Má šikana väčšie následky než si myslíme?

Čo všetko je šikana? Ako ju ľudia normálne zvládajú? A prečo je to stále taký veľký problém?

Je mnoho ľudí, ktorí trpia šikanou. Tento pojem sa nepoužíva iba v školách ale napríklad aj v prací a môže sa vyskytnúť aj v rodine. Je to problém, ktorý tu nanešťastie vždy bol a aj bude. Aké má dôsledky? Väčšinou veľmi vážne, môže to poznačiť osobu na celý život. Jeden váš opakovaný žartík môže urobiť človeku zo života peklo, ktoré nevidí nikto iba on.

Myslím si, že najviac v tomto trpia ľudia, ktorí sú často mimo kolektívu. Najlepšia je šikana ľudí, ktorých nemá kto brániť. Niekto, kto nemá kamarátov ani nikoho, kto by sa ho zastal. Často sa stáva, že práve "asociáli" sú obeťami tejto krutej hry. Prečo hovorím hry? Lebo šikana tak väčšinou začína. Nevinnou hrou, ktorá sa neskôr zmení na posmešky a to utrpenie, ktoré mnohých vedie k činom, ktoré by za normálnych okolností neurobili.

Prečo sa v tomto spojení často spomína škola? Lebo väčšinou práve tam šikana začína. Pokiaľ nikto nešikanoval práve vás, stavím sa, že určite poznáte niekoho komu sa to stalo. A možno to ani nevnímate. Veď predsa ako by mohol malý nevinný žart niekomu ublížiť? Veď sa len zabávame, tak čo je na tom zlé? Niekedy všetko. Možno to začne ako zábava, no opakovaný žart na jednu osobu môže znamenať až psychické zrútenie a niekedy aj nepríjemné návštevy psychológa. Takéto veci si často človek sám nevyrieši.

A škola je len začiatok. Predstavte si, že ste sa konečne dostali zo začarovaného kruhu neustálych posmeškov. No čo keď niektorý z vašich "milých" spolužiakov ide do rovnakej práce? A tam začne kruh znova. Povie o tom kolegom a história sa opakuje. Takéto správanie môže človeku naozaj ublížiť a ani najsilnejšia povaha to nemusí zvládnuť.

Jeden z dôležitých ľudských potrieb je aj potreba po uznaní. Človek potrebuje, aby si ho niekto vážil a rešpektoval za každých okolností. No čo keď sa od všetkých dočká iba narážok na minulosť? Je to naozaj kruté a niečo také by som neželal nikomu.

Nanešťastie takíto ľudia tu vždy budú. Vždy sa nájde niekto kto sa zabaví na účet inej osoby. Ako sa tomu brániť? Ukázať, že nám to nevadí. Že táto osoba nemá nad nami žiadnu moc a ani nám nijako neubližuje. Časom ho to prestane baviť a dúfajme, že si nenájde nikoho iného na tieto zvrátené hry.

Moja rada? Nerobte si zbytočne srandu z ľudí, ktorých nepoznáte. Samozrejme, váš najlepší kamarát to zoberie ako srandu, veď takéto veci sú medzi vami normálne. No nezabúdajte, že osoba, ktorá vás nepozná tak dobre to môže zobrať úplne inak. Snažte sa skôr pomôcť takýmto ľuďom. Nie je také ťažké sa niekoho zastať. A možno zabránite tomu aby sa z niekoho stal "asociál", ktorý bude trpieť.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Osoba, ktorá často nesúhlasí s dnešným svetom a názormi v ňom.

Chceš vedieť, keď Denník priemerného asociála pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.