Jedlo a drinky v Budapešti – kam sa oplatí ísť? Ukážem ti havajský bar, brunch aj typickú maďarskú kuchyňu

Do Budapešti chodím pomerne často, ale až tentokrát sa mi podarilo objaviť gastro tipy hodné zdieľania.

Budapešť milujem, mám tam kamošov a úplne v pohode si tam viem predstaviť žiť. Úprimne ľutujem, že neviem po maďarsky, ale to mi nikdy nebránilo si toto mesto užiť naplno.

Vačšinou však prídem do Budapešti na párty alebo stretávku s kamošmi, kedy zvyčajne jem v prvom fastfoode, ktorý vidím a na druhý deň si maximálne objednáme pizzu na byt. Tentokrát som sa však pripravila (ďakujem za všetky tipy na Instagrame 🙏🏻) a bola sa reálne aj niekde najesť a stálo to za to!

Toto mesto je neuveriteľná hipsterina a to som tam, bohužiaľ, vždy v zime. Cez leto tam musí byť úžasná atmosféra. Je tam množstvo podnikov so skvelým jedlom, nádherným interérom a mesto ma skvelú energiu.

Nech sa páči, zopár tipov.

Drink a párty v Szimpla Kert

Och! Sem som tiež dostala odporúčanie ísť a zároveň nás sem aj vzal kamarát. Hneď po príchode som si uvedomila, že už som tam raz bola, ale len veľmi krátko a zďaleka som nevidela všetko. Stretnete tu pravdepodobne viac turistov ako domácich, všetci sú štýloví a priateľskí a veľmi ľahko sa tu s niekým dáte do reči.

Szimpla je veľký priestor, ktorý pozostáva z množstva barov. Všetky sú prepojené a každý je inak zariadený, hrá v ňom iná hudba a myslím, že ponúka aj iný alkohol. V niektorých sa podáva aj jedlo, v iných napríklad iba remeselné pivá.

Najlepšie je, že si môžete vypiť hore v bare, prípadne dať vodnú fajku, najesť sa, porozprávať sa, a keď máte chuť na párty, iba zídete na dolné poschodie, kde sa dá tancovať a potom výjdete von (stále ste však v Szimle) a môžete si zapáliť. Všetko na jednom mieste a všetko štýlové.

Ó a ozaj, keď sme tam boli druhý večer, tak sa pri každom stole zastavila servírka a predávala mrkvu! Hej, len tak na párty si môžete kúpiť očistenú mkrvu za 200 HUF = 0,60 €, lebo majú takú tradíciu. Fakt neviem :D

Ceny veľmi neviem, mali sme toho veľa, ale fľašu vína som kupovala za 3 500 HUF = 11 € a remeselné pivo som mala za niečo okolo 1 000 HUF = 3,1O €.

Zákusok a káva v Espressosoul Budapest

Toto miesto sme našli náhodne, ale určite ho checknite, majú aj veľmi pekný Instagram. Ja kávu nepijem, ale vyzerala naozaj fajn a moji spoločníci si veľmi pochvaľovali.

Kaviareň vyzerá dosť fancy a elegantne, ale myslím, že ceny tomu nezodpovedajú. Ja som mala asi najlepší citrónový tart ever a stál 1 100 HUF = 3,40 €.

Brunch v Szimply

Sem sme išli cielene na odporúčanie kamošky a veľmi dobre sme spravili. Priestor je síce naozaj malý, pravdepodobne si počkáte vonku (my sme čakali cca 10 minút, ale kamoška vravela, že sa tam už 3krát nedostali), menu pozostáva iba zo zopár jedál, čo mám veľmi rada a pracujú tam naozaj feši chlapci!

Objednali sme si avokádový toast, vodu sme dostali zdarma a dokonca nám priniesli aj malý dezert pred jedlom. S jedlom sa celkom vyšantili a bolo naozaj pekne dozdobené, ako môj známy povedal "they're trying so hard" a bolo super. Všetko, čo môžete čakať, fajné avokádo, veľmi dobrý chlieb, občas prekvapenie chutí v podobe hrušky, zaváranej cibuľky alebo granátového jablka. Mňamka.

Szimply je pravdepodobne celkom známe, pretože sme tam boli v pondelok ráno v januári a pred nami a aj po nás čakalo na usadenie dosť ľudí, takže počas letného víkendu to musí byť celkom šupa.

Cena = 3 300 HUF = 10,33 €.

Obed v Getto Gulyas

Tiež jedno z odporúčaní a posúvam tento klenot ďalej. Pravdupovediac sme sa po príchode trochu zľakli, či sme správne. Časníci v čiernom, pekne upravené prestreté stoly a vyzeralo to dosť posh. Ceny také však našťastie neboli.

Do tejto reštaurácie choďte vtedy, keď máte chuť na tradičnú maďarskú kuchyňu. Nájdete tu klasické jedlá ako guláš, paprikáš s haluškami alebo rôzne kapustové závitky a podobne.

My sme mali guláš, bol veeľmi dobrý a stál 1 300 HUF = 4 €.

Drink v havajskom Rumpus Tiki Bar

Okúsiť Havaj v Budapešti nás prizval kamoš. Na januárový pondelok tam bolo celkom plno, ale cez leto je tam určite skvelá párty a množstvo ľudí. Čašníci boli veľmi milí, interiér tematický a drinky nám tiež chutili, len sa nám zdalo, že v nich je akosi málo alkoholu. Ale efekt suchého ľadu cením.

Cena môjho drinku Liquid Love bola 2 150 HUF = 6,70 €.

Mali aj drinky s nesexuálnymi názvami, nebojte sa.

Najlepšie burito v El Bigote

Toto je jedno z tých miest, kde by som sama nikdy nezašla a dobrovoľne by som si tu nič nedala. Otrasný streetfood, nervrlá predavačka a pomery také, že hygiena by to isto zavrela. Ale! Chodíme sem vždy, keď sme v Budapešti a to burito je top.

Ozajstní milovníci burita tu svoje chúťky pravdepodobne neukoja, pretože v ňom nenájdete ryžu ani fazuľu, ani podobné veci, ktoré mne presne na burite vadia. Nájdete tam však polámané nachos, takže buritto je celé chrumkavé.

My sme si dali burito mini, ale verte, že vôbec nie je mini a stálo 800 HUF = 2,50 €.

No a to najlepšie nakoniec, TEN NAJLEPŠÍ LANGOŠ POD SLNKOM

Toto jedlo je gastronomický zážitok a nenecháme si ho ujsť nikdy, keď sme v Budapešti a vždy zabudnem ako dokonale chutí. Nachádza sa za Bazilikou sv. Štefana a nezávisle od seba som naň dostala odporúčanie aj od niekoľkých domácich Maďarov, aj Slovákov, ktorí sem chodia iba občas.

Je akurát mastný, akurát cesnakový, proste dokonalý. Nájdete tu sedieť bohaté rodinky, ale aj bezdomovcov, turistov aj domácich, sedíte na jednoduchých stoličkách priamo pri ceste, vkuse do vás lietajú holuby, ale nič z toho vás nedokáže rozptýliť od tej slasti, čo máte v ústach.

My sme mali klasiku syr, smotana za 750 HUF = 2,30 €, ale viete si dať langoš dokonca aj s cibuľou a klobásou a neviem s čím všetkým možným.

Väčšinou nechodievame nikam, teraz sme navštívili prevažne turistické miesta, takže verím, že pri najbližšej návšteve spoznám naozajstné lokálne skvosty.

A ozaj, niekoľkým som už posielala link na ubytko, pre tých, ktorí máte ešte záujem, dávam ho SEM. Ubytko bolo top! Reálne sme ho objednali pre dvoch, ale v pohode by sa tam vyspali aj šiesti. Veľmi pekne zariadené, plne vybavené, perfektný domáci, ale tá lokalita! Keď som to bookovala, vedela som, že je to fajn lokalita, ale že až tak? Všetko sme mali extrémne blízko. Szimla je hneď za rohom asi 100 metrov, rovnako ako Getto Guylas a takmer všetko, kam sme chceli ísť bolo do vzdialenosti 500 metrov.

Nie som si však veľmi istá, ako veľmi je táto poloha výhodna počas leta. Bývali sme totiž na rušnej ulici, ktorá je vraj cez sezónu plná ľudí a je možné, že je tam príliš veľký hluk. Dajte vedieť.

Ak máte overené tipy, kam sa ísť najesť alebo "pripiť", napíšte mi do komentáru, veľmi rada vyskúšam. 🙏🏻

No a ešte overený tip odo mňa. Zoberte kamošku/kamoša na pár dní preč a choďte spolu niekam na výlet. Pokojne len dve/dvaja, je to naozaj super. ❤️

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Community & Office manager - blogy sú moje deťátko, som adminkou a zároveň aj sama blogujem. Moje blogy budú väčšinou o dvoch veciach, ktoré milujem - cestovanie a jedlo. Ak čokoľvek potrebujete, neváhajte mi napísať na [email protected]. :)

Chceš vedieť, keď Michaela Chrkavá pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.