20.1.2020 18:58

METALOVÁ TOP 5 v slovenskom undergrounde 2019

Prichádza posledné zúčtovanie. Hodina vlků a zlomených štítů. 4 štvrťroky, viac ako 50 albumov, ale iba niektoré z nich môžu byť prehlásené za metalový klenot roku 2019.

Výber prebiehal nasledovne:

a) prečítanie vlastných štvrťročných prehľadov (1, 2, 3, 4)

b) následný výber kapiel, ktoré dostali najmenší hate xD,

c) vypočutie vybraných albumov znovu

Z tohto vypočutia vypadli jemne podrobnejšie recenzie (viac ako 10 viet) a zhodnotenie grafiky/textov. A aby bolo zachované hejterské renomé tohto blogu, tak sú pri každej recenzii na konci spomenuté aj nedostatky. Kapely sú uvádzané nezávisle na poradí.

Vytvoril som SPOTIFY PLAYLIST. Každá kapela z TOP 5 v ňom má jednu pesničku - nie nutne "najlepšiu", ale takú ktorá sa mi tam dramaturgicky hodila.

Shaped in Dreams - Echoes of eldren deeds

Sila tohto albumu spočíva v jeho excelentnom technickom a inštrumentálnom prevedení. Je odlišný najmä svojou durovosťou, ktorá tento album posúva na hranicu medzi folk metalom a atmospheric progressive death metalom. Album paradoxne vyčnieva nad ostatné hlavne kvôli "nemetalovým" pesničkám, tu neradno nespomenúť pesničku "...and Warmth Remained". V metalových pesničkách sú skladateľsky chorobne dodržiavané postupy hudobnej teórie a čo sa týka hudobných motívov, tie sú pretrepávané jedna radosť a poslucháčovi jednostaj nedajú pokoj. Toto dielo by som zhrnul do nasledujúcej podoby: Radostní potetovaní leprechauni idúci na výpravu za dobrodružstvom, ktorí v občasnom stave melanchólie spomínajú na svoju domovinu a svojho nepríjemného, ale obdivovaného, panovníka.

Ilustrácia je pekná a namôjveru zobrazuje Auri z podsveta, v textoch sú jasne dodržiavané počty slabík a počty veršov v strofách, autor využíval jasné postupy a formy poézie. Rýmy sú postavené na starých dobrých schémach 'abab' alebo 'aabb' a sú väčšinou konsonantné.

Hejt:

1. Profesorský prístup k hudbe/umeniu môže spôsobiť, že bude posobiť sterilne a predpokladateľne, sem-tam viac prekvapiť poslucháča nemusí byť na škodu.

2. Pre nervózneho človeka je to neustále opakovanie hudobných motívov naozaj neznesiteľné, pri druhom vypočutí som to najprv vypol, lebo mi to liezlo na nervy

3. Jemné chyby v textoch - otázne časy (napríklad v "Fire within" 2. strofa, 4. verš - "He froze as he's caught a glimpse", buď he alebo he'd). Bohužiaľ pre mňa, niesom Brit, a preto neručím, že to tak naozaj je. Dôležitá vec, ktorú by mala robiť každá kapela: texty poriadne prekontrolovať a pokiaľ majú pocit, že potrebujú pomoc - treba vyhľadať aspoň rodeného používateľa jazyka, keď už nie oficiálneho korektora. Prebrať s ním či to, čo je tam napísané, hovorí to, čo tým naozaj autor myslel alebo či to neznie detinsky, alebo neokrôchane.

__________________________________________________________________________

Morna - Sentient Cultist

Čo bolo povedané, platí. Citujem, "Za prvé, Morna spája premenlivosť progresívno-technického death metalu s minimalizmom tak hladko, že si všimneš jedine to, že je to pecka. Za druhé, na celom albume ani raz nespadne do žiadnej ľahko preniknuteľnej emócie typu "západ slnka nad Zadarom" alebo "prší na pohrebe". Za tretie, znie ako pekne poukladaná metrovica zo sekvoje alebo cédru. Úplne by som tu zrušil názov metal a nazval by som to 'late-night progressive wood'". Zhrnutie do predstavy: Človek sa zobudí o pol jedenástej v utorok ráno, sedí na posteli a jediné čo vidí je jeho partnerka, ktorá pobehuje po izbe iba v tričku a nohavičkách, sem tam naňho začne kričať a niekedy sa milo usmeje. Z času na čas zapochybuje o realite a má pocit, že sa mu to všetko iba zdá.

Ilustrácia je výborná, plná tajných krásnych maličkostí. Autor väčšiny textov, Jakub Filip, dodržuje slabičné počty a klasické schémy rýmov, niekedy sa jemne odpúta od zákonov poézie.

Hejt:

1. Monotónny growl, nieje zlý, ale keby sa s ním viacej tvarovalo bolo by to ešte zaujímavejšie.

2. Počuť, že to nespieva rodený anglicky hovoriaci človek. :D A platí to, čo v bode 3 pri Shaped in Dreams

3. Dakedy sú tie dlhé pesničky už nudné.

__________________________________________________________________________

Aeon Winds - Stormveiled

Vysoko atmosferický black metalový kúsok s rozoznateľnou basou. Nápaditý, krutý a zároveň pokojný. Jednoducho si to vypočujte, nechce sa mi o tom viac písať. Predstavujem si strašne silnú snežnú búrku, kde vločky, poháňané vetrom, bičujú moju starú vráskavú tvár.

Ilustrácia je pekná, texty sa mi z počutia zdajú v poriadku.

Hejt:

1. Lyrics niesu na bandcampe. Text je po slovensky, ale chcel by som si ho prečítať, viď bod č.2.

2. Vokál je mimoriadne často potichu a kvôli tomu nerozumieť textu. A zase keď je nahlas, tak rozumieť. Čo je ale zvláštne je, že to nieje konzistenté. Aký je zámer? Boli tie hlasnejšie slohy dôležitejšie?

3. Balansuje to na hranici znesiteľnej jednoliatosti. Niekedy prestanem chápať, kde jedna pesnička začína a kde končí.

__________________________________________________________________________

Čad - Zabi ma

Druhé vypočutie bolo pre Čad požehnaním, pretože ma priviedlo k tretiemu, štvrtému, piatemu... až k 20+ vypočutiu. Album 'Bastard' je oproti 'Zabi ma' iba obyčajný zhnitý kus priemernej salámy za chladničkou, ktorú tam odniesol škuľavý škrečok so šedým zákalom. Aj pesničky, ktoré boli na prvé vypočutie slabšie, v mojich ušiach dobre "zostarli" a obľúbil som si ich.

Hudobne naozaj veľmi podarené, atmosféra pesničiek naozaj získava na sile, keď je podporovaná slovenským textom. A tie Štefan Chrappa naozaj písať vie. Jednotný obraz, alebo predstava, atmosféry albumu neexistuje, pretože je to hudobne a aj textovo rozmanité. Raz ide o zbytočnosť človeka a inokedy je vyzdvihovaný dôraz na súdržnosť ľudí. Ak by som sa mal strašne zamyslieť a vypotiť zo seba nejakú jednu hlavnú myšlienku tohto albumu, bez toho aby som musel dopodrobna analyzovať texty, tak by bola nasledovná: Jednotlivec je slabý, ale skupina je silná.

Hejt:

1. Ilustrácia, ako fakt sorry, zakakané trenky pána Lienky :D.

2. Catastrofy is cancelled. Hrajsólo do ruky rezni si a daj pokoj Čadu, lebo táto ich kombinácia mi naozaj nechutí.

3. Nezverejniť lyricsy na svojom bandcampe môže naozaj iba digitálny manták, podlý :D. A to sú pritom veľmi kvalitné, no nič.

__________________________________________________________________________

Ceremony of Silence - Oútis

Najtemnejšia vec, ktorú tu mám zaradenú. Vraj, že death/black, ale podľa mňa to je aj technical progressive. Je to relatívne melodické, aj keď melódie pracujú len v kontra a subkontra oktávach.

Obraz na záver: Plavba na plti v noci na rozbúrenej Amazonke.

Hejt:

1. Chaos.

2. Málo pesničiek druhu Ceremony of Thousands Stars xD.

3. Veľa pesničiek má podobnú stavbu. Dva kruté riffy, ktoré sa striedajú a posledná štvrtina pesničky je nejaké zaujímavé melodický tvrdé outro.

__________________________________________________________________________

K vyhláseniu metalovej pätice patrí aj vyhlásenie najlepšej grafiky albumu za rok 2020.

Na základe názoru nezávislého umeleckého konzorcia si označenie "najlepšia grafika metalového albumu v roku 2020" zaslúži Morna - Sentient Cultist.

Analýza na koniec:

Rok 2019 bol spočiatku plný nových black metalových albumov. Paradoxne, pochmúrna jeseň a zima mu nepriala a posledný štvrťrok bol našťastie štýlovo veľmi rozmanitý. Celkové počty aj tak nakoniec nahrávajú black metalu, ale platí staré dobré "quality =/= quantity".

Ďakujem všetkým sledovateľom na internete. Ak nesúhlasíte s mojím vyhodnotením roku 2019, tak máte smolu a môžete svoj nesúhlas vyjadriť :D.

P.S.: A ak by som mal vybrať 8 albumov, tak by pribudli ešte Pseudosapiens, Symfobia, Stercore.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
7
Poslať správu
Nateraz obeť koronavírusu.

Chceš vedieť, keď satanio pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.