23.1.2019 14:28

Rap a drogy, drogy a rap

...Omamné látky a umelci to bolo vždy silné spojenie....

Ako som už spomínal v mojich predošlých blogoch, jednou zo základných podstát rapu, je jeho reflektovanie reality. Rôznorodá spleť textov naprieč širokým spektrom rapu ti môže poskytnúť ucelený „obraz doby“. Ak sa pozrieš na rapové texty ako na celok s dostatočným nadhľadom, môžeš získať celkom dobré povedomie, ako daná doba vyzerala, aké oblečenie sa nosilo, aká nálada v určitej časti spoločnosti panovala, aké problémy riešili určité sociálne skupiny naprieč kontinentom, ale aj to aké drogy boli v danej dobe v kurze. Drogy boli, sú a aj budú jednou z najobľúbenejších tém raperov. Omamné látky a umelci to bolo vždy silné spojenie. Avšak rapoví umelci v minulosti neboli len fádni konzumenti drog. Vo svojich pomyselných hudobných kronikách uchovávali skúsenosti aj z pohľadu dílerov, ale aj ako nezávislých pozorovateľov. Pozrime sa, ako sa v rapových textov odrážala popularita rôznych omamných látok naprieč časom USA. V infografike nižšie môžeš vidieť frekvenciu referencií 4 najpopulárnejších drog v Amerike, ktorými sú marihuana, kokaín, molly a lean, od konca 80-tych rokov až po súčasnosť.

Ako vidíš najpopulárnejšie drogy v rapových textoch sú marihuana a kokaín, ktoré sa striedali na pomyselnom vrchole. No v súčasnosti ich popularita klesá na úkor leanu. Poďme si jednotlivé látky rozmeniť na drobné a pozrime sa prečo boli práve danom období tak populárne a aké dopady zanechali na rapovej kultúre.

Marihuana

Jednoznačne najznámejšia droga z nášho zoznamu. A s kokaínom aj najpopulárnejšia. Marihuana dominovala v rapových textov dve rozličné obdobia. Prvým bolo obdobie 90-tych rokov. V slnečnej Kalifornií sa jej dostávalo obrovskej úcty zo strany rapových umelcov. V roku 1992 vydáva Dr. Dre svoj album The Chronic, z ktorého sa predalo v USA skoro 6 miliónov kópií. Slovo chronic označuje určitý druh vysoko kvalitnej marihuany. Obal albumu odkazuje na baliace papieriky Zig-Zag. Cypress Hill, Snoop Dogg, Nate Dogg a ďalší umelci, ktorých spája láska k zelenej rastlinke sa predierajú svojou tvorbou na rapový Olymp.

Po menšom úpadku na začiatku súčasného milénia, kedy je v rapových textoch najčastejšie počúvaš odkazy na kokaín, sa marihuana znova dostáva na pomyselný vrchol okolo roku 2010. Môžu za to dve veci. Postupná legalizácia cannabisu v USA, predovšetkým na západnom pobreží. Dnes je vo všetkých štátoch západného pobrežia marihuana legálna. To pripravilo dobrú pôdu pre príchod nových raperov, ktorí prechovávajú sympatie k marihuane ako ich starší kolegovia z 90-tých rokov. Za všetkých spomeniem Wiz Khalifu, ktorý po svojich prvotných mixtapoch vydal svoj dvoj-platinový album Rolling Papers v roku 2011.

zdroj: maxim

Kokaín

Kokaín bol vždy obľúbenou drogou nielen v umeleckých smeroch. No jeho cena na americkom trhu spôsobovala, že medzi jeho pravidelných užívateľov sa radila trochu movitejšia kasta Ameriky, medzi ktorú sa len ťažko patrila majorita černošskej populácie tých časov v USA.

Veci sa, ale radikálne zmenili, keď na trh prišla cenovo dostupnejšia forma kokaínu, a to crack. Silnejšia a návykovejšia forma kokaínu, ktorá sa vďaka jeho voľnej báze mohla fajčiť, sa rozšírila z Los Angeles naprieč celým vnútrozemím USA až na opačné pobrežie, kde v New Yorku dosiahla svoj vrchol v 80-tych rokoch. Toto obdobie sa označuje aj ako „crack epidemic“ a výrazným podielom ovplyvnilo smerovanie rapu a jeho tematiku.

Gangsterský rap bol na vzostupe a veľa raperov sa pred vstupom do prvej rapovej ligy živilo práve predávaním cracku. Frekvencia odkazov na kokaín v ich textoch sa stupňovala. Veď predsa opisovali len to, čo skutočne žili. Množstvo ľudí, ktorí prežili v drogovej hre dosť dlho na to, aby zarobili väčší obnos peňazí, začali zakladať rapové vydavateľstvá. To dodalo rapu možnosť udržať si slobodu v prejave, podpisovať nové talenty a dobrú odrazovú pozíciu pre skok do mainstreamu. V roku 1998 sa kokaín stáva drogou, na ktorú najčastejšie odkazujú raperi. Tento „kokaínový“ fenomén sa udrží až do roku 2006. V tomto období gansterský rap vrcholí, rap je jeden z najkonzumovanejších žánrov vtedajšej doby a z bývalých dealerov, ako sú Jay-Z, 50 Cent, Pusha T, sú dominantní áčkoví raperi.

Lean

Aj keď v posledných rokoch je lean akýmsi celosvetovým fenoménom, kedy jeho častovanie v rapových textoch takmer dosahuje frekvenciu, ktorá je porovnateľná s kokaínom alebo marihuanou, jedná sa o drogu, ktorá je v hudobnom odvetví už veľmi dlho. Bluesoví hudobníci si v 60 rokoch zvykli miešať Robutussin s pivom. Z tejto kombinácie vznikla akási tradícia v blízkom okolí mesta. Táto tradícia po 3 dekády poväčšine nepresiahla hranice juhu USA a nerozšírila sa do ďalších časti krajiny. Zlom nastal až na konci 90tych rokov, kedy rapová komunita v Houstne naberala na sile. Dj Screw prerazil svojím unikátnym „ chopped and screwed“ štýlom, ktorý sa presne hodil medzi zleanované južanské publikum.

V roku 2000 vychádza banger „Sippin on Some Syrup“ od Three 6 Mafia na feate s UGK, ktorý rozširuje leanový fenomén ďaleko za hranice juhu. Počiatkom nového milénia ošiaľ okolo syzzurpu už iba rastie. Vidíš raperov z oboch pobreží, ako si ulietajú na leane. V súčasnosti dosahuje svoje pomyselné maximumy aj keď mu statočne konkurujú iné drogy. Jeho vplyv na rapovú tvorbu je cítiť. Hlavne v oblastiach odkiaľ vzišiel, a to práve z juhu USA. V roku 2011 vydáva Future svoj prelomový mixtape Dirty Sprite. Môžeš hádať, na čo odkazuje názov. V tom istom roku je cena leanu v Houstne dvojnásobná oproti Los Angeles. Južanský raperi aj vďaka ovplyvneniu syzzurpom znejú špecificky. Postupom času sa z juhu začína šíriť kontroverzný mumble rap do sveta, medzi ktorého lídrov patrí práve spomínaný Future.

MDMA/MOLLY

Hi, I'm looking for Molly / I've been searching everywhere / And I can't seem to find Molly, Molly, Molly...“ Takto začína jeden z najväčších drogových bangrov posledných rokov, ktorý odrážal hype okolo drogy zvanej molly na prelome minulej a súčasnej dekády. Úvodný text bangru je vysamplovaný z originálnej skladby Molly od Cedrica Gervaisa, kde pokračuje slovami: „Do you know where I can find Molly/She makes my life happier, more exciting/She makes me want to dance/Dance, dance“ ktoré trefne a veľmi výstižne opisujú účinky molly.

Presne odkiaľ vzišiel lyrický sampel pre Tygove Molly, prišla aj táto droga do rapovej kultúry. S postupným rastom popularity rave kultúry v 90-tych rokoch a elektronickej tanečnej hudby na začiatku nového milénia, rástla tak isto popularita a konzumácia drog ako extáza/molly. Tento žáner sa stával viac a viac komerčný, prerastal svoje hranice, oslovoval stále širšiu masu aj mimo skalných fanúšikov elektronickej hudby a bežne dochádzalo ku spoluprácam s rapovými umelcami.

Za prvý väčší boom, kedy sa molly začalo vo väčšej miere objavovať v rapových textoch môžeme považovať začiatok nového tisícročia. Jedna z prvých referencií o molly v rapovej skladbe, ktorá oslovila široké publikum bol Jay-zho Empire State of Mind, ktorá sa 5 týždňov udržala na rebríčku Billboard Hot 100.Tu sa začína 10 minút slávy molly v rapovej a popovej kultúre, kedy ju spomínajú desiatky umelcov.

Madonna sa na festivale Ultra v roku 2012 spýtala publika: “How many people in this crowd have seen molly?

Medzi všetkými refenrenciami v textoch, vyčnieva svojími dôsledkami tá od Ricka Rossa po ktorej sním zrušila zmluvu firma Reebook pre kombináciu použitia drogy na sexuálne zneužitie.

Prescription drugs

Aj keď tieto „drogy“ sú v určitom prípade legálne, keďže sa jedná o farmaceutické produkty, ktoré sú na predpis, ich zvýšené dávkovanie z nich robí de facto skutočné drogy, ktoré majú fatálne dôsledky. Z pohľadu frekvencie výskytu v textoch ich nemôžeme radiť medzi najfrekventovanejšie drogy v kontexte dlhšieho časového obdobia. Napriek tomu, že sú v rapovej kultúre prítomné praktický viac ako dve dekády.

Práve na medikamentoch ako vicodin (s/o Dr. House) a valium si Eminem vypestoval svoju závislosť. Avšak v poslednom období boli extrémne populárne. S príchodom soundcloudových raperov ako Lil Pump, Lil Xan, Post Malone, Juice WRLD alebo XXXTentacion, sa význačne zvýšila popularita aj tzv. „prescription drugs“, medzi ktorými dominuje Xanax, Adderall, Oxycontin a Percocet.

Ostatné žánre

Asi po všetkých nadobudnutých informáciách z tohto blogu si hovoríš, že rap je pekne prepletený s drogami a pravdepodobne to bude „najfeťáckejší“ žáner vôbec. Teraz ťa ale pekne prekvapím a asi aj tvoje nerapové okolie, ktoré si myslelo, že vďaka rapu sa premeníš na "pikožrúta" feťáka. Rap je na počudovanie v porovnaní s ostatnými žánrami pomerne neviniatko. Po zahliadnutí tejto štúdie som si hovoril, že sa niekde musela stať chyba, keďže aj ja som bol v tom, že rap bude dominovať v počte referencií o drogovej tematike.

Hmm okay, „Sex & Drugs & Rock & Roll“, tak bude druhý „najhorší“, ale vlastne divoké 60-té hippies roky, tak teda minimálne v prvej trojke musí byť.

Avšak na moje a určite aj tvoje prekvapenie je rap posledný v porovnaní s ostatnými veľkými žánrami. Keď som videl tento graf, tak som tomu neveril a začal som si prehľadávať texty ostatných žánrov. Po chvíli som si uvedomil, ako veľmi som podcenil ostatné žánre, čo do drogovej tematiky.

Zdroj: addictions

Teraz tá najpodstatnejšia časť blogu...

Rap reflektuje skutočnosť, samozrejmé aj tú temnejšiu. Avšak tá si vyberá svoju daň so všetkými svojimi následkami. Bohužiaľ niekedy až fatálnymi. Odrazme sa od Timbovho výroku o dobách dílerov a feťakov v rape. Znamená to, že táto doba je s ohľadom na drogy horšia? Ani nie

... V ére gansterského rapu sa každý chcel dostať z hora dole a zarobiť čo najviac lóve...

Viacerým sa to určite podarilo. Jay-Z, 50 Cent, Diddy. Všetko raperi, ktorí vzišli z drogového prostredia a úspešne zúročili svoj hustler spirit vo väčšom biznise. Pravidelne sa objavovali v rebríčkoch najbohatších umelcov. Avšak je to pravidlo? Určite nie! Biggi sedel kvôli drogám vo väzení, 50 centová mama bola dílerka. Zomrela, keď mal „Fifty“ 8 rokov. Jedná sa o pár šťastlivcov, ktorí mali dostatok umu a šťastia, aby prežili na slobode. Jay Z drogovú hru opísal takto:

No one survives that. You were either going to jail or you were gonna get killed.

Aj on sám mal veľké šťastie a zachránil sa práve vďaka rapu. V mladosti býval v Brooklyne Marcy Houses projekte, ktorý bol známy svojou kriminalitou a kde práve začal svoju púť ako drogový díler. Ako mladý rapový talent sa dostal na pár dní do Londýna, kde nahrával jeho kamoš Jaz-O, ktorý mal podpísanú zmluvu v EMI. Počas ich pobytu v Londýne zadržali v Marcy houses 30 ľudí, medzi ktorými bol aj Jay-zho najlepší kamarát, ktorý dostal 11 rokov. Sám Jay povedal, že keby nebol v Londýne určite by zadržali aj jeho. Ako veľmi by sa líšila dnešná rap game, keby nemala svojho najväčšieho mogula?

S príchodom „drog na predpis“ sa objavuje aj viac a viac čistých konzumentov. Osobne si myslím, že drogy ako lean, xanax a tak ďalej sú v spoločnosti rozhodne podceňované. Pamätáš si na Requiem for Dream? Film sleduje osudy 4 ľudí. 3 mladých ľudí, ktorí berú tvrdé drogy a jednu postaršiu ženu menom Sarah, ktorá chce schudnúť, a tak jej doktor predpíše amfetamínové tabletky na chudnutie. Nemám pocit, že Sarah na konci dopadla o niečo lepšie.

Painkillers (OxyContin, Vicodin, Fentanyl, Codeine...) sú podľa American Addiction Center spolu s heroínom najnávykovejšími drogami vôbec, s veľmi ťažkým detoxikačným procesom. Práve Fentanyl je látka, s ktorou sa veľmi často režú veci ako kokaín a iné drogy.

Veľa raperov úspešne bojovalo so svojou závislosťou. Eminem, Gucci Mane, Timbaland dokázali vyhrať svoj boj s drogami na predpis.

zdroj: bilderbeste

Je očividné, že medzi mladými rapermi je viac a viac užívateľov týchto drog. Bohužiaľ to prináša so sebou fatálne následky. Ale netreba sa zameriavať len na finálnych užívateľov a hovoriť, aké zle je brať drogy. Chyba je predsa úplne niekde inde. Je asi nad slnko jasné, že farmaceutický priemysel, sa nevzdá svojich ziskov z prímu „prescription drugs“ (odhad je, že xanax a jemu podobné lieky tvoria 4 miliardový biznis). Tak isto federálny boj proti drogám ako kokaín, heroín v USA spôsobil viac škody ako úžitku. Pozri si video o drogovej politike v USA počas boja s crack epidemic, ktorým ťa prevedie hlas Jay-zho.

V posledných dvoch rokoch sa viacero raperov ubralo cestou zbaviť sa svojej drogovej časti života. Lil Pump, Smokepurpp, Lil Baby a mnoho ďalší vykročili na správnu cestu.

Bohužiaľ Dj Screw, Pimp C, Lil Peep, Asap Yams, Mac Miller a ďalší už nemajú tú šancu... RIP.

Zdroje: drugrehab, xxlmag, genius, vulture,

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
14
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Squall pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.