Zdravie a fitness

Opuchy nôh, zmiernite svoje bolesti

17.8.2018 12:39
Trápia vás časté opuchy nôh? Na opuchy sú väčšmi náchylní ľudia s chronickou žilovou nedostatočnosťou a kŕčovými žilami. Opuchy sa vyvíjajú cez deň, ak v práci sedíte alebo stojíte či počas horúčav.

Podobne ako fyziologický opuch, aj tento ustúpi po dostatočne dlhom spánku, a keď si odpočiniete s nohami vyloženými do vyššej polohy.

Aká je ich príčina?

Opuchy nôh, ktoré súvisia so žilovou nedostatočnosťou a žilovou trombózou, patria do kompetencie cievnych lekárov a chirurgov. Tí sa zaoberajú sa aj lymfatickými miazgovými opuchmi, ktoré vznikajú ako dôsledok infekcie mäkkých tkanív nohy a predkolenia, hlavne v oblastiach drénovaných lymfatickými cievami. Tieto opuchy sú veľmi bolestivé, koža pri infekcii je červená, horúca a napnutá. Sprevádza ich zvýšená telesná teplota a je potrebná ich liečba!

Dôležitá je prevencia!

Ak opuch sprevádzajú kŕče, pomáha magnézium v nápojoch či v šumivých alebo klasických tabletkách.

Chodievajte čo najviac pešo, namiesto výťahu používajte schody.

Športujte, vyberajte si aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby a zároveň využívajú princíp svalovej pumpy. Ideálne korčuľovanie, bicyklovanie, rýchla chôdza, nordic walking a najmä plávanie.

Noste elastické tlakové pančuchy alebo podkolienky.

Pred dlhou cestou, najmä v lete, užívajte preventívne venofarmaká, lieky na posilnenie žilovej steny a zlepšenie hemodynamiky žilového systému.

Účinné sú aj tablety, krémy a gély z liečivých rastlín, napr. pagaštana konského, listnatca bodlinatého, z listov a bobúľ hrozna.

Ako zmierniť opuchy pri cestovaní

Ak máte v pláne cestovať v lietadle alebo v autobuse  vyberte sedadlo, ktoré vám dovolí hýbať nohami alebo je pri chodbičke. Neseďte s prekríženými nohami. Keď sa dá a je  príležitosť, vyložte si ich. Dôležité je si robiť každé dve hodiny prestávku. Vystúpte z auta či z autobusu a zacvičte si jednoduché cviky. Napínajte lýtko, krúžte nohou v členku, hýbte prstami. Zároveň nezabúdajte piť veľa tekutín, nie však alkohol a kávu. Nefajčite a neužívajte upokojujúce prostriedky.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
0
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Broken mirrors, blooding eyes
Najlepšia Zmrzlina v Ríme
Pozdvihni svoj brand na ďaľšiu úroveň letteringom
Spoznávaním svojej krajiny spoznávaš aj sám seba
Trojica krátkych výletov v okolí Trnavy
O kolotoči násilia a agresivity