12.12.2018 11:54

808s & Heartbreak, 10 rokov od najprelomovejšieho albumu súčasnej doby

Ak raper vydáva album, logický predpoklad velí, že pôjde o rapový album...

24. novembra to bolo presne 10 rokov od momentu, kedy uzrel svetlo sveta Kanyeho štvrtý sólový album, 808s & Heartbreak. Prečo je toto výročie také výnimočné? Pripomíname si azda výročie najlepšieho Kanyeho albumu? Osobne si to nemyslím a verím, že keby si zoradíme Kanyeho nosiče od najlepšieho po najhorší, 808s & Heartbreak by sa u väčšiny fanúšikov nedostalo ani do prvej trojky. V čom teda tkvie dôležitosť tohto albumu? V mojom vôbec prvom blogu, ktorý rozoberá súboj Kanyeho a 50 Centa, respektíve ich albumov, som napísal myšlienku: „album Graduation pootvoril dvere plejáde raperov ako Drake, Kid Cudi...“. Táto myšlienka platí a stále si za ňou stojím, ale ak album Graduation svojím zvukom pootvoril dvere, tak potom 808s & Heartbreak ich vyrazil, vydláždil cestu novým umelcom a ešte každému pribalil „triplovanú umbakarnu“ v podobe precedensu, ktorého Kanyeho štvrtý album svojím zvukom, melódiami a introspektívnymi témami vytvoril. Časopis Rolling Stones zaradil tento album medzi 40 najprelomovejších a najpriekopníckejších albumov vôbec. Mimochodom, aby to nebolo málo, je to len jeden z dvoch albumov v tomto rebríčku, ktoré pochádzajú zo súčasného tisícročia. Prenesme sa v čase späť a poďme sa spolu pozrieť, za akých okolností album vznikal a aký veľký bol jeho dopad na vtedajšiu hudbu.

Sú to takmer na deň dva mesiace od vydania albumu Graduation. Kanye je na pomyselnom vrchole. Hravo vyhráva súboj so svojím protejškom 50 Centom o to, kto predá viac nosičov. Jeho tretí album získava pozitívne recenzie a exceluje v predajoch. Ku koncu roka 2007 sa má predstaviť ako hudobný hosť na prestížnej prehliadke Victoria´s Secret, so svojou snúbenicou a dlhoročnou priateľkou Alexis Phifer plánujú svadba a na budúci rok pripravuje celosvetové turné, Glow in The Dark Tour. Život úspešného komerčného rapera, endou vendou šáaapa...(Rytmus voice). Bohužiaľ toto idylické obdobie končí pre Kanyeho obrovskou tragédiou a to v podobe predčasnej smrti jeho milovanej mamy Dondy, s ktorou si boli mimoriadne blízki. V priebehu jedného mesiaca prichádza ďalšia rana, kedy sa Kanye rozchádza so svojou priateľkou a ruší plánovanú svadbu. V jeho živote nastáva temné obdobie, ktoré sa pretavuje aj do profesnej stránky života, kedy je odvolané jeho hudobné vystúpenie na prehliadke Victoria´s Secret. Práve táto bolesť zo straty milovaných výrazne ovplyvňuje melódie a rozoberané témy na albume reprezentuje druhu polovicu názvu albumu. HEARTBREAK.

Prvý krátky film v Kanyeho kariére ti môže priblížiť rozpoloženie v akom sa nachádzal:

Prvá polovica názvu obsahuje kombináciu čísiel 808. Je to skratka označujúca drum machine Roland TR – 808 uvedený na trh v roku 1980. Bicie naprogramované z tohto legendárneho prístroja môžeme nájsť v mnohých pesničkách naprieč žánrami a časom. Za zmienku stoji určite Marvin GayeSexual Healing ako jedna z najstarších. Zástup umelcov, ktorí využili 808 bicie je nekonečný, od Phila Collinsa cez Run-DMC, Beyonce až po Otisa a.k.a. Otecka a.k.a. pobozkaj mi prsteň na znak úcty.

808 bicie a syntové hudby som robil už 2006 (už dávno)" Otis - Tlak

Album sa okrem 808 bicích vyznačuje temnými beatmi, ktoré sú v niektorých prípadoch kombinované so silným minimalizmom. Čo je ale najviac atypické z produkčnej stránky albumu je neprítomnosť samplov vo väčšej miere, pretože Kanyeho produkcie a albumy vždy vynikali svojimi soulovými samplami. Tematický sa celý album nesie v duchu straty blízkej osoby, v tomto prípade mamy a snúbenice. Skladby ako Heartless a Love Lockdown odkazujú na Kanyeho vzťah a Coldest Winter a Pinocchio Story rozoberajú smútok zo straty mamy. Pinocchio Story je freestyle, ktorý Kanye prvýkrát predviedol v Singapure. Pôvodne sa nenachádzal na albume, ale po naliehaní od Beyonce, ktorá freestyle počula, sa ocitol na finálnej podobe albumu.

Ak raper vydáva album, logický predpoklad velí, že pôjde o rapový album. Samozrejme, v prípade umelcov ako je Kanye môžeš očakávať experimentovanie. Ale, že takmer celý album bude bez rapu? To predpokladal asi len málokto. Kanye jednoznačne nepatrí medzi top technických spevákov na planéte, to je fakt Glastonbury 2015 Bohemian Rhapsody. Ale určite ani medzi najhorších. A keďže existuje malá-veľká pomôcka v podobe autotunu, je všetko bez problémov. Autotune je v hudobnom priemysle bežná a zabehnutá vec. Mne osobne sa ale páči akým spôsobom Kanye autotune využil. Určite aj na to aby nahral tóny, ktoré mu robili problém vyspievať. Ale keď si všimneš ako jeho hlas znie, pochopíš, že autotune nepoužíva primárne na kozmetické úpravy. Naprie č albumom si môžeš všimnúť rôzne neprirodzené polohy, v ktorých sa jeho hlas nachádza a ktoré dodávajú albumu špecifickú atmosféru. Neschováva sa za svojou nedokonalosťou, práve naopak využíva ju aby ti ponúkol unikátny zážitok. Všimni si napríklad, že v Love Lockdown môžeš počuť silné nádychy v určitých pasážach skladby, mimo refrénu. Pali Habera by asi spokojný nebol, pretože to pre bežného poslucháča zvyknutého na tradičné vzorce môže znieť rušivo. Ale pre nekonvenčného fanúšika to môže byť špeciálny element, ktorý robí svojskú skladbu ešte unikátnejšou v pozitívnom slova zmysle. Povzbudený samotným Michealom Jacksnom používa Kanye svoj špecifický hlas na zhmotnenie svojich naakumulovaných emócií v rozmere, ktorý si nečakal. Práve Michael bude jeden z najväčších fanúšikov albumu, ktorý bude často púšťať svojím deťom.

Album vyšiel 24. novembra 2008 niečo viac ako rok po úmrtí Kanyeho mamy. Laická ale aj odborná verejnosť bola albumom polarizovaná. Single Love Lockdown a Heartless naznačovali, ako môže znieť, no málokto si myslel, že tento zvuk bude rezonovať celým spektrom albumu. Aj napriek počiatočnému prekvapeniu album získal platinu bez väčších problémov a single sa umiestňovali v hitparádach. 808s & Heartbreak bol obrovský risk aj pre umelca veľkosti Kanyeho, ktorý ale túto situáciu ustál. Bol to ale risk, ktorý priniesol oveľa viac ostatným interpretom ako samotnému Kanyemu. Dovoľ mi to vysvetliť. Tento album znovu definoval Kanyeho ako inovátora, ktorý sa nebojí isť za hranice žánru a na miesta, o ktorých ostatný umelci ani nesnívajú. Už album Graduation posunul zvuk na inú úroveň a zbúral obdobie gangsterského rapu. Avšak 808 vytvoril celkom nové podhubie pre umelcov ako Drake, The Weeknd, Travis Scott, Future a ďalší, ktorí v ňom mohli bezpečne vyrásť. Bolo pre nich oveľa ľahšie obhájiť svoj spevavejší, emocianálnejší a introspektívný prejav pred dovtedy drsným rapovým publikom, práve vďaka odkazu Kanyeho albumu.

Ako som napísal na začiatku. Je to 10 rokov od vydania Kanyeho najvplyvnejšieho albumu. A pozri kde je generácia 808 raperov dnes. Úplne na vrchole hry. Travis Scott? Počul si Astroworld, videl si zábery z posledného turné? Sick! Future? Líder južanského rapu, ktorý ti dodal nespočetne veľa hitov. The Weeknd? „From homeless to forbes list “. A Titán z Toronta? Najväčšie meno v hudobnom priemysle vôbec, ktorého úspech mu slúži ako nepriestrelná vesta voči beefom zo strany ostatných raperov.

Zdroje: Rolling Stones, DJ Booth, Central Sauce

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
15
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Squall pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.