Angličtina pre začiatočníkov v malíčku

To, že cudzie jazyky hýbu svetom, je viac ako zrejmé. A hoci je angličtina všeobecne považovaná za najužitočnejší jazyk vôbec, mnoho ľudí ešte len začína. Pozrime sa, ako na to!

Angličtina je najužitočnejším svetovým jazykom a dohovoriť sa takmer kdekoľvek na svete je práve vďaka jej znalosti “brnkačkou”.

Možno staršie ročníky nedajú dopustiť na starú dobrú ruštinu, no pravdou je, že s anglickými slovíčkami sa stretávame všetci, a to takmer denne bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.

Hotdog aj fejsbuk

Názvy jedál, športové a hudobné prenosy, večerné správy a svet IT technológií, tam všade sa objavujú výrazy pochádzajúce z angličtiny.

Angličtina je naviac jazykom internetu a práve vďaka internetu nebolo nikdy jednoduchšie učiť sa anglicky. Ak nepočítame možnosť výučby jazykov priamo v domácom prostredí, alebo za pomoci native speakera, najčastejšie využívaný spôsob učenia sa angličtiny je práve online kurz.

Začiatky sú najťažšie...

Práca, dovolenka, či sebarozvoj... nech sú už vaše motívy akékoľvek, cieľom je ovládať angličtinu písmom aj rečou a vedieť jej porozumieť. Existuje množstvo spôsobov, ako začať.

Angličtina pre začiatočníkov je populárna téma pre učebnice, slovníky, audio aj videonahrávky, z ktorých každá je prísľubom zaručených výsledkov.

Tip: Ešte predtým, ako po niektorej z vyššie uvedených možností siahnete, zamyslite sa, či daný štýl učenia je pre vás to pravé orechové. Spôsob, akým sa váš kamarát naučil cudziu reč cestou do práce nemusí fungovať na vás a naopak.

Ako teda zvládnuť angličtinu pre začiatočníkov a čomu sa vyvarovať?

Bežné nástrahy angličtiny pre začiatočníkov

1. Drilovanie gramatiky

Učili ste sa angličtinu na škole a napriek tomu sa aj po rokoch strávených poctivým štúdiom jazykov cítite ako začiatočník? Systém, akým sa na našich školách bežne vyučuje angličtina, je zväčša zastaralý. Tony testov a prísne bazírovanie na gramatických poučkách, ktoré častokrát nenájdu uplatnenie v praxi, zbytočne zaťažuje pamäť.

2. Rýchla strata motivácie

Práve nezáživné učenie neraz vedie k strate záujmu o cudzí jazyk. Samozrejme, slovíčka aj gramatiky sú alfou a omegou každej reči, avšak pokiaľ ich nevidíte v súvislostiach či kontexte, len ťažko sa vám vryjú hlbšie do dlhodobej pamäte.

Nech učenie nie je mučenie

1. Life is easy...

Je veľa spôsobov, ako “nasávať” vedomosti. Nájdite si ten svoj, ktorý vám nebude proti srsti a budete sa naň vyslovene tešiť. Trávite hodiny cestovaním? Siahnite po audionahrávkach. Milujete seriály? Učte sa anglicky sledovaním filmov a seriálov v pôvodnom jazyku. Radi varíte? Nechajte sa inšpirovať zahraničnými videotutoriálmi! Jednoducho, nech sa učenie stane zábavou.

2. Mýliť sa je ľudské

Nikto učený z neba nespadol a tak je prirodzené, že aj vaša cesta za vytúženými vedomosťami občas nebude med lízať. Neraz sa ocitnete v slepej uličke, neraz budete s tých chcieť “seknúť”, no je dôležité zotrvať.

Tip: Vráťte sa v mysli do svojho detstva, alebo si všímajte deti. Aj ony veľakrát padnú, no postavia sa a idú ďalej.

3. Urobte si časový harmonogram

Motivácia je azda to najpodstatnejšie, čo pri výučbe angličtiny potrebujete. Aby ste nestratili chuť a počiatočný elán sa po pár nezdaroch nevytratil do stratena, choďte na to pekne postupne. Zapojte kreativitu a vytvorte si konkrétne ciele aj s časovým horizontom. Ako odporúčame aj študentom Speaking Friends, nemá to byť nič premrštené, ale skôr reálne. Uvidíte, ako vás tieto čiastkové ciele nakopnú a pomôžu prekonať ťažšie obdobia.

Príklad na týždenné/mesačné úlohy:

- budem vedieť v angličtine rozprávať o sebe a svojej rodine,

- naučím sa v angličtine napísať pracovný email,

- zvládnem si v angličtine objednať obed.

Nezabúdajte, že vedieť cudzí jazyk je nielen oslobodzujúce, ale otvorí vám to aj dvere do nových možností. S každým novým naučeným slovíčkom to pocítite. Vytrvajte a angličtina pre začiatočníkov sa razom zmení na angličtinu pre pokročilých.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Speaking Friends je angličtina pre samoukov online. Čo to znamená? Dajme si krátky test: - Si skôr introvert? - Vieš sa o seba postarať? - Nechýba ti odhodlanie? - Dokážeš sa koncentrovať? Ak si na väčšinu otázok odpovedal(a) áno, máš na samo štúdium dobré predpoklady. Úspešný samouk sám začne, keď je treba, motivuje sa a svoje ciele dotiahne až do konca. Znie to zaujímavo? Potom ti chýba už len jedna vec, aby si sa hneď teraz začal(a) vzdelávať, pracovať na sebe a posúvať sa vpred. A to je kvalitný online kurz. Preto sme s láskou vytvorili Speaking Friends - originálny slovenský kurz angličtiny pre samoukov, vďaka ktorému získaš zo svojho štúdia maximum.

Chceš vedieť, keď Speaking Friends pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.