Skutočne mám histamínovú intoleranciu?

V poslednej dobe mi čím ďalej, tým častejšie chodia správy typu: ,,Držím eliminačnú diétu už pol roka a vôbec mi nie je lepšie”.

Potom samozrejme prichádzajú otázky “na telo” – aké hodnoty mám ja, kedy mi začalo byť lepšie a podobne. Namiesto toho, aby sa človek, ktorému HIT diagnostikovali zameral na to, prečo práve JEMU ju diagnostikovali a či vôbec je hlavnou príčinou jeho ťažkostí. Pretože už len samotné hodnoty nie sú vôbec smerodajné.

HIT ako sekundárne ochorenie

V prvom rade si treba uvedomiť, že histamínová intolerancia môže byť iba dočasná – tzv. sekundárne ochorenie. Ide o krátkodobú fázu, počas ktorej sa na istý čas môže spomaliť alebo zablokovať tvorba enzýmu DAO (diaminooxidáza). Môže ísť o obdobie po dlhom užívaní liekov (najčastejšie antibiotík), tak isto to môže nastať po dlhodobe zlej životospráve (príliš veľa polotovarov, nekvalitnej a nevyváženej stravy) alebo po traumatickom zážitku/stresovom období (maturity, štátnice, rozvod, smrť v rodine…).

Vtedy sa odporúča samozrejme to isté, čo sa odporúča pri každej diagnostike HIT, na určitý čas vylúčiť z jedálnička vysokohistamínové potraviny (ktorých, podotknem, vôbec nie je tak veľa), dať do poriadku črevo a v prvom rade svoj život – životosprávu.

S histamínovou intoleranciou sa nekamarátia

Pre tých, ktorí to možno čítajú prvýkrát zopakujem, že zoznamy, ktoré zakazujú dvojnásobné množstvo toho, čo reálne histaminik vylúčiť aspoň v prvej fáze musí, nie sú tým najlepším odrazovým mostíkom! Povedzme si teda, čo je taký základ a čomu by ste sa v prvej fáze skutočne mali vyhnúť:

1. Polotovary, nekvalitné potraviny plné ečok, fast food, sladené nápoje, dochucovadlá (ako sójová omáčka; horčica; majonéza…)

2. Fermentované potraviny, údeniny, kvasené produkty (kyslá kapusta; zaváraniny; salámy; šunky; ocot; zrejúce syry; jogurty a kyslomliečne produkty)

3. Alkohol (najmä víno; pivo; sekt)

4. Kysnuté pečivo, droždie

5. Niektoré druhy zeleniny (paradajky – vrátane kečupu, pretlaku; baklažán; špenát)

6. Niektoré druhy ovocia – najmä prezreté (hnedé banány – pričom žlté sú zväčša dobre tolerované); citrusy; ananás; avokádo

7. A na určitý čas sa odporúča vylúčiť aj kávu, čokoládu a kakao

Po prečítaní tohto “zoznamu” si uvedomíte, že to predsa len nie je taká katastrofa a tak, ako pri iných ochoreniach, ktoré si vyžadujú dietetické stravovanie, tak sa aj toto na určitý čas dodržiavať dá. Pretože ak máte histamínovú intoleranciu diagnostikovanú iba ako sekundárne ochorenie, po čase sa k väčšine potravín vrátiť môžete. Samozrejme verím, že na toľko si svoje telo vážite, a niečo vám toto “upozornenie z hora” dá, a k polotovarom sa vracať nebudete. 🙂

Nezabúdajte, že ak ani po 4-5 týždňoch dodržiavania eliminačnej diéty symptómy neustúpia, príčinu treba hľadať niekde inde – celiakia, senzitivita na lepok, alergia na bielkovinu kravského mlieka, intolerancia laktózy, SIBO – toto všetko môžu byť ďalšie príčiny pri ktorých sa funkcia diaminooxidázy spomalila. Keď ich však preliečite, resp. vylúčite potraviny, ktoré spôsobovali ozajstnú “šarapatu”, symptómy HIT ustúpia a vrátia sa do normálu.

Vylúčiť takmer všetko a jesť 10 potravin dokola = najväčšia hlúposť

Najhoršiu vec, ktorú môžete spraviť je dlhodobo jesť iba niekoľko potravín dokola. Všimli ste si, že ste začali reagovať aj na niečo, na čo ste predtým nereagovali a čo napríklad v zoznamoch ani nie je? Presne to môže byť príčinou! Nedostatok živín z ostatných potravín a absolútna bezfarebnosť jedálnička. Sama som si tým prešla a opisujem to aj vo svojich prvotných článkoch na mojom blogu hitjezdravozit.sk

Čo by som vám preto odporučila? Ako píšem, hľadať príčinu, študovať a veľa veľa čítať relevantné zdroje.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Volám sa Patrícia a blogujem v oblasti histamínovej intolerancie, ktorú mi zistili v roku 2015. Od vtedy sa aktívne venujem tvorbe receptov, radím histaminikom z vlastných skúseností a tento rok som vydala svoju prvú kuchársku knihu venovanú tejto téme.

Chceš vedieť, keď Hitjezdravozit pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.