V hlavnej úlohe - ovsené vločky

Ovsené vločky pozná asi každý. Sú ľudia, ktorí ich raňajkujú takmer denne (medzi nich patrím aj ja) a potom sú takí, ktorí ich ani nemôžu vystáť. Pritom sú tak všestranné...

Ovsené vločky sú jednou z mojich najobľúbenejších a najzákladnejších potravín, ktoré v mojej kuchyni nesmú chýbať.

Pripravujem z nich raňajkovú kašu, zahusťujem polievky, omáčky či vegánske pomazánky a vytváram z nich rôzne sladké recepty. A jeden z nich vám dnes prinášam. Najprv si o nich ale niečo povedzme. ;)

Jemné alebo hrubé?

Ovsené vločky poznáme jemné alebo tzv. hrubé. Tie vznikajú lisovaním celého zrna, pričom jemné sa najprv prepolia a až potom idú do lisu. Jemné používam prevažne do dezertov alebo keď ráno nemám čas dlho vyvárať raňajkovú kašu. Rozdiel je teda v tom, že tie hrubé sa varia dlhšie, pričom jemné sú hotové raz-dva.

Bez lepku či lepkom?

Ak si aj vy myslíte, že ovsené vločky patria k "lepkovým" potravinám, trošku toto tvrdenie poopravím. Ovsené vločky sú bezlepkové avšak ich spracovanie prebieha na mieste, kde sa spracúvajú aj iné obilniny obsahujúce lepok - pšenica, raž, jačmeň a podobne. Ovsené vločky s označením bez lepku sú však úplne bežne dostupné tiež. Najčastejšie v špecializovaných bio predajniach či bezobalových obchodoch. V klasických reťazcoch na ne natrafíte iba ťažko.

Ako vybrať tie správne?

Videla som jeden dokument, v ktorom testovali niekoľko ovsených vločiek dostupných v našich reťazcoch. Aby som vás upokojila, testom prešli všetky. Malé rozdiely sa medzi nimi ale našli.

Testujú sa nasledovné veci:

1.) výživové hodnoty

2.) akostné požiadavky

3.) plesne

4.) mykotoxíny

5.) pesticíd glyfosát

Sleduje sa taktiež podiel neroztlačených zŕn, i tzv. čiernych vločiek. Tie sa v ovsených vločkách vyskytovať môžu no iba do určitého percenta. V ovsených vločkách by sa nemalo nachádzať ani veľké množstvo častí stebiel či šupkiek oplodia. To sú také tie tvrdé časti, na ktoré sem tam zahryzneme.

Keďže reklamu (dobrú ani zlú) tu vločkám robiť nechcem, nebudem písať, ktoré ako dopadli. :) Len spomeniem toľko, že nie vždy všetko bio aj zodpovedá kvalite. Obyčajnejšie vločky tentoraz obstáli lepšie ako jedny nemenované bio.

Ako skladovať ovsené vločky?

Ovsené vločky je najvhodnejšie skladovať v uzatvárateľnej nádobe na suchom a tmavom mieste. Ako dlho, to je asi otázne, pretože ja ich dopĺňam cca tak dvojtýždenne. Dlhšie mi nevydržia nikdy. Tak ľahko by sa vám však pokaziť nemali. Ja osobne ich už najčastejšie kupujem v bezobalovom obchode, takže chodím rovno s mojou nádobkou, do ktorej si ich "načapujem" a vždy beriem oba druhy, teda jemné aj hrubé. Okrem toho sa z ovsených vločiek zomletím dá vyrobiť aj ovsená múka.

Dnes som si pre vás pripravila recept, ktorý mám v mojej knihe a ktorý som pripravovala aj naposledy keď som bola v Teleráne a každému chutil asi najviac :)

Ide o ovsené crumble, ktoré je možné pripraviť s akýmkoľvek sezónnym ovocím. Tentoraz to bude rebarborové, keďže sa nám jar oficiálne blíži a s ňou aj ovocia a zeleniny na ktoré sme celú zimu tak netrpezlivo čakali. :)

Potrebujeme:

200g rebarbory

2-3 jablká (podľa veľkosti)

120g ghee masla

20g datľového sirupu

60g medu

1 vanilkový struk

220g jemných ovsených vločiek

1. Rebarboru ošúpeme a spolu s jablkom nakrájame na malé kocky.

2. Ovocie uložíme naspodok zapekacích misiek, ktoré sme si pred tým jemne potreli maslom.

3. Vložíme na 5 minút do vyhriatej rúry na 180°C.

4. Medzitým si v hrnci roztopíme maslo s medom a datľovým sirupom a obalíme v nich ovsené vločky zmiešané s vyškrabaným vanilkovým strukom.

5. Túto zmes navrstvíme na rebarboru.

6. Rúru stíšime na teplotu 160°C a crumble dáme zapiecť približne na 20 minút alebo kým sa vrch nezačne sfarbovať dohneda.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Volám sa Patrícia a blogujem v oblasti histamínovej intolerancie, ktorú mi zistili v roku 2015. Od vtedy sa aktívne venujem tvorbe receptov, radím histaminikom z vlastných skúseností a tento rok som vydala svoju prvú kuchársku knihu venovanú tejto téme.

Chceš vedieť, keď Hitjezdravozit pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.