Prečo by sme sa mali k ľuďom chovať slušne?

Prečo je dôležité vážiť si názory iných ľudí a rešpektovať ich? Myslím si, že táto téma je dôležitá, obzvlášť v dnešnej dobe.

Nie vždy sa stane, že budeme súhlasiť s inými ľuďmi. Nám "asociálom" sa to deje v jednom kuse. No to, že s nimi nesúhlasíme ešte neznamená, že sú o niečo horší ako my. Niekedy sa dokonca stáva, že majú pravdu. Niektoré veci nemajú správne alebo iba jedno riešenie. Niektoré veci potrebujú čas, skúsenosti a proces aby ich určitá osoba zvládla. Preto by sme nemali súdiť niekoho za iný názor ako máme my. Nanešťastie sa často stáva, že ľudia sa nedokážu rešpektovať. Prečo je to vlastne tak? Prečo učiteľ na škole nedokáže prehltnúť, že žiak došiel k správnemu výsledku, no inou cestou? Prečo rodičia prehovárajú dieťa na niečo, čo chcú oni aby bolo pre neho "najlepšie"? Prečo už tak dlho bojujeme kvôli farbe pleti a viere?

Myslím si, že je to kvôli tomu akí sme. Kvôli tomu, že neznesieme to, že nemáme pravdu. Áno, ja viem. Niekedy je ťažké dať za pravdu inej osobe, no čo keď ju naozaj má? Občas ma až udivuje ako si ľudia vedia stáť za svojím aj keď nemajú pravdu. Úprimne, práve preto si myslím, že život je jedna veľká tragická komédia. Zamyslite sa nad tým. Vo svete sa deje veľa vecí. Zlých, nespravodlivých a krutých. A väčšinou, po nejakom čase z týchto zlých vecí vznikne čierny humor. Je to smutné, no humor je založený často práve na tých zlých veciach. Zlých rozhodnutiach a správaní ľudí. To by mal byť údel bytia?

Tak prečo sa vlastne chovať slušne, nebyť arogantný, namyslený a myslieť si, že mám vždy pravdu? Kvôli vzájomnému rešpektu a porozumeniu. Kvôli tomu, aby sme sa viac zbytočne nehádali a neboli stále vo "vojne". Aký to má vlastne význam? Dneska sa tak veľmi snažíme presadiť svoju pravdu, až zabúdame, akí krutí pri tom vieme byť. Vyjadriť názor je skvelá vec, no snažiť sa niekoho presvedčiť o svojom aj keď nechce, to je úbohé a hlúpe.

Viem tiež, že pre veľa ľudí toto nie je dostatočná motivácia. Som realista a preto viem, že veľa ľuďom nezáleží na šťastí iných. A tak sa na to pozrite inak. Chcete sa mať dobre a byť šťastní? Chovajte sa podľa toho. Málokto arogantný a namyslený sa má naozaj dobre. Kto by predsa robil s takou osobou? Kto by niekoho takého zobral do zamestnania? Kto by sa vlastne s niekým takým zahadzoval? Veď predsa len, najdôležitejšie rozhodnutia sa dejú za zatvorenými dverami. Kde vy nie ste. A preto vždy myslite na to ako sa správate.

Táto téma mi prišla veľmi dôležitá už len z toho dôvodu, že vo svojom okolí vidím veľa ľudí, ktorí sa správajú ako chcú. Netolerujú iných, nesnažia sa pochopiť ich názory a vlastne niekedy ich úplne ignorujú. Aj keď sa tak veľa ľudí správa, neverím, že tak by to malo byť. Každý má právo na svoj názor bez toho aby ho niekto obmedzoval. Myslím si, že v niektorých prípadoch je spoločnosť taká nespravodlivá, že nedovoľuje ale skôr obmedzuje až priveľa vecí. Byť v tomto prípade "asociál" a nezapadať do väčšiny nie je až také zlé, však?

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Osoba, ktorá často nesúhlasí s dnešným svetom a názormi v ňom.

Chceš vedieť, keď Denník priemerného asociála pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.