17.3.2019 15:36

O tvrdých rádiohlavách

Ocenenia Radiohead_Awards boli rozdané. Podujatie to bolo kvalitné, hudba tiež.

Pekne to celé odstreamovali. Až na zopár cringeworthy vstupov a poďakovaní všetko išlo hladko. Ujo v žltom tričku si zaslúži postrúhanú mrkvu s jabĺčkom za svoje zápoty. K podujatiu ako takému nemám čo viac dodať - takže sa konečne môžeme konečne presunúť ku kategórii Hard'n'Heavy, kde vyhrali Catastrofy.

Tvrdé a ťažké rozhodnutia?

17 metalových ľudí sa muselo rozhodnúť v prvom kole. Viď obr. 1:

TU ZDROJ; To farebné skupinkovanie je urobené veľmi zhruba. Catastrofy okolo thrashu iba chodia, April Weeps je skorej symphonic a Poetry in Telegrams, no... veď vy viete. Proste - zhruba, ale pomáha nám pochopiť náturu porotcov. 11 ľudí zo 17 má na prvom mieste hc trešovice, na druhom 9 z 17.

Po prvom kole bolo jasné, že v druhom kole vyhrá nejaký rýchlejší thrash. A tak i bolo. Niektorí porotcovia zostali verní svojmu rozhodnutiu, iní sa pokúsili hlasovanie zdramatizovať.

Kto by to bol čakal, všakže

Hudba Čadu definuje vačšinového slovenského metalového fanúšika undergroundu. Má to rád rýchlejšie, po slovensky a bez growlu. Je to proste tak. Zobrazilo sa to aj v druhom kole hlasovania.

Zaslúžia si Catastrofy Cenu za Hard and Heavy album roka za album Besnota? Podľa mňa nie.

Zaslúžili by si Catastrofy Cenu za Metalovú kapelu roka, ktorá v danom roku vydala album? Áno. Catastrofy sú schopné vypredať skapaté slovenské metalové kluby a ich vystúpenia sú žiarivé. A je smutné, ak si porotcovia neuvedomili na ktorú z týchto dvoch otázok vlastne odpovedajú.

Musím poznamenať, že aj keby bolo hlasovanie "neodborné", tj. fanúšikmi, tak by to skončilo veľmi podobne - akurát by sme zistili ako hanebne málo ľudí sa zaujíma o našu vymretú metalovú scénu. Plus fanúšici veľkej kapely s objektívne zlým albumom by vždy prehlasovali malú kapelu s objektívne lepším albumom.

Jednu vec na koniec

To, či za ich popularitu môže memelord Rudi Rus, ktorý sám z tohto Čad&Catastrofy meme ťaží, je už iná vec. Ja ich poznám iba vďaka nemu, ale ich hudbu považujem za zlú a primitívnu. Konieckoncov, takto ju označuje aj samotný frontman Catastrofy, Boris :D.

Prosím vás, uvedomme si - to, že ujo v rádiu hovorí, že sa mu páči nejaká kapela, neznamená, že sa musí páčiť všetkým, ktorí ho počúvajú. Ľudia sú dosť komplexné stvorenia na to, aby si dokázali vytvoriť vlastný názor a je NAOZAJ hlúpe si myslieť, že metalový mafko Rodolfo Russo ovláda mysle ľudí.

Jednoduchá hudba vždy pritiahne viacej ľudí, ako komplexná. A metal je tiež hudba. Preto je Čad taký populárny - človek nemusí rozmýšľať nad stavbami piesní... proste príde pred stage a vie, že sa pokojne vyblázni, lebo ho ten hudobník ničím neprekvapí. A podobne je to aj s Catastrofy.

Ak prekvitá jedno odvetvie hudobného štýlu, tak postupne začne prekvitať aj iná časť daného štýlu. Pozrite sa na rap, dlho bol populárny klasický rap, ľudia pomaly začali prechádzať k obecne neznámemu a undergroundovému mumble rapu a zrazu je tento štýl dominantný na hip hopovej scéne. Preto netreba brániť Čadu a Catastrofy v ich úspechu na našej "veľkej" scéne. Tieto kapely môžu pomôcť iným kapelám v ich rozvoji a získaní "publicity". (Ak to samozrejme nie sú kreténi, ktorí ignorujú mladé kapely).

P.S.: Pre vás, ktorých ignorujú aj redaktori slovenských metalových médií, lebo majú na práci nejakú novú recenziu na nový strašne dôležitý projekt speváka z Avantasie a nemajú čas si pustiť vašu pokadenú 45 minútovú nahrávku, a napísať vám do emailu aspoň: "celkom dobre to je, ale toto a toto sa mi nepáči", som tu ja. V apríli zverejním hromadnú recenziu na SLOVENSKÉ albumy, ktoré vyšli počas prvých troch mesiacov tohto roka. Aj tak to budete mať v riti, ale aspoň nebudete mať pocit, že vás všetci majú úplne na háku. Super nie? :D

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
Nateraz obeť koronavírusu.

Chceš vedieť, keď satanio pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.