Nikdy by som si nepomyslela, že budem písať blog o vlastnej dedine

Historické kaštiele, romantický kostolík, nádherná príroda, salaš, ekofarma a množstvo akcií - to je Klátova Nová Ves.

Máte natoľko radi svoje mesto alebo dedinu, že by ste o nich chceli napísať? Ak áno, tak máte šťastie. Nejde teda iba o to, že by som Klátovu mala rada, ale o to, že si myslím, že na takú malú obec má toho naozaj dosť v ponuke. Okrem toho veľa cestujem a píšem o miestach po celom svete, ktoré som navštívila a určite si to zaslúži aj moja dedina (ten preklik som musela, to si pýtalo).

Klátova Nová Ves (niekomu je ten názov vtipný, pokojne sa pousmejte) sa nachádza v okrese Partizánske, v Trenčianskom kraji a má 1600 obyvateľov. Ak si chcete prečítať viac o údajoch a histórii dediny, choďte na Wikipédiu, toto sa mne fakt nechce rozpisovať. Inak máme aj web, ktorý získal aj pár ocenení, tak pozrite aj tam, sú tam fajn infošky a fotky - www.klatovanovaves.sk.

Ja vám skôr opíšem, čo v tejto malebnej dedinke nájdete a dám vám pár dôvodov, prečo ju navštíviť.

1. Barokový kaštieľ

Najvýraznejšia pamiatka obce. Kaštieľ sa nachádza v strede dediny a je obkolesený krásnym parkom, v ktorom sa každoročne na MDD koná Cesta rozprávkovým lesom.

Kaštieľ pochádza z 18. storočia (nie som taká múdra, prepisujem to zo stránky) a od vlastníctva baróna, po školu sa tam nakoniec usadilo Školiace stredisko Slovenského štatistického úradu.

Počas hodových slávností býva vždy otvorená Zlatá sieň pre verejnosť, inak nie je dostupný. Prechádzku po parku určite odporúčam, obzvlášť teraz na jeseň je tam čarovne.

View this post on Instagram

Zrkadlova sien #vkastieli #letnesidlo

A post shared by Zuzana Illitova (@zuzana_illit) on

2. Románsko-gotický kostol

Moje najobľúbenejšie miesto! Ak pôjdete do Klátovej od Bošian, tak už zdiaľky uvidíte krásny biely kostolík na kopci. Nachádza sa v časti obce Sádok.

Stále tu prebiehajú obnovy a odhaľujú sa rôzne fresky. Kostolík nie je bežne otvorený, ale určite sa dá dohodnúť s pánom farárom. Tiež sa tu konajú koncerty a kostol má neuveriteľnú atmošku.

Kostolík je z 13. storočia, ale niečo sa mi marí, že sa odkryli nejaké časti, ktoré sú z 11. storočia. Na tomto magickom mieste raz budem mať svadbu.

3. Renesančný kaštieľ

Tento kaštieľ voláme Tvŕdza. Alebo to je jej oficiálny názov objektu? Nie som si istá, opravte ma v komentoch, keď tak. Nachádza sa kúsok od parku, rovno vedľa námestia (áno, máme námestie a naozaj pekné). Nachádza sa tu obradná sieň, kde sa konajú svadby, stretávky a rôzne iné akcie.

3. Kaštieľ v Janovej Vsi

Janova Ves je časť Klátovej Vsi. V tomto kaštieli som bola ako decko, lebo som nechcela jedávať (teraz by ma tam mali poslať) a vtedy tam bola detská ozdravovňa. Dnes tam bývajú detské tábory a je mi ľúto, že sa kaštieľ viac nevyužíva. Nachádza sa v naozaj nádhernom prostredí, priamo pred ňou sú dva rybníky, ktoré dotvárajú idylickú scenériu. V blízkosti je les, veľké lúky a Salaš Kostrín. Túto vetu kopírujem zo stránky pre lepšiu predstavu "....neobyčajne pôsobivý prírodno-krajinársky anglický park vytvárajúci malebné zákutia s priehľadmi do okolitej krajiny i na samotný kaštieľ zrkadliaci sa v hladine rybníkov." Romantika, že?

4. Farský kostol Narodenia Panny Márie

Každá dedina musí mať kostol. Kostolík na Sádku sa na omše využíva iba 2x ročne, na pravidelné nedeľné bohoslužby sa ľudia stretávajú v kostole priamo v obci.

Ak by ste náhodou zavítali aj vy, určite si všimnite veľmi pekné maľby na strope. V dedine máme aj spevácky zbor a obľúbeného pána farára.

Toto je náš cintorín a okrem neho sa v dedine nachádza aj židovský cintorín, kde ešte nájdete zopár pomníkov. Celkom veľa pamiatok na jednú malú obec, nie? K miestam, ktoré by ste určite nemali pri návšteve Klátovej Novej Vsi vynechať by som však ešte pridala Salaš Kostrín a Agrofarmu Cibajky.

Salaš Kostrín

Pekný drevený salaš, ktorý sa nachádza v blízkosti ozdravovne v Jánovej Vsi.

Okolité lúky ponúkajú priestor na oddychovú prechádzku po výdatnom jedle. Salaš je vyhľadávaný turistami z celého okolia a často zastávkou motorkárov.

Eko farma Cibajky

Ak by som mala niečo v Klátovej odporučiť, tak sú to určite Cibajky.

Agrofarma Cibajky má obrovský potenciál a kvalitu. Na farme sa nachádza množstvo zvierat, ako ovce, kravy, konec, kozy, s ktorými môžete prísť do kontaktu, prípadne si aj zajazdiť na koňovi.

Zdroj: FB stránka Salaš Cibajky

Čo však určite musíte urobiť, je sa tam najesť. Bryndzové halušky z úplne čerstvej domácej bryndze, pripravenej na farme, chutili aj môjmu frajerovi, ktorý ani bryndzu nemá rád. V ponuke majú aj iné salašnícke a zabíjačkové špeciality, čokoľvek vyskúšate, tak neoľutujete.

Majiteľ prevádzkuje aj obchodík, v ktorom si viete kúpiť farmárske výrobky a verte mi, že takú kvalitu v obchodoch nenájdete. Môžete sa domov zásobiť klobáskami, bryndzou, konzervovanou kapustnicou, masťou alebo žinčicou. Agrofarmu Cibajky môžete sledovať aj na Facebooku.

Okrem pamiatok a turistických miest, ktoré sú k dispozícií stále, sa u nás koná aj množstvo akcií, takže si plánujte návštevu vtedy, keď sa niečo deje. Máme pekný kultúrny dom, v ktorom mávajú oslavy a svadby ľudia z celého okolia - nachádza sa priamo v parku vedľa kaštieľa, takže je to príťažlivé miesto.

V ňom sa konajú veľkonočné a štefanské diskotéky, oslavy MDŽ, Deň sv. Huberta a rôzne iné akcie pre občanov.

Najznámejšou akciou v dedine sú však Hodové slávnosti, ktoré bývajú každý rok začiatkom septembra a prilákajú stovky, možno tisícky, ľudí naozaj z celého Slovenska. Raz som vzala na hody kamošky z výšky a boli užasnuté. Vždy vystupuje miestna kapela (možno vám hovorí niečo David Band) a pozvaný hosť ako Kandráčovci, Kollárovci apod. Je to naozaj super akcia.

Okrem toho sa koná množstvo iných akcií ako Vianočné trhy, Tekvicové slávnosti, futbalové turnaje, stavanie mája, obecná sánkovačka, fašiangy, premietanie filmov a mnohé iné. Dámy z dediny vždy pripravia skvelé osúchy a iné občerstvenie, páni guláš a množstvo šikovných rúk, ktoré máme v dedine predáva svoje výrobky. Sme naozaj akčná dedina!

Čo je však na našej dedine najúžasnejšie je príroda. Klátova sa nachádza medzi kopcami (áno, áno, Kostrín, bu bu bu) a okolité lesy ponúkajú množstvo trás vhodných na turistiku. Ja bývam tak, že do pár minút som v lese.

Poznám zopár miest, ktoré ponúkajú krásne výhľady, chodievala som do lesa na snežienky, extrémne rada chodievam hubárčiť. Chodenie na hríby je v našej dedine samostatná kapitola, keď je sezóna, tak sa po ľuďoch v dedine zľahne zem a v lese je zrazu rušnejšie ako u doktorky po dovolenke.

Celkovo život v Klátovej je na super úrovni. Máme naozaj skvelú starostku, ktorá už niekoľko rokov cielene zveľaďuje obec a stále sa niečo robí a opravuje a tak to má byť. Som rada, že som Klátovčanka.

Klátovčania, ak si myslíte, že som niečo vynechala, tak mi napíšte, veľmi rada doplním. A ak máte nejaké pekné fotky obce, pošlite mi ich na [email protected], rada v tomto blogu urobím fotogalériu. :) A samozrejme, nezabudnite blog zdieľať, Klátovou sa predsa môžeme chváliť!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
27
Poslať správu
Community & Office manager - blogy sú moje deťátko, som adminkou a zároveň aj sama blogujem. Moje blogy budú väčšinou o dvoch veciach, ktoré milujem - cestovanie a jedlo. Ak čokoľvek potrebujete, neváhajte mi napísať na [email protected]. :)

Chceš vedieť, keď Michaela Chrkavá pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.