26.11.2018 21:02

Slovná zásoba raperov

...medzi rapermi druhej dekády 3. tisícročia môžeme nachádzať...

Rap ako taký vždy vyčnieval svojou lyrickosťou a bohatstvom použitej slovnej zásoby v textoch nad ostatnými žánrami. Aj keď sa v priebehu vývoja rapu dbalo na tento element viac či menej, vždy sa našli raperi, ktorí vynikali a prevyšovali ostatných kolegov svojím rozsahom a kvalitou slovnej zásoby a jej používaním v textoch. Je mi jasné, že sa nájdu fanúšikovia rapu, ktorí začnú s frázami „za mojich čias bol rap...“, alebo „voľakedy bol rap o...“. Určite budem súhlasiť, že rapu momentálne nevládne plejáda lyrických superbohov, skrr skrrrt! Treba sa ale pozrieť na súčasnú pozíciu rapu/hip-hopu. Hovoríme o hudobnom žánre číslo jedna. Dominuje ako singlovým, tak aj albumovým rebríčkom. Je jednoznačne najkonzumovanejším žánrom súčasnosti. Len ťažko si predstaviť, že by súčasný level dosiahol len vďaka produkcií lyrických skvostov. No zároveň si myslím, že v každej dobe si poslucháč vedel nájsť rapových obľúbencov, ak inklinoval a bazíroval na lyrickosti. All hail the king Kendrick.

Objem slovnej zásoby je jednoznačne merateľná veličina. Avšak prístup a metóda merania môže veľmi skresliť výsledok. Ako porovnať slovnú zásobu rapera, ktorý je na scéne desiatky rokov a má na konte 10 a viac albumov s raperom, ktorý má za sebou pár vydaných projektov? Rozhodol som sa využiť dva prístupy, pričom som vykradol 5 kníh čerpal z dvoch štúdií. V nižšie priloženej infografike som vybral 4 zástupcov z každej rapovej oblasti USA. Snažil som sa, aby reflektovali rôzne obdobia. Interpreti sú zoradení podľa počtu rôznych slov, ktoré použili vo svojich textoch medzi svojimi prvými 35 000 slovami (35 000 slov je v priemer 3 5 albumov a je to z dôvodu, aby to bolo objektívne voči mladším interpretom.)

Absolútnym rekordérom je Aesop Rock, ktorý dokázal použiť 7 392 rôznych slov. Ak nevieš, o koho sa jedná, nemusíš byť smutný, určite nie si jediný. Za zmienku ale stojí Wu-tang clan. Na spoločných albumoch skupiny je hodnota použitých rôznych slov 5 895. V sólových projektoch sú niektoré čísla ešte zaujímavejšie.. GZA dokázal použiť 6 426 rôznych slov na svojich sólových albumoch. Jeho kolegovia mu dokážu úspešne sekundovať. Ak aj teraz nevieš, o koho sa jedná, mal by si sa začať pomaličky cítiť smutne.

Aj vďaka Wu-tan clanu majú raperi z východného pobrežia priemer 4804 použitých unikátnych slov na jednotlivca, čo je najviac spomedzi všetkých častí USA. Naopak, najmenší priemer majú južanskí raperi, a to 4 268, čo ale pre mňa samotného určite nie je prekvapenie (nepochop ma zle, ja si južanský rap idem, ale predsa nebudem žiť v bubline, že Future a chlapci z Migos patria na lyrické piedestáli ).

Vyššie zmienené informácie by ti mali poskytnúť ucelený obraz, ako asi sú na tom raperi so slovnou zásobou medzi sebou v rámci žánru, naprieč časom a geografickými oblasťami, ktoré reprezentujú. Na začiatku blogu som ale tvrdil, že rap vždy vyčnieval nad ostatnými žánrami veľkosťou slovnej zásoby v textoch. Aby som ti dokázal, že sa nejedná len o „pisálkov“ subjektívny názor, porovnáme rap s ostatnými žánrami v rámci slovnej zásoby. Určite ale uznáš, že prejsť všetky rapové texty a porovnať ich so všetkými ostatnými textami iných žánrov by bola sisyfovská práca. Preskočme priemer a poďme sa pozrieť rovno na vrchol celého hudobného priemyslu. Tento raz sú kritéria nastavené nasledovne. Porovná sa 100 pesničiek s najväčšou hustotou slov od jednotlivého umelca(najviac použitých slov v texte). Vzorku umelcov predstavujú najpredávanejší hudobní umelci vôbec (93) a zoradení budú podľa počtu rôznych slov, ktoré dokázali v textoch použiť. Myslím, že celkom dobrý základ na relevantný výsledok. Medzi hudobnou smotánkou participujú aj 4 raperi.

Vo výslednom porovnávaní slovnej zásoby si vôbec nevedú zle.

Obsadzujú prvé 4 miesta. Menovite Eminem (8,818), Jay-Z (6,899), Tupac Shakur (6,596) a Kanye West (5,069). Ešte dodám, že priemer slovnej zásoby v tomto rebríčku je 2,677 na jedného interpreta. To len aby si si vedel predstaviť, aký veľký skok je medzi rapermi a ostatnými umelcami. Za zmienku stojí aj 6. miesto, na ktorom je skupina The Black Eyed Peas (4,539). Nechám na tebe či ich berieš ako súčasť rapu alebo nie.

Na rozsah a bohatosť slovnej zásoby rapera vplýva viacero faktorov. V jednoduchosti by sme to mohli zhrnúť do pár bodov. Doba, v ktorej tvorí a žije, inteligenčný a osobnostný potenciál, sociálne pozadie, geografické a historické zázemie a v neposlednom rade vývoj a napredovanie interpreta. Ak si slovnú zásobu rapových interpretov rozmeníme na drobné a budeme sa sústrediť skôr na najpoužívanejšie slová ako na celkový objem, môžeme sledovať zaujímavé prepojenia.

Symbolom prirodzeného vývoja a progresu bol pre mňa vždy Jay-Z. Bývalý new yorský dealer sa vypracoval na rapového mogula, úspešného podnikateľa a milovníka umenia. V tematickom zameraní jeho textov je jednoznačne cítiť kam sa osobnostne a tematicky posunul.

S ohľadom na geografický element sa môžeme pozrieť na raperov zo západného pobrežia. Medzi 10 najpoužívanejšími slovami comptonských interpretov jednoznačne dominuje slovo označujúce ich známu domovskú štvrť v Los Angeles. Vzdávať hold miestu, odkiaľ interpret pochádza, je v rape bežná vec. Avšak raperi z Comptnu to robia oveľa frekventovanejšie. Napríklad Eazy –E spomenul Compton v 43% svojich songov, The Game v 40% trackoch a u Kendricka je to 33%. Compton sa u nich radí medzi najpoužívanejšie slová vôbec. Naopak, Chicago u Kanyeho a Brooklyn u Jay-zho nie je ani v top 10 najpoužívanejších slovách. Takisto historické vzdorovanie proti miestnej polícií a príslušnosť interpetov medzi gangmi sa odráža na špecifickosti textov.

V štvrti Compton ešte ostaňme. Práve jeden z jej najúspešnejších synov nám môže poslúžiť ako príklad vplyvu elementu inteligencie a osobnostného potenciálu. Compton vychoval veľa brilantných raperov, avšak s ohľadom na slovnú zásobu a lyrickosť, jeden MC vyniká a je pred všetkými svojimi nie len lokálnymi kolegami. Kendrick Lamar. Svojim talentom sa vymanil spod relatívných obmedzení a smerovania, ktoré mu prinášalo jeho okolie. S 4,532 rôznymi slovami (medzi prvými 35 000 slovami, viz. prvú štúdiu) hravo prekonáva väčšinu top mien zo západného pobrežia. Avšak Kendrick zreje ako víno. Od roku 2012 pravidelný víťaz kategórie Lyricist of the Year na prestížnom galavečeri BET Hip-Hop awards. Za svoj posledný album, Damn, získal Pulitzerovú cenu, ako vôbec prvý umelec mimo jazzu a klasickej hudby!!!

Nerád by som sa v tomto blogu zameriaval na jednotlivcov a už vôbec by som nechcel niekoho glorifikovať na úkor iných. To vôbec. Ale ak sa téma dotýka rapových textov v akomkoľvek ponímaní, nie je možné nespomenúť Kendricka. Nepúšťam sa do hlbšej analýzy, pretože si myslím, že Kendrick a ostatní umelci , ktorí vynikajú lyrickosťou a textami, si zaslúžia vlastný článok.

Reflektovanie doby a opis skutočných a autentických udalostí, ako jeden z tematických pilierov rapu, v značnej miere ovplyvňoval používanie slov v textoch daného interpreta. Medzi rapermi druhej dekády 3. tisícročia môžeme nachádzať spoločné znaky v ich slovnej zásobe, ktoré odrážajú dobu, v ktorej žijú. Veľa raperov s obľubou odkazuje vo svojich textoch na xanax s takou frekvenciou, že sa jedná o jedno z najpoužívanejších slov v ich textoch. Na obrázku nižšie môžeš vidieť prienik najčastejších používaných slov v textoch Lil Uzi Verta, Post Malona, Futura a Rae Sremmund.

S citoslovcom Skrrt, ktoré vyjadruje zvuk pneumatiky na asfalte, prípadne zvuk škrípajúcej vidličky o panvicu pri príprave cracku, sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. U interpetov ako Migos, Drake, Travis Scott, YG, Kodak Black a Lil Yachty sa jedná o jedno z najpoužívanejších slov.

Takto by mohla vyzerať konverzácia umelcov, keby sa skladala zo slov, ktoré sa najčastejšie objavujú v ich textoch:

Na koniec som si nechal špecifickú perličku. Ak sa radíš medzi pozorných poslucháčov rapového žánru, určite si zaregistroval v niektorom rapovom texte slovné spojenie Grey Poupon. Ak si nevedel, o čo ide, tu je vysvetlenie. Prvý kontakt rapu a dijonskej horčice nastal v roku 1992, keď duo Das EFX (nemusíš byť smutný, ak ich nepoznáš) zmienil Grey Poupon vo svojom texte. Odvtedy ho použilo vo svojich textoch mnoho interpretov nielen z rapového prostredia, ako Ghostface killah, Jay-z, Aerosmith, Lil Wayne, Kanye (mnohonásobne) a podľa mňa najpodarenejšiu zmienku dijonskej horčice vo svojom texte mal Kendrick Lamar, ktorý v klipe Humble trefne pripomenul legendárnu reklamu z roku 1981 (ak ich nepoznáš, môžeš byť smutný).

zdroj: complex

V súčasnej dekáde je Grey Poupon zmieňovaný veľmi často. S priemerom 9 trackov za rok. Okrem toho, že poupon je veľmi zaujímavé slovíčko v angličtine na rýmovanie, je tento produkt symbolom akéhosi luxusu a sociálneho statusu. Predsa nebudeš jesť párky s kremžskou horčicou, keď sedíš na vrchu sveta a máš na dijonskú horčicu, tsss.

Ak ti bije srdiečko pre rap rovnako ako mne, kľudne pripoj v komentároch svoj triezvy názor na rozobranú tematiku, alebo pripoj nápad na ďalší článok a neváhaj ma sledovať. Ďakujem.

zdroje: musixmatch, pudding, vox

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
59
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Squall pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.