Prečo je ťažké dôverovať?

Hovoriť pravdu je jedna vec. No je na každom z nás aby sme verili. Alebo neverili.

Je ľahké veriť? Je to vôbec niekedy možné? Dá sa len tak niekoho počúvať a brať každé slovo, ktoré povie ako pravdu? Podľa mňa to také ľahké nie je. My "asociáli" vieme o tom svoje. Často oklamaní, sklamaní alebo nejako zranení. Veriť a sklamať sa je jedna z najhorších bolestí aké sú.

Už od malého dieťaťa som bol skeptik. Neverím tomu, čo sa mi povie a vždy si zisťujem, či je to pravda. Keď mi niekto niečo povie a "prisahá", že je to pravda, že to je to čo videl alebo počul, kontrolujem to o to viac. Prečo to robím? Pár ľudí to pochopí, ale väčšina si povie, že veriť predsa nie je také ťažké, veriť sa dá každému keď chceme. To nie je tak úplne pravda.

Predstavte si, že odmalička vám niekto klame. Teraz nemyslím také tie klamstvá, ktoré neubližujú a sú nevinné. Myslím cielené klamstvá, ktoré majú niekoho zvýhodniť a z vás urobiť hlupáka. Také ktoré vás mrzia priveľmi na to, aby ste verili niekomu inému. Nechcete sa znova sklamať a znova si ublížiť. Aj keď to nie je riešenie, radšej neveríte. Viete, že sa pripravujete o priateľstvá, možné vzťahy... no vám je to jedno, pretože aj pomyslenie na podobnú skúsenosť spôsobuje, že sa psychicky zrútite. Viem aké to je a myslím si, že veľa ľudí tomu nerozumie.

Sám mám v poslednom čase veľký problém dôverovať. Dôvera je niečo, čo si musí človek zaslúžiť. No koľko ľudí v našom živote si ju naozaj zaslúži? O koľkých ľuďoch viete naozaj povedať, že im môžte bezvýhradne veriť v každej situácií? Ja si týmto číslom nie som istý a úprimne, asi nikdy ani nebudem. Pre mňa je to až príliš ťažké. No dúfam, že sa tu nájde pár výnimiek, ktorým sa to podarí.

Ak patríte k ľuďom, ktorí podobné veci nerozoberajú a nikdy sa im možno ani nestali, no máte kamaráta, priateľa či známeho, ktorý vám o tomto probléme hovoril neberte to na ľahkú váhu. Buďte pri ňom, pomáhajte mu a snažte sa tu byť pre neho. Nebude často veriť a bude si veľa vecí kontrolovať... Aj keď nemá prečo, bude to robiť pre uspokojenie svojej zvedavosti a upokojenie. Pre nás je ťažké nájsť niekoho, komu môžeme naozaj dôverovať, no keď sa to po dlhom čase stane, vieme byť naozaj verní a dobrí priatelia. Chce to len čas a pochopenie. Dokonca aj "asociál" je schopný dôverovať.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Osoba, ktorá často nesúhlasí s dnešným svetom a názormi v ňom.

Chceš vedieť, keď Denník priemerného asociála pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.