode sme sa vybrali na výlet do miestnej top prírodnej atrakcie s názvom Giant’s Causeway. Cesta zbehla rýchlo a za menej ako hodinu a pol sme boli na mieste. Tesne predtým ako sme došli na miesto, sme si urobili zastávku v už spomínanom Bushmill’s distillery.

Bushmill's distillery

Túra na Giant’s Causeway sa začína v turistickom centre, kde si ťa vyzvihne iný sprievodca a dá ti úvodné informácie o tomto prírodnom úkaze. Celé to zabralo asi 30-40 minút. Po tejto skúsenosti, by sme sa pravdupovediac odčlenili skôr a šli prebádať okolie na vlastnú päsť. Z časového hľadiska máš na pobyt tam asi 1 hodinu a 30 minút, čo je dosť málo, aby si sa stihol aj pokochať, aj nafotiť, aj trochu pochodiť.

Príroda je tam opäť niečo neskutočné. Samotné kamenné útvary šesťuholníkového tvaru vás nechá dumať, ako mohla príroda vytvoriť niečo tak dokonalo pravidelné. Napravo viedol turistický chodníček po ktorom sa dalo kráčať asi tak 1 km. Po zosuvoch pôdy sa nakoniec rozhodli niektoré úseky uzavrieť. Veľká škoda, ale aj ten malý kúsok, čo sme mali možnosť vyskúšať bol jedna bomba. Na úvod čierna pôda sa po 100 metroch zmenila na červenú pôdu, do toho kontrast krásnej zelenej trávy a za šumotu vĺn trieštiacích sa o bralá...ono sa to ani nedá slovne popísať aké to je v skutočnosti. Jednoznačne niečo, čo treba zažiť. Atrim coast je jedna prírodná pecka, ktorú musíš vyskúšať.

Giant's Causeway

Ďalšou zastávkou bol most zvaný Carrick-a-Rede Rope Bridge. Jedná sa o známy lanový most visiaci v 30 metrovej výške so šírkou 20 metrov. Tu sme mali šťastie, že sme so sebou mali pršiplášte, lebo prietrž mračien čo nastala bola vážne, že až do nitky. Tento most rozhodne stojí za to navštíviť. Nie je to ani také hrôzostrašné, ako sa na prvý pohľad zdá. Príroda navôkol opäť (veď ako ináč) stojí za prebádanie. Samotný prechod cez most je spoplatnený. Platí sa za to £8, no v autobuse sme museli zaplatiť vopred, keby že si to náhodou niekto rozmyslel a nechcel prejsť.

Carrick-a-Rede Rope Bridge

Posledné dva dni v Belfaste sme otestovali už tradične miestny Hop on hop off. 23 zastávok, live guides, najlacnejší pomedzi všetkých troch miest. Zakúpili sme si combo tickets Hop on hop off+ Titanic Belfast. Od roku 2012 je Titanic Belfast hlavná atrakcia v rámci mesta. Prehliadka tejto expozície bola interaktívna a náučná od návrhu, cez výrobu, plavbu až po samotnú osudnú noc, kedy loď navždy zmizla vo vodách Atlantiku.

Titanic

Náš posledný mini trip viedol do miestnej väznice s názvom Crumlin Road Gaol, ktorá bola v prevádzke až do roku 1996. Dozvieš sa tam o duchovi dievčatka, tajnej exekučnej miestnosti a žiadosti o ruku priamo pod šibenicou.

Crumlin Road Gaol väznica

Kedy ísť

V Severnom Írsku taktiež panuje upršané počasie, ťažko povedať, kedy je najlepšie vydať sa sem. Zároveň to neznamená, že prší vkuse. My sme vymákli aj pekné slnečné dni. Každopádne by som ti do batožiny odporúčala zbaliť dáky ten pršiplášť, alebo dáždnik. Leto je najviac busy, preto by som pre návštevu volila apríl, máj, alebo september, kedy je turistov menej a aj počasie je priaznivejšie.

Tretia krajina: Anglicko

LONDÝN

typická londýnska telefónna búdka

Zaujímavosti a tipy

Londýn, na prvý pohľad preplnený, doslova hlava na hlave definitívne multikultúrny, aspoň ja som mala problém v tých davoch ľudí zazrieť dákeho typického Angličana. Preplnený, upršaný, ale plný zaujímavých miest a budov. Je to také pompézne mesto.

Zaujímavosťou je, že v Londýne bola postavená prvá podzemná železnica v roku 1863. Je to mesto, kde ľudia postávajú v radoch, stoja v línii aj vtedy keď sa na nič nečaká :-). Big Ben, ktorý všetci dobre poznáme, nie je názov veže, ale názov zvonu, ktorý sa nachádza na jej vrchole.***

Doprava

Bola to naša rýchla zastávka na ceste do Košíc. Príchod o 8:45, odlet 21:35. Presun z letiska Stansted do centra mal trvat 1:45, nakoniec sme kvôli pochodu došli po 2:30. Ako sa u nás vraví, paradzina. Naspäť 18:40 busom na letisko Luton a 21:35 odlet. Pre šetrenie času a nervov preto odporúčam z letiska Stansted cestovať do centra radšej vlakom. Síce je to asi 3x drahšie, ale ste v centre za 1 hodinu.

Busom na tetisko Luton zbehla cesta bez komplikácii, celkový čas 1 hodina 45 minút.

Jedlo

Stihli sme akurát tak sandwich v Starbuckse :-D, no môj syrový sandwich (4 druhy syrov) plus samotný sandwich bol na štýl chlebíka vo vajci, mňa teda dostal- buď som bola taká hladná, alebo to bola fakt topka. Určite sme chceli vyskúšať ich klasiku fish and chips, no nevydalo.

Top atrakcie

V Londýne sme využili opäť službu The original hop on hop off. V podstate službu hop on hop off ponúkajú 3 spoločnosti, vybrali sme si túto, lebo bola najlacnejšia, ale zároveň ponúkala combo s plavbou po Temži. Určite to musí byť fajn, vidieť Londýn z trochu inej perspektívy. Tým, že sa náš čistý čas 8 hodín scvrkol na asi 4,5 hodiny, stihli sme akurát yellow line route, ktorá je tá najtypickejšia a zaberá všetky hlavné pamiatky Londýna. Táto tour má okolo 2,5 hodiny, takže si aj celkom dosť posedíš, ale zasa uvidíš veľkú časť toho, čo by si "na pešáka" tak rýchlo nedal. Plus dá sa vyskočiť na ktorejkoľvek zastávke a preskúmať to tam detailnejšie. Počas tour máš možnosť vidieť Buckingham palace, Trafallgar square, Westminster Abby, London eye, Tower bridge atď., atď, atď. Je toho veľaaaa. Nevymákli sme live guide, vraj sa nachádza v každom druhom buse, takže výklad bol cez sluchátka, čo je trochu nuda. Ale tour ako taká bola veľmi zaujímavá.

London Eye

Jedno, čo sme chceli stihnúť, bol Big Ben, ltt že sme stihli bus na letisko J . Najväčšia haluz bola, že my sme vlastne ani netušili, že sme došli k nemu. Bol totiž v daný moment rekonštruovaný. Ale tak, môžeme povedať, že sme tam boli a dať si pomyselnú čiarku za splnenú úlohu.

Big Ben, vystihli sme ho v dobe rekonštrukcie

Kedy ísť

Bolo upršane. Takže taký ten chmúrny Londýn s hmlou všade navôkol bol presne taký, až na tú hmlu. :-) Londýn je stále plný ľudí z celého sveta, preto zimné mesiace sa odporúčajú ako tie, kedy je turistov pomenej. Určite odporúčam ísť na minimálne 3-4 celé dni, aby si stihol obehať aspoň to “must see and must do”, čo Londýn ponúka.

Koľko nás to celé vyšlo?

Cenový sumár (na osobu)

Letenky- 177,69 eur

Ubytovanie- 162,09 eur

Doprava- 96,06 eur

Jedlo a pitie- 268,67 eur

Výlety- 198,23 eur

Suveníry- 25,00 eur

Spolu: 927,74 eur

*https://www.escapehere.com/destination/11-cool-facts-you-didnt-know-about-dublin-ireland/

**https://belfastchildis.com/2015/06/27/20-interesting-facts-you-might-not-know-about-belfast/

***https://friendlylocalguides.com/blog/25-fun-facts-about-london

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu

Chceš vedieť, keď radoslava.dobrova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.