11 dní na Mauríciu

Takto Vám poviem, kedy písať blog ak nie na ceste späť z úžasnej dovolenky počas 11 hodinového letu :) Neprichádza na nás žiadna depresia z odchodu, lebo cítime, že sa sem niekedy opäť vrátime.

Maurícius nám učaroval tým, že vyzerá už z lietadla ako jedna veľká botanická záhrada, je tu strašne veľa zelených kopcov, more, ktoré ma 1000 odtieňov modrej a veľmi príjemní ľudia. Tento blog píšem hlavne preto, aby som sem pridala praktické rady, ale samozrejme hodím sem aj pekné fotky aby som Vás nejako navnadila :) Cestovali sme v období dažďa, ale toto boli ideálne podmienky - cez deň krásne teplo a podvečer riadna búrka - žiadne dusno.

Na konci blogu nájdete všetky užitocné čísla a kontakty na požičanie auta, taxík, reštaurácie…

Deň prvý - prílet & pláž

Prileteli sme ráno okolo 10h. Let bol ok, len keby v ňom bolo menej uplakaných detí. 11 hodinové lety podľa mňa nie sú pre malé deti - nemyslím si, že si taký malý človek užíva tú krajinu tak ako dospelák. Ja si tiež veľmi nepamätám naše rodinné dovolenky keď som bola malá, ale naši ma aspoň netrápili a netrepali sme sa na koniec sveta. (ok, teraz ma všetky cestovateľské mamičky zabijú, ale je to len môj názor a nehovorím, že nebudeme cestovať, keď budeme mať deti, ale skôr budeme vyhľadávať destináciu aby som sa prispôsobila deťom a nie sebe)

Ale k veci - na letisku sme čakali cca 20min v rade na víza. V lietadle sme vyplnili papiere o našom zdravotnom stave a klasické info. Už na letisku sa všetci usmievajú a prajú Vám krásnu dovolenku. To len na bratislavskom letisku sa ešte nenaučili, ale snáď aj tam to raz príde.

Sláva! Prišli kufre! Naozaj som sa bála, že či prídu, lebo sme mali asi hodinový prestup v Zurichu, ale Swiss Air nesklamal! Btw let sme mali z Budapešti, hodinový prestup v Zurichu a odtiaľ priamy let na Maurícius. Leteli sme spoločnosťou Edelweiss air, ktorá patrí pod Swiss Air - môžeme len odporučiť. Stále sa o Vás starajú. Napr teraz ako píšem tento blog a sedíme tu už dve hodiny, v lietadle od Austrianu, tak sme dostali len raňajky a jeden nápoj. S Edelwais Air sme o takomto čase mali už 3 džúsy v sebe.

Dohodnutý taxikár (posuniem rada kontakt) prišiel po nás na letisko - 1600 MUR (38 MUR = 1 EUR). Pôvodný plán bol, že si požičiame auto rovno z letiska, ale bola som veľmi rada, že sme si ho požičali až na mieste, lebo sme boli unavení ako kone. A tým, že sa jazdí vľavo, zahrali sme to na zodpovedných a zbytočne sme nevymýšľali.

Bývali sme v rezidencii vo Flic en Flac - raj dôchodcov :D Malo to svoje výhody - všetko je blízko. Svokrovci nám naliali rovno z rána alkohol na vypálenie červa a tiahli sme čiaru na pláž. Zaspali sme a zobudili sa až na večeru - ok jedlo, ale nič špeciálne.

Pláž vo Flic en Flac

Deň druhý - 7 Cascades

Tak toto bol jeden z najkrajších zážitkov a výletov aké sme kedy mali. Na túru sa odporúča sprievodca aby ste sa nestratili. Ale takto Vám poviem, ak nemáte s turistikou nič spoločné, tak ani ten sprievodca Vám nepomôže. Nie je to veľmi dobré značené, takže treba íšt keď je úplne sucho a vidno vyšľapané chodníčky a na stromoch sú pozavesované biele šnúrky aby ste počas výšlapu nestratili smer. My sme sa rozhodli, že zvládneme túru bez sprievodcov. Ceny sa pohybujú od 30 do 60 eur na hlavu. Čo mne osobne príde ako prehnaná suma, ale nechávam to na každého vlastnom uvážení. Ak by niekto potreboval kontakt na sprievodcu, tak mi napíšte a posuniem jednu slovenku :)

Ale opakujem, ak toto bude vaša prvá túra, tak si zvážte svoje sily a ak hrozia búrky / dážď tak sa tomu miestu vyhnite. Prehánky tam majú neskutočnú silu. Túra nám trvala cca 4 hodiny, ale mali sme veľa kúpacích prestávok pri jazierkach.

Večeru sme si dali v ZUB EXPRESS na Flic en Flac - mňamka.

Deň tretí - Le Morne

Ak som hovorila, že pri 7 Cascades si zvážte svoje turistické schopnosti, tak pri Le Morne to platí dvojnásobne. Terén bol kde tu veľmi strmý a ľudia sa pokakaní vracali naspäť, lebo od tepla Vám príde zle, točí sa Vám hlava a ľahko môžete prísť k úrazu. Nerátajte so žiadnymi reťazami ako v Slovenskom raji, proste ste tam na vlastnú zodpovednosť. Odporúčam vyraziť zdola okolo 7h00, aby Vás nechytilo silné slnko smerom hore. Le Morne má dve zastávky -

1. vyhliadková a to pre rekreačnú turistiku. (Krásny výhľad je aj odtiaľ.)

2. náročná, kde sa opäť odporúča sprievodca. Na niektorých internetových stránkach tvrdili, že potrebujete sprievodcu aby Vás pustili vôbec cez bránu. My sme žiadnu kontrolu nemali a pri vstupe len boli základné informácie ako sa máš správať a že si máš zhodnotiť svoje lezecké schopnosti (áno, občas sa tam doslova lezie). Na výstupe sme stretli asi 4 - 5 skupiniek a iba jedna mala sprievodcu. Raz som sa zasekla a nevedela som, ktorá cesta je lepšia, či vpravo alebo vľavo a sprievodca vedľajšej skupinky mi podal ruku a vytiahol ma hore. Bolo to veľmi milé a povzbudzoval aj nás, aj všetkých naokolo.

Posledná časť výstupu bol zráz z oboch strán a Stanka som nechala dole a pokračovala som len s budúcou svokrou - nezhodila ma dole, takže asi bude všetko ok :)

Uzavrela by som to tak, že ak beháte po horách doma a nemáte strach zvýšok tak výstup zvládneme aj bez sprievodcu, ale nepreceňujte svoje schopnosti.

Takto niekedy vyzeral terén na Le Morne

Deň štvrtý - Port Louis

Hlavné mesto Maurícia na mňa nijako nezapôsobilo. Pripomínalo mi len chudobné ázijské mestá plné špiny a tak trochu divných ľudí. V novej časti mesta sa snažia vytvoriť trochu kultúry a stavajú nákupné centrá a reštaurácie. Ak ostávate na Mauríciu len niekoľko dní, tak si nemyslím, že by to mala byť vaša top destinácia na zozname. Ale každému podľa chuti :)

Deň piaty - Ils aux Cerfs

Asi v každom jednom blogu som čítala o tomto ostrove aký je krásny a ako tam treba ísť. Dokonca aj pláž tohto ostrova bola medzi top 10 najkrajšími plážami Maurícia. Počas výšlapu na Le Morne sme stretli dve slovenky, ktoré nás zavolali spolu s nimi na výlet na tento ostrov - neváhali sme ani chvíľu. (Btw najviac slovákov sme stretli práve na Le Morne - tie hory nás niečim priťahujú :)

Cena na osobu bolo 1500 MUR (cca 40eur) - transfer, ľoď, obed a transfer naspäť. Výlet bol krásny, len sme “trošku” zmokli. Ale tu na Mauríciu treba byť na takéto veci pripravení, takže nás to nijako nerozhádzalo. Obedovali sme pod stanom a všade okolo nás sa liala voda, ale ako klasickí slováci sme si vypýtali fľašu rumu a hneď nám bolo teplejšie. To nie je zlé počasie, ale zlý výber nápoja.

Deň šiesty - Surfovanie

Budem k Vám úprimná, ak by som Stankovi nehovorila, že sa tu dá surfovať, tak ho sem asi nedotlačím. NIe je dušou taký cestovateľ ako ja (aj keď si myslím, že už tomu prichádza na chuť), takže dovolenka musí mať vždy dôvod - napr surf.

Surfovali sme v Tamarin Bay na malých vlnkách aby som to vyskúšala aj ja. 1500 MUR /osoba a 1600 MUR / 2 osoby. Pôvodne som nechcela ísť ale keď nám povedal tú cenu tak nebolo o čom a šla som do toho. Stančiho potom sprevádzal aj do väčších vĺn, aj keď sa trochu bál, lebo všade boli koraly.

Neskôr chodil surfovať na Le Morne beach, kde bola cena 1800 MUR osoba. Ľoď zaviezla skupinu k vlnám a tam si každý surfoval svoje.

Deň siedmy - Chamarel

Doteraz sme navštevovali skôr miesta, kde sa dostane ktokoľvek a nemusí platiť vstupné. Nejde o to platenie, ale už to zrazu nie je také divoké, ale celé upravené, všade turisti s foťákom a v podstate sa pozeráme na prírodu cez nejaký plot - ako ZOO, len tam nie sú zvieratá. A tu sa postav a tam sa postav a tam ťa odfotím…Poďla počtu fotiek všetci vieme, že aj ja sa stále fotím, ale teraz to robili všetci naraz a na jednom mieste :D

Ale celkovo národný park hodnotím veľmi pozitívne.

7 Colored world - sopečné pozostatky

Chamarel Rummeria - výrpbňa rumu, vraj sa oplatí íšt aj na ochutnávku. My nie sme až takí rumo positive ľudia, tak sme toto vynechali, ale veľa ľudí si to chváli.

Krásne výhľady s opicami.

Deň ôsmy - Pamlemousse - Botanická záhrada & Trou aux Biches

Tak poporiadku - bola krásna, fakt bola, ale pre nás dvoch bolo omnoho viac keď sme sa prechádzali v 7 Cascades a nestretli sme ani nohy. Ak je niekto botanik, tak verím tomu, že tam dokáže stráviť aj 5 hodín a pozoruje každý kvet či strom zvlášť. My sme si to prešli asi za 2 hodiny, ale asi je to jedno z tých miest, čo by sme si mali odskrtnúť ako “done”.

Troux aux Biches - po romantickej prechádzke v botanickej sme sa šli pozrieť na jednu z najkrajších pláži Maurícia a poviem Vám, že to stálo za to. Všade palmy, priezračné more a klasické food trucky pri parkovisku. Ak budete mať cestu do botanickej, tak táto pláž nie je ďaleko.

Deň deviaty až jedenásty

Keďze sme lietali kajdaj tajdaj každý deň povedali sme si, že posledné dni strávime na pláži. Priniesli sme si lehátka a vankúšiky a celý deň sme tam ležali s tými dôchodcami, až musím povedať, že sme tam veľmi dobre zapadli :D Spálili sme sa aj v tieni a ja teraz vyzerám ako indián - aj pán na pasovej kontrole si to všimol a trochu ma vysmial, že či som to s tým slnkom neprehnala :D

Flic en Flac Public Beach

Ak sme neboli na Flic en Flac public beach (ktorá je tiež zaradená medzi 10 najkrajších pláži na Mauríciu), tak sme išli na Le Morne publich beach, ktorá je naaaaaadheeeernaaaaa. Asi jedna z najkrajších aké som kedy videla. Voda úplne priezračná a netrebalo žiadnu obuv do vody. Čo sa o Flic en Flac pláži nedalo povedať. Občas tam natrafíte na nejakého ježka, alebo morské hovno..

Le Morne beach

Na Le Morne je aj reštaurácia so super cenami, ale pozor, je otvorená iba do 15h.

Jedna z najkrajších reštaurácí akých som kedy bola, je Domaine Anne vo Flic en Flac - určite vrelo odporúčam toto miesto. Na to ako to tam vyzerá, tak tie ceny vôbec nebolia.

Typy a triky

Jedlo je v obchodoch cenovo ok. V reštauráciach to tiež nie je katastrofa.

Kontakt na taxi - Preetam +230 5 764 6606 (používa aj whatsupp)

Kontakt na prenájom auta - platili sme 23eur/deň s navigáciou - povedzte, že ste odo mňa : +230 5256 4646 (používa aj whatsupp)

Oblečenie sa tu nakupovať vôbec neoplatí.

Pozor na opice, všetko Vám zjedia :)

Oplatí sa vymeniť si eurá rovno na letisku. Ak je niečo, čo som nespomenula a chceli by ste sa o tom dozvedieť, tak mi kľudne napíšte :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu

Chceš vedieť, keď gromova.michaela pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.