Móda ako feministka

Svetovú módnu scénu tento rok výrazne ovládla vlna feminizmu. A stalo sa tak vplyvom jediného trička nesúceho odkaz "We should all be feminists".

Tričko už dávno považujeme za médium, ktorým vieme vyjadriť svoj názor, svoj postoj, svoje myšlienky. Fashionistky určite postrehli, že tento rok spôsobilo ošiaľ tričko s nápisom: "We should all be feminists" z dielne debutovej kolekcie kreatívnej riaditeľky módneho domu Dior. Inšpirované bolo prednáškou Chimamandy Ngozi Adichie na TED konferencii, ktorá niesla rovnomenný názov a ktorú mimochodom preslávila Beyonce – čo už niečo naznačuje. Odporúčam si ju pozrieť a urobiť si vlastný názor.

Netrvalo dlho a silné meno módneho domu, informácia o tom, že podiel z predaja každého kusu trička bude smerovať na podporu neziskovej organizácie Rihanny – Clara Lionel Foundation, ktorá podporuje globálne a vzdelávacie programy, vplyv sociálnych sietí a celebrít, ktoré ich v tomto tričku zaplavili, spustil lavínu podobných tričiek s feministickými odkazmi.Tie sa dostali takmer do všetkých módnych reťazcov a teda aj k nám.

Je pravda, že o roku 2014 sa hovorí ako o jednom z najvýraznejších rokov na feministickom poli a dokonca aj časopis TIME označil slovo „feminizmus“ ako jedno z najpoužívanejších za celý rok. Otázka feminizmu je v niektorých situáciách nepochybne na mieste a je prijemne uvedomovať si, že aj módou sa dá bojovať, šíriť a odkazovať na posolstvá súvisiace s dobou, nech už sa týkajú čohokoľvek. To, či aj reálne prinesú pozitívnu zmenu sa pravdepodobne s určitosťou povedať nedá, minimálne však otvárajú problematiku a upriamujú na ňu pozornosť.

Okrem tejto vlny však denne vidíme či už tričká, alebo mikiny s rôznymi motivačnými, infantilnými, alebo nezmyselnými nápismi pre ktoré nemám úplne pochopenie. A aj preto volím najčastejšie tričko bez nápisu – obyčajné čisté, biele tričko, čo však neznamená, že nemám jasne definovaný postoj a názory, práve naopak.

Zdroj: www.brit.co

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Michaela Bičkošová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.